Przejdź do treści

Bakuchiol – roślinny retinol, który pokocha twoja skóra

Bakuchiol
Bakuchiol – roślinny retinol, który pokocha twoja skóra Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bakuchiol, babchi, bakuchi babći – wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego związku. Można go znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej i skłonnej do podrażnień. Ma właściwości podobne do retinolu, choć nie wywołuje takich jak on skutków ubocznych. Właśnie dlatego mogą po niego bez obaw sięgać nawet kobiety w ciąży.

Bakuchiol – co to jest?

Bakuchiol jest fenolem, pochodną terpenów. Innymi słowy – należy do grupy olejów eterycznych, zawartych w roślinach. To one odpowiadają za unikalny aromat i smak. Bakuchiol znaleźć można w rosnącej w Chinach i Indiach jednorocznej rośliny o nazwie Bakuchi (łac.Psoralea corylifolia) o fioletowych kwiatach.

Jest to pierwsze poznane źródło tego fenolu, stąd nazwa samego związku. Pierwsze nie oznacza jednak, że jedyne. Bakuchiol można pozyskać także z roślin strączkowych, wiśni ryżowej, czy pieprzu długiego.

Kosmetyki z bakuchiolem – właściwości

Serum, balsamy i kremy z bakuchiolem przeznaczone są do pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej oraz skłonnej do podrażnień. Ten związek chemiczny ma bowiem właściwości:

  • przeciwzapalne (przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze),
  • antyoksydacyjne,
  • antynowotworowe,
  • przeciwstarzeniowe,
  • ochronne przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (promieniowania słonecznego),
  • złuszczające.

Sięgnij również po bakuchiol (kosmetyki zawierające ten związek), jeśli na twojej twarzy pojawiły się przebarwienia. Nie ma przy tym znaczenia czy są to tzw. plamy wątrobowe (pojawiające się przy niewydolności tego narządu oraz u osób w podeszłym wieku) czy efekt niekontrolowanych kąpieli słonecznych. W każdym wypadku preparaty z bakuchiolem zmniejszą lub całkowicie zlikwidują nierówny koloryt cery.

Przeciwstarzeniowy (liftingujacy) wpływ bakuchiolu (serum i kremów) wynika ze zdolności tego fenolu do pobudzania genów fibroblastach. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie stosowania tych preparatów skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona, a zmarszczki mniej widoczne.

kobieta pielęgnująca twarz

Bakuchiol – jak stosować?

Bakuchiol (kremy, serum) możesz nakładać na twarz zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia, (przed wyjściem z domu), bez obaw o reakcję fotouczulającą (co ma miejsce w przypadku stosowania retinolu). 

Najkorzystniejszy wpływ preparatów, które zawierają bakuchiol, zauważysz, jeśli wprowadzisz je do wieczornych rytuałów piękna. Wówczas kosmetyk będzie mógł przenikać do głębszych warstw skóry przez całą noc. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś nakładała go dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem). Będzie to korzystne w szczególnie problematycznych przypadkach – rozległych zmianach trądzikowych i licznych przebarwieniach.

Czy można stosować bakuchiol w ciąży? Jest to związek chemiczny bezpieczny dla matki i jej nienarodzonego dziecka. Pamiętaj jednak, że kosmetyki z bakuchiolem zawierają także inne substancje aktywne. Zawsze sprawdzaj skład, by mieć pewność, że w serum czy kremie nie znajdują się związki, których kobieta ciężarna nie powinna stosować.

Bakuchiol czy retinol –  co wybrać?

Mimo że struktury retinolu i bakuchiolu są odmienne, związki te wykazują podobne właściwości. Podobne, nie oznacza jednak, że są identyczne. W dużym uproszczeniu – bakuchiol ma wszystkie właściwości retinolu, a jednocześnie nie wywołuje skutków ubocznych tego drugiego. Mowa tu o powodowanych przez pochodną witaminy A:

  • świądzie,
  • pieczeniu,
  • zaczerwienieniu,
  • tkliwości,
  • łuszczeniu

Bakuchiol nie wykazuje również właściwości fotouczulających. Możesz więc go stosować także w czasie upalnego lata, bez obaw, że po wyjściu na słońce, twoja skóra zacznie reagować alergicznie. Fenol ten chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Ponadto w przeciwieństwie do retinolu może być bez obaw stosowany przez kobiety w ciąży.

 


Źródła:

  1. A. Kołaczek, Retinol-like – alternatywy retinoli, https://cnb.drirenaeris.com/wp-content/uploads/2020/12/biotechnol-2020-1.pdf, dostęp: 10.12.2021 r.
  2. P. Dudzisz, Niebezpieczne związki, Women’s Health, 2021, s. 37–40

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: