Przejdź do treści

Brwi permanentne – metody, pielęgnacja, cena

Brwi permanentne – metody, pielęgnacja, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Makijaż permanentny brwi zyskuje coraz większą popularność. Jeszcze kilka lat temu budził niepokój, a wątpliwości związane z tym zabiegiem były większe, niż potencjalne korzyści. Dziś permanentne brwi przestały być tematem tabu, a wyjaśnienia specjalistów i próby odczarowania zabiegu przyniosły skutek. Na czym polega makijaż permanentny brwi, czy boli i jak wygląda proces gojenia? 

Od kilku sezonów obserwujemy prawdziwy bum na gęste, naturalne brwi. Moda ta w niczym nie przypomina tej z lat 90. ub. w., kiedy łuk brwiowy był maksymalnie przerzedzony i cienki. W skrajnych przypadkach kobiety zupełnie pozbywały się włosków, a w ich miejscu malowały cienką linię kredką.

Dziś nienaturalnie cienkie brwi odchodzą do lamusa. Ostatnie lata to powrót brwi naturalnych, gęstych i mocno podkreślonych. Duży udział w popularyzacji tego trendu miała modelka Cara Delevigne – krzaczaste i bujne brwi stały się jej znakiem rozpoznawczym i charakterystycznym elementem twarzy.

Niestety, z różnych względów, nie każda z nas może pochwalić się naturalnie gęstymi brwiami. Alternatywą dla codziennego przyciemniania jest makijaż permanentny brwi, którego efektem możesz cieszyć się od dwóch do nawet pięciu lat.

zapuszczanie brwi

Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny brwi to zabieg polegający na podskórnym wstrzyknięciu barwnika za pomocą specjalnej igły. Zabieg nie bez powodu przypomina klasyczny tatuaż. Metoda ta ma na celu nadanie właściwego kształtu, uzupełnienie ubytków oraz zlikwidowanie asymetrii brwi.

Brwi permanentne to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas porannego makijażu. Zalety tej metody to przede wszystkim odzyskanie wyrazistego spojrzenia, naturalnego wyglądu, trwałe uzupełnienie prześwitów oraz wyrównanie kształtu łuku brwiowego. Makijaż permanentny to również szansa na piękne i gęste brwi utracone w wyniku choroby lub chemioterapii.

Zabieg makijażu permanentnego jest metodą inwazyjną, dlatego powinien być wykonywany przez doświadczoną i wykwalifikowaną linergistkę, świadczącą usługi w gabinecie medycyny estetycznej lub w gabinecie kosmetycznym. Mikropigmentacja wymaga niesamowitej wiedzy, precyzji oraz zmysłu estetycznego, a zdolność wykonywania zabiegów uzyskuje się podczas licznych kursów oraz specjalistycznych szkoleń.

Profesjonalnie wykonany makijaż permanentny brwi nie jest bolesny, jednak może wywoływać pewien dyskomfort, który niwelowany jest zazwyczaj miejscowo, za pomocą maści znieczulającej.

Permanentne brwi – popularne metody

Osoby, które zdecydują się na wykonanie makijażu permanentnego brwi, mogą skorzystać z wielu metod, które zawsze dobierane są do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Technika wykonania to kluczowa kwestia, dlatego każdy zabieg poprzedzony jest szczegółową rozmową, która ma na celu zapoznanie się z problemem.

Makijaż permanentny brwi ombre

Technika ombre, zwana również metodą cieniowania, polega na wprowadzaniu pod skórę pigmentu dokładnymi i delikatnymi ruchami. Różne odcienie barwnika pozwalają uzyskać efekt niezwykle naturalny, a precyzyjne przejścia tonalne dają wrażenie trójwymiarowości.

Makijaż permanentny brwi metoda piórkowa

Metoda piórkowa, spotykana jest również pod nazwą microblanding, to obecnie najczęściej stosowana technika makijażu permanentnego brwi. Jej największą zaletą jest bardzo naturalny efekt, który do złudzenia przypomina naturalne brwi. Podczas zabiegu linergistka maluje delikatne kreseczki imitujące włoski. Metoda piórkowa jest niemal bezbolesna, a ranki po zabiegu goją się stosunkowo szybko.

Kobieta zasłania twarz rękoma

Jak długo goi się makijaż permanentny brwi?

Cały proces gojenia po zabiegu trwa od czterech do sześciu tygodni, jednak są to dane orientacyjne, a rzeczywisty okres uwarunkowany jest wieloma czynnikami, począwszy od techniki wykonania, aż po naturalne predyspozycje skóry do regeneracji. Jeśli w trakcie gojenia okaże się, że kolor za bardzo wyblakł, a efekt jest mało wyrazisty, zaleca się korektę uzupełniającą.

Bez względu na wybraną metodę, po wykonanym makijażu permanentnym brwi należy zacząć dbać o nawilżenie łuku brwiowego i unikać częstej ekspozycji na słońce. Dzięki temu pigment będzie trzymał się w skórze długi czas. Zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty, by uniknąć przykrych konsekwencji mogących wpłynąć na efekt zabiegu. Warto zaznaczyć, iż kilka dni po zabiegu skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona oraz opuchnięta. Ulgę przyniosą chłodne okłady z wyciągiem ze świetlika lub rumianku.

Strupki po makijażu permanentnym brwi

Strupki po makijażu permanentnym brwi to problem, który dość często pojawia się w rozmowach na temat zabiegu. Strupki to naturalna reakcja organizmu na nakłucia, dlatego nie należy się nimi przejmować i ze spokojem poczekać aż wyschną i samoistnie odpadną. Pełna regeneracja skóry następuje po ok. 30 dniach.

Pamiętaj, by nie drapać oraz nie zrywać strupków. Skutkiem takiego zachowania mogą być ubytki w pigmencie oraz nieestetyczne prześwity.

kobieta z tatuażami z henny

Jak dbać o makijaż permanentny brwi?

Czym smarować brwi po makijażu permanentnym? Na proces gojenia ma również odpowiednia pielęgnacja po zabiegu, na którą składa się kilka podstawowych czynności:

  • unikanie drapania, tarcia i dotykania strupków,
  • powstrzymanie się przed korzystanie z solarium, sauny, basenu,
  • unikanie nadmiernego moczenia,
  • regularne nawilżanie kremem z witaminą E,
  • rezygnacja z dotychczas używanych kremów, masek, czy peelingów.

Makijaż permanentny brwi – przeciwwskazania

Makijaż permanentny brwi wykonany przez specjalistę jest zabiegiem bezpiecznym, jednak podobnie jak w przypadku każdej ingerencji w naturalną strukturę skóry, tak i tu występują pewne przeciwwskazania.

Zabieg nie może być wykonany u osoby, u której występują:

  • infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza,
  • ciąża lub okres laktacji,
  • poparzenie słoneczne,
  • jakikolwiek stan zapalny,
  • menstruacja,
  • świeże blizny,
  • obniżona odporność organizmu, przeziębienie.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania trwałego makijażu brwi są także wszelkie choroby serca, cukrzyca, epilepsja, hemofilia, zaburzenia psychiczne i choroby skóry.

Dysmorfofobia / istockphoto.com

Makijaż permanentny brwi – cena

Ceny za makijaż permanentny brwi różnią się w zależności od miejsca oraz wybranej metody. Nie bez znaczenia jest również wielkość miasta – ceny w Warszawie lub Krakowie będą znacznie wyższe od konkurencyjnych placówek w mniejszych miejscowościach.

Ile kosztuje makijaż permanentny brwi? Na ogół ceny makijażu permanentnego brwi zaczynają się od 500 zł, natomiast górna granica to zazwyczaj 1500 zł.

 

Źródła:

  1. „Tattoos, Body Piercings, and Other Skin Adornments”, American Academy of Dermatology
  2. Anita Petryszyn – Dopierała, „Makijaż permanentny”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: