Przejdź do treści

Cera odwodniona to nie to samo, co sucha. Jak poznać, że twojej skórze chce się pić?

Jak poznać, że twojej skórze chce się pić? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Cera odwodniona wymaga odpowiedniego nawilżenia. Służy temu tzw. biała kosmetyka, czyli zabiegi oparte o wykorzystanie odpowiednich preparatów – tłumaczy kosmetolożka Klaudia Kopeć. Wiele można też zrobić na własną rękę, byle z głową.

Istnieje różnica pomiędzy skórą odwodnioną a suchą. Jak tłumaczy Klaudia Kopeć, kosmetolożka z krakowskiego SCM estetic, każda skóra może stać się odwodniona, ale jest to co innego niż posiadanie cery suchej z natury. – Istnieje kilka podstawowych typów skóry: sucha, tłusta, mieszana i normalna. Z rodzajem cery się rodzimy, więc typ skóry wynika najczęściej z uwarunkowań genetycznych, podczas gdy odwodnienie skóry może nastąpić w każdym momencie i dotyczyć każdego rodzaju skóry. Również skóra tłusta może być odwodniona – podkreśla ekspertka.

Jak rozróżnić skórę suchą i odwodnioną?

– Skóra sucha wynika z niedoboru lipidów w warstwie rogowej naskórka, które stanowią efektywną barierę ochronną przed utratą wody. Komórki naskórka nie wytwarzają  wystarczającej ilości substancji natłuszczających, co powoduje, że płaszcz ochronny skóry jest zbyt ubogi – tłumaczy Klaudia Kopeć.

Charakterystycznymi objawami suchej skóry jest widoczne złuszczanie się naskórka, wrażenie szorstkości przy dotyku i spięcia skóry. – Ten stan zwykle odczuwany jest na całym ciele. Jeśli skóra jest źle pielęgnowana, pacjenci zgłaszają takie dolegliwości jak świąd i pieczenie po zastosowaniu preparatów kosmetycznych. W ekstremalnych przypadkach pojawiają się też u nich pęknięcia skóry, czasem rozpadliny oraz odczyn rumieniowy – dodaje specjalistka.

Z kolei odwodnienie skóry najczęściej odczuwamy na twarzy. To sytuacja, kiedy skórze brakuje wilgoci; za szybko traci wodę, co często wynika z obniżonej zdolności zatrzymania wody w naskórku np. wskutek uszkodzenia bariery hydrolipidowej. – Odwodnionej skórze towarzyszy uczucie ściągnięcia, czasami pieczenia lub swędzenia oraz szorstkość, zauważamy także utratę elastyczności i szary koloryt skóry. Pojawiają się tzw. suche skórki, łuszczenie naskórka, nadmierna wrażliwość – wymienia kosmetolożka.

Bezpieczne opalanie z nowatorskim preparatem / gettyimages

Gdzie leży przyczyna problemu?

Odwodnienie skóry spowodowane jest często czynnikami zewnętrznymi. Dlatego pojawia się okresami, np. w zimie, gdy warunki środowiskowe są niesprzyjające i występuje duże przesuszenie powietrza w pomieszczeniach, co sprawia, że woda ze skóry szybciej paruje. Niekorzystny jest też ostry mróz i wiatr, które mogą uszkadzać barierę hydrolipidową. – Również latem wysokie temperatury sprawiają, że woda szybciej paruje ze skóry, a silne promieniowanie słoneczne jest czynnikiem, który dodatkowo uszkadza lipidy. Wśród innych przyczyn odwodnienia skóry można wymienić zaburzenia hormonalne (odwodniona skóra często występuje u kobiet przechodzących menopauzę i powiązana jest z nagłym spadkiem estrogenu) czy choroby współzależne (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca) – mówi Klaudia Kopeć z SCM estetic.

Warto mieć świadomość, że na odwodnienie skóry często pracujemy… same. Brak odpowiedniej pielęgnacji i niejednokrotnie zła bądź nadmierna pielęgnacja sprawiają, że zaburzona zostaje warstwa hydrolipidowa naskórka. Stosowanie zbyt wielu agresywnych, źle dobranych kosmetyków, może bowiem prowadzić do odwodnienia.

– Wiele kobiet kupuje mnóstwo różnych preparatów, na własną rękę stosują różnego rodzaju kwasy, tymczasem domowa pielęgnacja powinna opierać się przede wszystkim na niewielkiej ilości dobrze dobranych do naszej cery kosmetyków – zaznacza specjalistka.

Jak poprawić stan skóry odwodnionej?

Bardzo ważne, aby skórze odwonionej jak najszybciej przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia, ponieważ odwodnienie powoduje, że staje się bardziej podatna na różnego rodzaju podrażnienia, zanieczyszczenia i toksyny z zewnątrz. – Na skórze odwodnionej pojawiają się również stany zapalne wynikające z zaburzenia homeostazy naskórka oraz mikrobioty (ogół drobnoustrojów zasiedlających organizm człowieka – przyp. red.). U osób młodych tworzą się tzw. zmarszczki dehydratacyjne. Jeżeli mamy dwadzieścia kilka lat i już mocno zarysowane linie w okolicy oczu oraz czoła, to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze skórą odwodnioną – tłumaczy kosmetolożka, dodając, że stan odwodnienia skóry przyśpiesza jej starzenie.

Jak postępować w takim przypadku? Bardzo ważne – co oczywiste – jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia. To podstawa. Czyli: dostarczanie organizmowi ok. 2,5 litra wody dziennie, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, odpowiednia długość i jakość snu, unikanie stresu. – Wszystko odbija się na kondycji skóry – podkreśla kosmetolożka.

Czego natomiast unikać w przypadku skóry odwodnionej? Podobnie jak przy skórze suchej – kosmetyków z wysokim stężeniem alkoholu, bo odwodniona cera stanie się jeszcze bardziej przesuszona, a jej powierzchnia może ulec podrażnieniu. Dyskomfort związany z uczuciem ściągnięcia czy przesuszenia będzie także potęgować nadużywanie produktów złuszczających, kwasowych oraz mycie twarzy w gorącej wodzie.

Należy zadbać o właściwą pielęgnację

Klaudia Kopeć tłumaczy: – Jeśli występuje problem skóry odwodnionej lub suchej, polecam skonsultować się ze specjalistą. Stosowanie w pielęgnacji domowej nieodpowiednich kosmetyków, zwłaszcza w nadmiernej ilości, może jeszcze bardziej pogorszyć kondycję skóry. Dobór preparatów powinien być indywidualny; innego planu pielęgnacyjnego wymaga skóra sucha odwodniona, a innego tłusta odwodniona. Specjalista oceni stan i rodzaj cery, przeanalizuje skład domowej kosmetyczki i pomoże dobrać właściwą pielęgnację domową oraz gabinetową – twierdzi specjalistka.

Skóra odwodniona potrzebuje składników nawilżających. To np. kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen, mocznik czy aminokwasy. Są to składniki głównie rozpuszczalne w wodzie, a ich działanie polega utrzymywaniu wilgoci w naskórku. Klaudia Kopeć wyjaśnia, że w pielęgnacji domowej należy dodać je do porannej i wieczornej rutyny, zaraz po umyciu i tonizacji skóry – jeszcze na mokro, żeby „zamknąć” wilgoć w naskórku. Na dzień pod krem z filtrem można stosować serum z kwasem hialuronowym i/lub aminokwasami. Na noc stosuje się kremy nawilżające.

– W przypadku skóry suchej również stosujemy składniki nawilżające, ale decydujemy się również na składniki rozpuszczalne w tłuszczach – po to, aby słabo działającą warstwę hydrolipidową wspomagać i żeby ją uszczelnić. Dlatego dodatkowo stosowane są np. ceramidy czy różnego rodzaju oleje, np. jojoba, z wiesiołka – mówi kosmetolożka. – Cera tłusta odwodniona także wymaga w pierwszym kroku zastosowania składników nawadniających, ale zazwyczaj na pewnym etapie wprowadzamy produkty kwasowe oraz z retinolem, które będą dodatkowo regulować pracę nadaktywnych gruczołów łojowych.

Obowiązkowym elementem dla każdego typu skóry jest stosowanie na dzień kremu z filtrem. Zabezpieczy on skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które istotnie wpływa na poziom nawilżenia skóry, o każdej porze roku.

Pielęgnacja gabinetowa

Skórę odwodnioną można „naprawić” w gabinecie kosmetologicznym, ale trzeba nastawić się na kilkuetapowy proces pielęgnacyjny. Jak tłumaczy Klaudia Kopeć, po zbadaniu stanu skóry kosmetolog zaproponuje odpowiedni program zabiegowy. – Cera odwodniona w pierwszym kroku wymaga odpowiedniego nawilżenia. Służy temu tzw. biała kosmetyka, czyli zabiegi oparte o wykorzystanie odpowiednich preparatów. Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego bądź mlekowego pomagają nawilżyć naskórek. Zabiegi nawilżające mogą być inne w zależności od rodzaju cery. Skóra odwodniona przy cerze suchej będzie wymagała mocnego nawilżenia i wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego. Natomiast cera tłusta często jest problematyczna, skłonna do wyprysków. Po przywróceniu odpowiedniego nawilżenia skórze można przejść do innych zabiegów odpowiadających na kolejne problemy cery suchej lub tłustej – sumuje ekspertka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: