Cienie, zmarszczki, opuchlizna – jak dbać o skórę wokół oczu, by było ich jak najmniej
Pandemia i siedzenie przed komputerem nie służą naszym oczom i skórze wokół nich. Nawilżanie, szybkie kompresy, a także palming, czyli ćwiczenie oczu stanowią szybkie i proste remedium na tę strefę twarzy. Co można zrobić w domu, co w salonie kosmetycznym, a na jaki zabieg do lekarza medycyny estetycznej – radzą Julita Węcławowicz, kosmetyczka i dr Elżbieta Radzikowska-Büchner, chirurg plastyczny.
Z badań Ipsos dla Huawei wynika, że podczas pandemii ponad połowa z nas siedziała przy komputerze o ponad trzy godziny dłużej niż wcześniej. Aż 70 proc. zaobserwowało u siebie pogorszenie wzroku. Narzekamy także na różne dolegliwości związane z oczami i ich okolicą: zmęczenie, łzawienie i pieczenie, suchość oka. Dłuższa praca przy komputerze wpływa nie tylko fatalnie na same oczy, ich przemęczenie i przeciążenie, ale i na skórę wokoło nich. Nie sprzyjają jej zanieczyszczone środowisko, promieniowanie słoneczne, chlorowana woda, kurz. Łatwo podrażnić oczy i skórę, nie tylko gdy długo pracujemy przy komputerze, ale gdy mało śpimy, stosujemy nieodpowiednie kosmetyki, lub robimy niedokładny demakijaż.
Traktuj czule i delikatnie
Skóra w okolicach oczu i na powiekach jest bardzo cienka i delikatna, często się przesusza. Oko jest w ciągłym ruchu, mrugamy, śmiejemy się, więc skóra pracuje i narażona jest na naciąganie. W tej okolicy prawie całkowicie brakuje podściółki tłuszczowej. To powoduje, że jest słabo nawilżona i bardziej wrażliwa. Słabiej krążą tu krew i limfa, a produkty przemiany materii trudniej przepływają do naczyń chłonnych. Zamiast tego łatwiej gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Problemy z opuchniętymi powiekami, jak i workami pod oczami, są najczęściej sygnałami braku snu, mogą też świadczyć o złym odżywianiu, paleniu papierosów, ale i o różnych dolegliwościach, zaburzeniach hormonalnych, czy problemach z nerkami.
W wyniku działania czynników zewnętrznych, ale i słabszej biologicznej ochrony oraz wytężonej pracy gałek ocznych, to właśnie w okolicy oczu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia: nierówności, zmarszczki, „kurze łapki”. Istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Gdy nie dbamy o skórę wokół oczu, szybko traci elastyczność i staje się nadwrażliwa i skłonna do obrzęków. Warto więc zadbać o odpowiednie nawilżanie tej strefy. Rano stosujmy lekki krem pod oczy, wieczorem – odżywcze serum.
– W nawilżaniu tej strefy ważne jest umiejętne rozprowadzenie preparatu, czyli sposób i kierunek wmasowania kremu w powieki – mówi Julita Węcławowicz, kosmetyczka. – Na dolną, nakładajmy preparat małymi kropeczkami, od kącika oka zewnątrz do wewnątrz, a następnie bardzo delikatnie wklepujemy kosmetyk. Na górną powiekę nakładajmy go w odwrotnym kierunku. Nie trzyjmy skóry wokół oczu, nie naciągajmy.
Wieczorem pamiętajmy też o dokładnym demakijażu. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zmęczone, zawsze dokładnie oczyśćmy twarz. Jeśli pozostawimy makijaż na noc, resztki tuszu i cieni zbierają się w kącikach oczu i zarówno skóra, jak i samo oko nie regenerują się. Wieczorem na zmęczone oczy można zrobić chłodzący kompresy, choćby z torebek herbaty, czy chłodnych woreczków z płynem trzymanych w lodówce. Jednak takie kompresy lekko wysuszają skórę wokół oczu, więc warto wcześniej na te okolice nałożyć żel z rumianku, świetlika.
Warto też pamiętać, że w ciepłych porach roku o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, nie tylko w bardzo słoneczny dzień. To ochrona przed mrużeniem i marszczeniem oczu, a zarazem profilaktyka skóry przeciw zmarszczkom i kurzym łapkom.
– Gdy pracujemy przy komputerze, róbmy często przerwy, aby oczy odpoczywały – dodaje Julita Węcławowicz. – Pomaga w tym palming (z ang. palm dłoń), czyli ćwiczenia odprężające wzrok. Kilka minut takiej gimnastyki oczu uspokoją cały system nerwowy.
Krótka gimnastyka oczu
Oprzyjmy łokcie na blacie biurka. Zwróćmy uwagę, aby plecy i kark utrzymane były w jednej linii, nie pochylajmy głowy do przodu. Aby zachować odpowiednią pozycję, pod łokcie możemy podłożyć książki. Następnie rozgrzejmy dłonie i pocierajmy je energicznie o siebie.
- Przyłóżmy rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Nie dotykajmy mocno powiek i nie uciskajmy nosa.
- Silne zaciskajmy powieki, a następnie szeroko otwierajmy oczy. Starajmy się wodzić gałką oczną od dołu na prawo i w lewo, bez poruszenia głową.
- Podciągajmy powoli powiekę dolną lekko ku górze tak, jak podczas mrużenia oka pod wpływem światła. Zróbmy to i policzmy do pięciu, potem jeszcze raz licząc do trzech. To działa profilaktycznie przeciw zmarszczkom, pomaga korygować cienie i worki pod oczami.
- Patrząc w lustro wytrzeszczamy oczy, jakby powiekami miały dotknąć brwi. Starajmy się tak wytrzymać kilka sekund.
Gdy opada powieka
O skórę wokół oczu można zadbać także w gabinecie medycyny estetycznej.
– Na wygładzenie zmarszczek pomagają iniekcje z lekkim, niezbyt gęstym kwasem hialuronowym – mówi dr Elżbieta Radzikowska-Büchner, specjalista chirurgii plastycznej, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, prowadzi też Radzikowska Clinic. – To zabiegi, które działają prewencyjne. Można je łączyć z laserem, czy aparaturą wykorzystują fale ultradźwiękowe, dzięki którym można w krótkim czasie zagęścić i napiąć skórę, a także usunąć drobne zmarszczki. Wtedy uzyskuje się najbardziej spektakularne efekty.
Jednym z dość skutecznych wizualnie sposobów jest też podanie toksyny botulinowej (botoks). Sińce wokół oczu można starać się zniwelować stosując kwas hialuronowy, mezoterapię i odżywcze koktajle. Aby pozbyć się worków pod oczami podaje się wypełniacz (kwas hialuronowy) w okolicę, którą potocznie nazywamy doliną łez. To nie tylko odświeża spojrzenie, ale w połączeniu z mezoterapią igłową zdecydowanie odejmuje lat.
Na poważny problem z opadającymi powiekami najskuteczniejsza jest chirurgia plastyczna. Wykonuje się tzw. blepharoplastyke, czyli plastykę powiek. Podczas zabiegu, zwykle w znieczuleniu miejscowym, lub krótkiej sedacji zostaje usunięty nadmiar skóry w obrębie powiek. W niektórych przypadkach wykonuje się także usunięcie, lub przemieszczenie tkanki tłuszczowej powodującej efekt opuchniętych powiek górnych. Korekcję wykonuje się w naturalnej zmarszczce wokół oka, dlatego blizna pozostaje nie widoczna, a kształt oka pozostaje taki sam. Zlikwidowanie nadmiaru skóry powoduje, że nie tylko oczy wyglądają na wypoczęte, ale powieka przestaje przesłaniać pola widzenia. To nie tylko zabieg estetyczny, ale i wykonywany ze względów zdrowotnych. Po nim poprawia się funkcjonowanie narządu wzroku.
Zobacz także
„Problemy wewnątrz organizmu są widoczne na twarzy” – mówi Małgorzata Bąk, twórczyni autorskiej metody masażu hormonalnego
Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie. Sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu
„Bogactwo roślin nie musi być zaletą”. Jak znaleźć krem roślinny, który naprawdę działa?
Polecamy
Karboksyterapia pod oczy – sposób zmarszczki, cienie i opuchliznę
Serum pod oczy – jak wybrać i jak stosować, by przyniosło jak najwięcej korzyści?
Rzęsy – jak je malować i jak o nie dbać, by skutecznie chroniły nasze oczy
Soczewki zmieniające kolor oczu – jak działają, jak je nosić? Tylko upiększają czy korygują?
się ten artykuł?