Przejdź do treści

Karboksyterapia pod oczy – sposób zmarszczki, cienie i opuchliznę

Karboksyterapia pod oczy – sposób zmarszczki, cienie i opuchliznę Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Karboksyterapia pod oczy to zabieg, który z powodzeniem wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej od wielu lat i cieszy się dużą popularnością wśród kobiet. Nic w tym dziwnego. Każda z nas wie, jak delikatna jest skóra w tej części twarzy i jak łatwo o jej zasinienie, utratę jędrności czy opuchliznę. Karboksyterapia jest zaś skutecznym i małoinwazyjnym zabiegiem, który pomoże uporać się z tymi problemami. Na czym dokładnie polega i jakie są efekty karboksyterapii pod oczy?

Co to jest karboksyterapia? 

Karboksyterapia to terapia sterylnym dwutlenkiem węgla (CO2), który podany jest iniekcyjnie podskórnie lub śródskórnie. Choć początki karboksyterapii sięgają lat 30. XX wieku, wykorzystywana była ona początkowo u pacjentów z niewydolnością krążeniową. Dopiero XXI wiek przyniósł jej powszechne zastosowanie także w medycynie estetycznej. Karboksyterapię stosuje się w walce z cellulitem i rozstępami, w redukcji blizn i tkanki tłuszczowej, czy w niwelowaniu zmarszczek. Warto także wspomnieć, że terapia dwutlenkiem węgla wykorzystywana jest w ginekologii estetycznej. Karboksyterapia miejsc intymnych – warg sromowych lub pochwy – zwiększa ich nawilżenie, elastyczność i wrażliwość. 

Jak działa dwutlenek węgla pod skórą? Rozprowadzając się równomiernie, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek. Jednocześnie dochodzi do pobudzenia procesu powstawania nowych naczynek krwionośnych. Sam stan zapalny, który w niewielkim stopniu powstaje na skutek wkłucia, powoduje zaś stymulację produkcji białek podporowych. Dwutlenek węgla nie jest zatem wypełniaczem, a stymulatorem wielu procesów.  

Na czym polega karboksyterapia pod oczy? 

Każda z nas wie, jak delikatna jest skóra pod oczami. Wynika to głównie z jej fizjologicznej budowy – grubość skóry w tym miejscu wynosi około 0,4 do 0,5 mm, a dodatkowo jest ona niemal całkowicie pozbawiona gruczołów potowych i łojowych. Nie bez znaczenia pozostaje też ciągła praca bardzo licznych mięśni mimicznych. To właśnie dlatego tak łatwo o zasinienie, zmarszczki i opuchliznę tej części twarzy. Jako skuteczne remedium na wszystkie te problemy polecana jest terapia dwutlenkiem węgla, który z powodzeniem stosowany może być przez kobiety w każdym wieku. 

Zabieg karboksyterapii pod oczy polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla. Wybór techniki i głębokości zależy od indywidualnej oceny i decyzji specjalisty. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej i nie wymaga znieczulenia. Podczas pojedynczych ukłuć możesz poczuć jedynie delikatny dyskomfort, a w trakcie wprowadzania dwutlenku węgla – niewielkie rozpychanie skóry. Bezpośrednio po karboksyterapii skóra pod oczami może być nieco opuchnięta, a czasem pojawiają się małe siniaki. W ciągu kilku dni mijają one jednak samoistnie.  

Karboksyterapia – efekty 

Efekty karboksyterapii, które widoczne są już po pierwszym zabiegu to przede wszystkim: 

  • likwidacja cieni pod oczami i zasinienia; 
  • zwiększenie jędrności i poprawa elastyczności skóry; 
  • zmniejszenie opuchlizny. 
Kobieta z rumiankiem na oczach

Karboksyterapia – przeciwwskazania i powikłania po zabiegu 

Choć karboksyterapia pod oczy uważana jest za w pełni bezpieczny zabieg, istnieje grupa okoliczności, stanowiących przeciwwskazania do jego wykonania. Są to m.in.: 

  • zapalenie spojówek; 
  • stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicach oczu; 
  • ciąża i laktacja; 
  • choroby nowotworowe; 
  • niewydolność oddechowa; 
  • niewydolność krążeniowa. 

Warto także pamiętać, że – choć rzadkie – mogą pojawić się powikłania po karboksyterapii. Do najczęstszych należy zaczerwienie i drobne siniaki pod oczami. Dodatkowo może pojawić się również obrzęk i tkliwość miejsc poddanych zabiegowi. Mimo że nie są to bardzo uciążliwe dolegliwości, po wykonaniu zabiegu koniecznie stosuj się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim przez około 12 godzin powinnaś unikać wysiłku fizycznego i zbyt mocnego moczenia skóry. Powstrzymaj się też od nakładania makijażu, zrezygnuj z sauny, opalania i solarium. Staraj się ponadto nie dotykać skóry pod oczami 

Ile zabiegów karboksyterapii pod oczy wykonać? 

Efekty karboksyterapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, zaleca się jednak wykonanie serii w określonym czasie. O szczegółach każdorazowo powinien zadecydować lekarz. Na ogół zabieg wykonywany jest w serii od czterech do ośmiu w jedno- lub dwutygodniowych odstępach albo w sześciu do nawet 12. co dwa, lub trzy dni. 

Jaka jest cena karboksyterapii pod oczy? Jeden zabieg to wydatek około 150 zł, ale znacznie korzystniejsze jest wykupienie całej serii. Wówczas ceny są niższe o 10 – 15 proc.  

Źródła: 

  1. R. Kulhawik „Karboksyterapia – renesans dwutlenku węgla” Zdrowie 28 maja 2015. 
  2. M. Ruprich „Zastosowanie karboksyterapii w redukcji tkanki tłuszczowej oraz niwelowaniu rozstępów” Kosmetologia Estetyczna 2/2018. 
  3. H. Zelenkova „Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii” Dermatologia Estetyczna 3/2010. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: