Przejdź do treści

Czym jest plazma na powieki i jak wygląda zabieg na opadającą powiekę? 

Czy zawał serca to choroba głównie mężczyzn? Poznaj mity dotyczące chorób serca, szczególnie przed walentynkami Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opadająca powieka bywa dziedziczona genetycznie, ale występuje też jako jeden z symptomów starzenia. Wiele osób nie akceptuje takiego kształtu powieki ze względów estetycznych, a w skrajnych przypadkach wiotka skóra opadająca na powieki może nawet ograniczać pole widzenia. Za skuteczny i bezpieczny zabieg na opadające powieki uchodzi plazma. Co to za zabieg i jak przebiega? Ile kosztuje korekta opadających powiek? Czy jest to bezpieczny zabieg?

Plazma na powieki – co to za zabieg? 

Plazma to czwarty stan skupienia, rodzaj gazu o równej liczbie cząstek o ładunku dodatnim i ujemnym. Tzw. zjonizowany gaz przewodzi prąd elektryczny, co wykorzystywane jest w medycynie estetycznej do kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry. Plazma na powieki to potoczna nazwa niechirurgicznego liftingu powiek. Przedstawiana jest jako bezpieczna i małoinwazyjna alternatywa dla operacji plastycznej powiek. Do wykonania zabiegu wykorzystywane są urządzenia takie jak Plasma IQ, plasma Pen, Plexr czy PlasmAGE, które wytwarzają mikrowiązki plazmy. Podczas oddziaływania plazmy na skórę dochodzi do sublimacji (odparowania) powierzchniowych warstw skóry i reorganizacji włókien kolagenowych. Widocznym efektem zabiegu jest obkurczenie nadmiaru skóry tworzącej opadającą powiekę, zwiększenie napięcia skóry powiek i regeneracja skóry wokół oczu. 

Jak wygląda zabieg podniesienia powiek przy użyciu plazmy? 

Zabieg zaczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz określa, czy w konkretnym przypadku tego rodzaju interwencja będzie skuteczna. Następnie wykonuje dokumentację fotograficzną twarzy pacjentki i oznacza markerem obszar zabiegowy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (zwykle przy użyciu lidokainy). Po ustawieniu parametrów urządzenia lekarz przykłada głowicę urządzenia do obszaru między powieką a łukiem brwiowym i stopniowo, punkt po punkcie, poddaje skórę działaniu wiązki plazmy. 

Ważna dla bezpieczeństwa zabiegu jest jakość wykorzystywanego urządzenia. Korzystanie z podróbek urządzeń typ Plasma IQ zwiększa ryzyko powikłań i nieskuteczności zabiegu. 

W przeciwieństwie do zabiegów z użyciem laserów frakcyjnych oczy pacjenta nie są narażone na uszkodzenie. Gojenie po plazmie trwa od tygodnia do dwóch. Po tym czasie powinny ustąpić obrzęk i punktowe strupki. Zabieg nie zostawia blizn. 

Jakie efekty daje plazma na powieki? 

Plazma na powieki pozwala znacznie zmienić wygląd oczu. Po zabiegu powieka staje się bardziej widoczna (nawet o 50%), a dzięki powiększeniu szpary powiekowej oko staje się większe i „otwarte”. Twarz nabiera młodego, wypoczętego wyglądu. Zabieg pozwala też spłycić zmarszczki wokół oczu. Pierwsze rezultaty zabiegu plazmy na oczy widoczne są zaraz po zabiegu. Ostateczny efekt uwidacznia się po około 3-4 tygodniach i utrzymuje od 2 do 4 lat. Dla najbardziej satysfakcjonujących efektów zaleca się serię 2-4 zabiegów w odstępach 40 dni.  

Przeciwwskazania do plazmy na powieki

Przeciwwskazaniami do zabiegu plazmy na powieki są: 

 • ciąża i karmienie piersią, 
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, 
 • wszczepiony rozrusznik serca lub inne aparaty elektroniczne (np. urządzenia akustyczne), 
 • metalowe implanty, 
 • choroba nowotworowa, 
 • choroby serca, 
 • nieunormowana cukrzyca, 
 • choroby skóry (łuszczyca, bielactwo). 

Plazma na powieki polecana jest przede wszystkim osobom, u których opadająca powieka jest efektem procesów starzenia, a za jej nieestetyczny wygląd odpowiada nadmiar skóry. W przypadku kiedy problemem nie jest jedynie nadmiar skóry, ale poduszeczki tłuszczowe, nie warto decydować się na zabieg z użyciem plazmy, ponieważ nie przyniesie on pożądanych rezultatów.  

Czy możliwe są powikłania po zabiegu plazmy na powieki? 

Dotychczasowe badania pokazują, że plazma na powieki jest zabiegiem bezpiecznym, bez poważnych powikłań. Jednak dla prawidłowego gojenia skóry bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza – m.in. unikanie wysiłku fizycznego czy ochrona przed promieniowaniem UV (np. dzięki okularom przeciwsłonecznym). Niestosowanie się do zaleceń może spowodować, że w miejscu zabiegu pojawią się przebarwienia, które zwykle znikają samoczynnie po około trzech tygodniach. 

Cena za plazmę na powieki

Koszt jednego zabiegu plazmy na powieki, tylko dla powiek górnych, to 800 zł – 1200 zł. 

Inne zabiegi na opadające powieki  

Skutecznym, ale inwazyjnym zabiegiem na podniesienie powiek jest lifting, czyli operacja opadającej powieki. Podczas operacji lekarz za pomocą skalpela wycina nadmiar skóry i tkanek. Koszt operacyjnego podniesienia powieki to 5000-8000 zł. 

Źródła:

 1. Sekita-Pilch, M. (2018). Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce. Kosmetol Estet, 1, 99-103.
 2. Sotiris, T. G., Nikolaos, G., & Irini, G. (2017). New treatment with plasma exeresis for non-surgical blepharoplasty. EC Ophthalmology, 5(4), 156-9.
 3. Sotirios, T. G., & Nantia, S. (2018). Non Invasive Blepharoplasty with Plasma Exeresis (Plexr) Pre/Post Treatments. J Aesthetic Reconstr Surg, 4(01), 1-4.
 4. https://www.estheticon.pl/nowosci/fakty-i-mity-o-korekcji-powiek-plazma-dowiedz-sie-czy-warto, (dostęp 03.01.2023). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: