Przejdź do treści

Blefaroplastyka – na czym polega i jakie daje efekty?

Blefaroplastyka - na czym polega i jakie daje efekty? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blefaroplastyka to zabieg chirurgii estetycznej, który daje możliwość skorygowania opadających powiek górnych. Za luźne powieki sprawiają, że twoja twarz wygląda na zmęczoną i starszą. W dodatku mogą one ograniczać pole widzenia. Blefaroplastyka powiek górnych jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Jednak, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, blefaroplastyka powiek nie jest dla każdego.

Na czym polega blefaroplastyka powiek?

Blefaroplastyka może dotyczyć zarówno powiek dolnych, jak i powiek górnych. Zanim lekarz zakwalifikuje cię do zabiegu, najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci badania krwi. W skład tych podstawowych badań wchodzą:

  • morfologia z rozmazem,
  • czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR),
  • poziom elektrolitów (sód, potas).

Podczas konsultacji ze specjalistą zostaniesz również poddana badaniu fizykalnemu. Lekarz ma obowiązek wyjaśnić ci, jak będzie przebiegał zabieg blefaroplastyki i na jakie efekty możesz liczyć. W dodatku lekarz musi cię poinformować o ewentualnych powikłaniach po zabiegu.

Blefaroplastyka powiek górnych

Tydzień przed zabiegiem blefaroplastyki powiek górnych nie będziesz mogła zażywać aspiryny ani żadnych innych leków, które będą mogły mieć wpływ na krzepliwość krwi.

Zabieg blefaroplastyki na powiece górnej przeprowadza się przez wycięcie wąskiego paska skóry o szerokości od 5 do 10 mm. Cięcie dolne chirurg medycyny estetycznej prowadzi w odległości od 2 do 5 mm od brzegu powieki. Nie ma żadnych blizn po zabiegu blefaroplastyki powiek górnych, ponieważ miejsce nacięcia zostaje ukryte w naturalnym załamku skóry. Następnie lekarz za pomocą szwów ciągłych lub jednego szwu pojedynczego zamyka ranę operacyjną.

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Blefaroplastyka powiek dolnych

Natomiast blefaroplastyka powiek dolnych polega na wycięciu wąskiego paska skóry.  W tym przypadku występuje również konieczność skrócenia mięśnia brzegu powieki dolnej. Tę czynność nazywa się kantopeksją. Dzięki niemu nie ma ryzyka obniżania się brzegu powieki, które może mieć miejsce w wyniku wycięcia części skóry. Obniżenie brzegu powieki stanowiłoby komplikację estetyczną i spowodowałoby nienaturalny wygląd oka. W skrajnych przypadkach mogłoby dojść nawet do odwinięcia się powieki dolnej i do odsłonięcia spojówki oka.

Niechirurgiczna blefaroplastyka powiek

Czasami możliwa jest również niechirurgiczna blefaroplastyka powiek. By osiągnąć optymalne rezultaty, lekarz tylko przesuwa tkankę tłuszczową o jeden do półtora centymetra. Czasami możliwa jest również opcja wykonania blefaroplastyki powiek dolnych bez konieczności przecinania skóry. Nacięcie jest wtedy wykonywane przez spojówkę. Można taki zabieg wykonać jedynie wtedy, gdy twoim jedynym celem jest usunięcie niewielkiej ilości tłuszczu.

Blefaroplastyka powiek – efekty po zabiegu

Przy obydwu powiekach, zarówno dolnej, jak i górnej, lekarz likwiduje również bardzo małe porcje tłuszczu podskórnego. Nie są one większe od ziarenka grochu. Dzięki temu oczy są bardziej wyraziste i wyglądają na młodsze. Niewskazane jest natomiast redukowanie zbyt dużych ilości tłuszczu. Wszystko zależy od budowy oka. W niektórych przypadkach w ogóle nie ma konieczności usuwania tłuszczu.

Blefaroplastyka powiek górnych sprawia, że oko wydaje się optycznie większe i młodsze. Bardzo dużą zaletą tego zabiegu jest fakt, że nie pozostawia on widocznych blizn.

Żeby cię uspokoić, chcemy jeszcze podkreślić, że zabieg blefaroplastyki powiek jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz poda ci również środki uspokajające. Dzięki temu w spokoju i bez żadnego bólu będziesz mogła przetrwać zabieg.

Rekonwalescencja po zabiegu blefaroplastyki powiek

Po operacji wskazane jest stosowanie chłodzących okładów na oczy i ich okolicę. Szwy lekarz będzie mógł ci zdjąć po pięciu lub sześciu dniach. Warto przed zabiegiem blefaroplastyki powiek wziąć urlop. Przez siedem dni po operacji nie powinnaś być aktywna ani towarzysko, ani zawodowo. Zalecany jest całkowity odpoczynek.

Blefaroplastyka powiek – wskazania

Konsultacja lekarska będzie potrzebna przede wszystkim w sytuacji, gdy zaobserwujesz u siebie zwiotczenie i nadmiar skóry powiek i tak zwane pseudoprzepukliny tłuszczowe, które tworzą się w wyniku wiotczenia przegrody oczodołowej. Koniecznie powinnaś  zgłosić się do chirurga plastycznego, gdy opadająca powieka ogranicza ci pole widzenia.

Przeciwwskazania do  blefaroplastyki powiek

Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań do tego zabiegu możemy wymienić przede wszystkim:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niewyrównane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • infekcje skórne,
  • czynna choroba autoimmunologiczna lub endokrynologiczna,
  • ciąża i karmienie piersią.

Blefaroplastyka powiek a metody niechirurgiczne

Obecnie do wykonania blefaroplastyki powiek górnych wykorzystuje się również technologię generowania mikrowiązki plazmy PLEXR. To specjalne urządzenie, które umożliwia sublimację komórek naskórka i osiągnięcie w ten sposób efektu terapeutycznego. Plazma jest pomocna w usunięciu zwiotczałej skóry z okolic oczu.

W przypadku technologii PLEXR plazmą jest prąd elektryczny o wysokim napięciu, niskiej częstotliwości i niskim natężeniu. Wysokie napięcie jest niezbędne do wywołania efektu plazmy. Natomiast dwa pozostałe parametry muszą być niskie. Tylko wtedy niechirurgiczny zabieg korekty powiek górnych jest całkowicie bezpieczny.

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

W przypadku nieinwazyjnego zabiegu PLEXR wystarczy tylko znieczulenie kremem. Lekarz wykonuje niewielkie punkty na powierzchni skóry przez plazmę wytwarzaną z urządzenia PLEXR.

Bardzo dużą zaletą tej nowoczesnej technologii jest fakt, że praktycznie nie występują tutaj żadne poważniejsze powikłania. Natomiast w przypadku tradycyjnej blefaroplastyki powiek może dojść między innymi do:

  • krwiaków,
  • wywinięcia powieki,
  • asymetrii powiek,
  • widocznych blizn,
  • zespołu suchego oka,
  • opadania powieki.

Blefaroplastyka – cena zabiegu

Cena blefaroplastyki powiek w prywatnych klinikach medycyny estetycznej zaczyna się od prawie czterech tysięcy złotych, a kończy na ponad dziesięciu tysiącach złotych.

Tak jak wiele innych osób z pewnością zastanawiasz się nad możliwością tego zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak tutaj sprawa nie jest prosta. Opadająca powieka jest czymś naturalnym. Proces starzenia się skóry i jej wiotczenia nie jest wskazaniem do wykonania tego zabiegu na NFZ.

Kobieta robiąca zdjęcie

Sytuacja się zmienia, gdy powieki są tak zwiotczałe, że w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia, albo wtedy, gdy cierpisz na nawracające zapalenie spojówek. Wtedy możesz ubiegać się o zrealizowanie takiego zabiegu medycyny estetycznej na NFZ. Najpierw jednak musisz uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty, a później trzeba czekać wiele miesięcy na jego zrealizowanie.

 


Źródła:

  1. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
  2. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/blepharoplasty/about/pac-20385174

 

 

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: