Czym jest trądzik zaskórnikowy? Co na zaskórniki sprawdzi się najlepiej?
Trądzik zaskórnikowy to problem, z którym borykają się nie tylko młodzi ludzie. Często zmagają się z nim również dorośli. Na szczęście w wielu przypadkach można poradzić sobie z nim samodzielnie, bez pomocy lekarza. Co na zaskórniki zamknięte i otwarte sprawdzi się najlepiej? Jakie kosmetyki stosować i kiedy ewentualnie poprosić o pomoc dermatologa? Odpowiadamy.
- Czym jest trądzik zaskórnikowy?
- Trądzik zaskórnikowy – objawy. Jak wyglądają zaskórniki?
- Przyczyny trądziku zaskórnikowego
- Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Kosmetyki i pielęgnacja
- Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Dieta i sen
- Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Zabiegi
- Jak się pozbyć zaskórników? Leczenie
Czym jest trądzik zaskórnikowy?
Trądzik zaskórnikowy to najłagodniejsza odmiana trądziku pospolitego. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników na różnych partiach ciała. Można je zauważyć przede wszystkim na twarzy: brodzie, nosie, jak również i czole. Czasem można obserwować je także na dekolcie i plecach. Problem ten pojawia się w wyniku zatkania ujść gruczołów oraz gromadzenia się w nich bakterii, sebum oraz zrogowaciałego naskórka.
Trądzik zaskórnikowy – objawy. Jak wyglądają zaskórniki?
Zastanawiasz się, jak wyglądają zaskórniki? Zacznijmy od tego, że można wyróżnić dwa ich rodzaje:
- zaskórniki zamknięte – mają kolor biały i kształtem przypominają grudki, może w tym przypadku dojść do stanów zapalnych; ujścia gruczołów nie są widoczne;
- zaskórniki otwarte – nazywane są też wągrami, mają kolor ciemnobrązowy, który jest efektem wypełnienia zmian utlenioną keratyną oraz zgromadzenia w nich zanieczyszczeń; ujścia gruczołów są w tym przypadku widoczne.
Tego rodzaju zmiany to tylko jeden z objawów trądziku zaskórnikowego. Inne jego symptomy to:
- szorstkość skóry,
- przetłuszczanie się skóry,
- świecenie się skóry,
- poszarzała cera,
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych,
- uczucie ściągnięcia i podrażnienia.
W przypadku zaniedbań może dojść do wspomnianego już stanu zapalnego. Warto zaznaczyć, że nadmierne gromadzenie się bakterii przyczynia się także nierzadko do powstawania torbieli.
Przyczyny trądziku zaskórnikowego
Trądzik zaskórnikowy to problem charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Zdarza się, że pojawia się on również u osób dorosłych, a nawet tych w podeszłym wieku. Do jego wystąpienia dochodzi w wyniku:
- nadmiernej produkcji łoju,
- zmian hormonalnych,
- zbyt dużego rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- niedokładnego zmywania makijażu.
Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Kosmetyki i pielęgnacja
Jeśli borykasz się z problemem trądziku zaskórnikowego, wypróbuj poniższe kosmetyki. Z reguły dają one bardzo dobre efekty:
- kwas salicylowy – wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, doprowadza do mikrozłuszczania, zmniejsza też liczbę oraz wielkość wągrów;
- kwas azelainowy – działa wielopłaszczyznowo na skórę, może pochwalić się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwzapalnymi oraz przeciwłojotokowymi, potrafi rozpuszczać zrogowaciały naskórek;
- kwas szikimowy – ma właściwości złuszczające, antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne;
- niacyna – sprawia, że łój wydziela się w mniejszych ilościach, ma również działanie przeciwzapalne, a przy okazji stabilizuje funkcję barierową naskórka;
- retinol – minimalizuje rogowacenie naskórka oraz aktywność gruczołów łojowych, stymuluje skórę do wytwarzania nowych komórek.
Warto jednak pamiętać, aby nie stosować zbyt dużej liczby kosmetyków o działaniu złuszczającym – może dojść wówczas do odwodnienia oraz podrażnienia skóry. Ważne też, aby przeanalizować składy stosowanych kosmetyków pod względem substancji komedogennych. Być może trzeba będzie je wymienić na dermokosmetyki, czyli apteczne produkty do pielęgnacji – nie blokują one porów ani nie podrażniają skóry.
Bardzo ważną rolę w pielęgnacji problematycznej skóry zajmuje też oczyszczanie. Najlepiej robić to bardzo dokładnie – rano oraz wieczorem. Wcześniej należy umyć ręce, ponieważ w przeciwnym razie naniesiemy na twarz bakterie, które odpowiedzialne są za blokowanie ujścia gruczołów łojowych. Po wyczyszczeniu skóry dobrze jest wysuszyć twarz przy pomocy ręcznika papierowego lub tego standardowego (tyle że czystego). Nie używaj tego ręcznika, z którego korzystałaś wcześniej, ponieważ może to doprowadzić do namnożenia się na twarzy bakterii. Po wykonaniu czynności osuszania możesz na twarz zaaplikować tonik – najlepiej ten bezalkoholowy i ściągający pory. Dopiero później powinno nakładać się krem nawilżający (zwłaszcza ten beztłuszczowy).
Warto też pamiętać o peelingu skóry, który dobrze jest wykonywać np. dwa razy w tygodniu. Dzięki temu dogłębnie oczyścisz cerę i usuniesz martwy naskórek. Polecamy zwłaszcza peeling enzymatyczny, który jest delikatniejszy od gruboziarnistego. Raz na jakiś czas dobrze jest korzystać z maseczek oczyszczających i nawilżających, które również mają świetne właściwości pielęgnacyjne. Niektóre z nich możesz wykonać samodzielnie. Raz w tygodniu przyda ci także zrobić parówkę na bazie ziół o właściwościach przeciwzapalnych, np. skrzypu lub szałwii. Dzięki temu można rozszerzyć zatkane ujścia gruczołów. Należy też pamiętać, aby samodzielnie nie wyciskać zaskórników – może to skutkować infekcjami oraz podrażnieniem skóry.
Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Dieta i sen
Przy trądziku zaskórnikowym warto pamiętać także o odpowiednio zbilansowanej diecie, która powinna zawierać odpowiednią ilość makro- i mikroelementów. Do zmian skórnych może doprowadzić zbyt częste spożywanie cukru oraz produktów, które zostały przetworzone. Dieta powinna być bogata również w witaminy A i B. Warto też dodać, że w walce z trądzikiem zaskórnikowym pomaga odpowiednia ilość snu.
Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte? Zabiegi
W celu pozbycia się zaskórników można też stosować różne zabiegi, np.:
- peeling kawitacyjny,
- mikrodermabrazję,
- peelingi chemiczne,
- laseroterapię,
- oczyszczanie manualne,
- jonosforezę,
- Acnelan,
- Aquapure.
Jak się pozbyć zaskórników? Leczenie
Jeżeli zdecydujesz się na konsultację z dermatologiem, możesz spodziewać się, że zapisze ci maści, kremy lub żele, które należy stosować miejscowo. Mogą one zawierać wspomniany już kwas azelainowy, ale też retinoidy czy nadtlenek benzolu. Składniki te mają działanie przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, a i potrafią zmiękczać warstwę rogową naskórka. W sytuacji, gdy trądzik zaskórnikowy obejmuje większe obszary na ciele, wskazana jest doustna kuracja antybiotykowa.
Warto zaznaczyć, że jeżeli chcesz pozbyć się zaskórników, nie musisz się konsultować się z lekarzem – chyba że problem jest naprawdę poważny. Jeżeli jednak czujesz taką potrzebę, możesz oczywiście porozmawiać z dermatologiem, jak również z kosmetologiem lub farmaceutą. W eliminowaniu wągrów i białych zmian skórnych powinny ci pomóc jednak opisane przez nas sposoby.
W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić także wykonanie odpowiednich testów. Jakie hormony należy zbadać przy trądziku? Zazwyczaj sprawdza się poziom:
- dehydroepiandrosteronu (DHEA),
- hormonu folikulotropowego (FSH),
- hormonu luteotropowego (LH),
- hormonów tarczycy,
- insuliny,
- prolaktyny,
- testosteronu całkowitego,
- testosteronu wolnego.
Ile kosztują takie badania? Ceny różnią się w zależności od tego, w którym laboratorium są wykonywane. Zazwyczaj każde z nich kosztuje poniżej 100 zł.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15556720/ (dostęp: 15.01.23).
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29380941/ (dostęp: 15.01.23).
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?