Przejdź do treści

Depilacja papierem ściernym to hit mediów społecznościowych. Lekarz ostrzega: „To bardzo niebezpieczny trend”

Noga
Depilujesz nogi papierem ściernym? Lekarz ostrzega: "To bardzo niebezpieczny trend"/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To agresywne działanie na skórę jest niekorzystne nie tylko dla osób posiadających niewydolność żylną, ale również dla osób bez tej patologii” – podkreśla flebolog dr n. med. Łukasz Paluch. I wymienia, do czego może doprowadzić używanie papieru ściernego do depilacji nóg.

Papier ścierny do depilacji nóg

„Depilacja papierem ściernym to bardzo niebezpieczny trend!” – zaalarmował na swoim profilu na Instagramie flebolog dr n. med. Łukasz Paluch. Ekspert opublikował w mediach społecznościowych krótkie wideo, w którym odniósł się do coraz bardziej popularnej metody depilacji nóg. Jak wyjaśnił, wiele osób do pozbycia się włosów z nóg, przedramion i innych części ciała zaczęło sięgać po papier ścierny.

„W Internecie pojawia się coraz więcej dziwnych i niebezpiecznych trendów. Natomiast ten o depilacji papierem ściernym szczególnie mnie zbulwersował” – wyjaśnił specjalista.

Kontrowersyjna (i jak się okazuje groźna) metoda podbiła serca w szczególności fanek TikToka. I choć wiele osób przestrzega przed jej stosowaniem, nie brakuje młodych kobiet, które zachwalają ten sposób.

„To agresywne działanie na skórę jest niekorzystne nie tylko dla osób posiadających niewydolność żylną, ale również dla osób bez tej patologii” – dodał dr Paluch.

Jak dbać o stopy?

Do czego prowadzi użycie papieru ściernego?

Flebolog podkreślił, że depilacja czy piling takim produktem może wpłynąć nie tylko na znaczne pogorszenie stanu skóry. W ten sposób można doprowadzić również do poważnych dolegliwości zdrowotnych.

„Powoduje to bardzo duże uszkodzenie skóry, stan zapalny oraz przeciążenie i uszkodzenie mikrokrążenia. Może to doprowadzić do wystąpienia zakażeń, w tym zakażeń układu limfatycznego oraz wystąpienia licznych pajączków” – tłumaczy Paluch.

I zaznaczył, by do depilacji wybierać inne produkty.

„Mając na rynku do dyspozycji wiele form pilingów oraz depilacji, nigdy nie powinniśmy wybierać depilacji za pomocą papieru ściernego” – podsumował.

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie

Kim jest „Dr Paluch”?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem (lekarzem specjalizującym się w diagnostyce naczyń żylnych), który na co dzień – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia.

Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii.  Profil „Dr Paluch” obserwuje ponad 102 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: