Przejdź do treści

Jak dbać o ręce podrażnione ciągłą dezynfekcją? Dermatolożki podpowiadają

Odkażasz ciągle dłonie? Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dermatolook to profil na Instagramie, prowadzony przez dwie dermatolożki – Martę Wieczorek i Julię Lanckorońską. Tym razem ekspertki napisały o tym, jak najlepiej dbać o dłonie, które w czasie epidemii koronawirusa bardzo często dezynfekujemy.

Dezynfekcja rąk spowodowana chęcią jak najlepszego zadbania o swoje zdrowie i uchronienie się przed COVID-19 jest często nie tylko wskazana, ale i konieczna. Niestety, ciągłe podrażnianie alkoholem nie jest obojętne dla delikatnej skóry rąk.

W jaki sposób płyny dezynfekujące podrażniają ręce?

Zacznijmy od tego, że ręce dezynfekujemy bardzo często. Sięgamy po płyny, gdy tylko wrócimy z pracy, ze szkoły, ze spaceru, z warzywniaka. Ta praktyka uszkadza skórę i to w takim stopniu, że często pojawia się na jej skutek wyprysk rąk. Na grzbiety dłoni występują suche, czerwone i łuszczące się plamy, a sama skóra staje się swędząca, podrażniona.

Dlaczego? Płyny dezynfekujące i detergenty niszczą barierę ochronną naskórka, zaburzając warstwę lipidową na powierzchni skóry. A warstwa ta ma za zadanie chronić przed utratą wody. Jak zaznaczają dermatolożki:

Nie ma przyjaznego dla skóry preparatu dezynfekującego, ponieważ wszystkie zawierają alkohol, który wysusza skórę. Preparaty te zawierają zwykle: etanol, n-propol, alkohol izopropylowy, chloreheksydynę, nadtlenki wodoru, czwartorzędowe pochodne amonu, barwniki i środki zapachowe – ciężko znaleźć środek dezynfekujący, który nie zawierałby alkoholu.

Paradoksalnie, ta pęknięta i podrażniona skóra, powstała na skutek tego, że chcemy się ochronić przed zarażeniem, zwięsza jego ryzyko.

Zycie z AZS

Jak pomóc podrażnionym dłoniom?

Przede wszystkim – najlpeiej podrażnieniom zapobiegać i zamiast namiętnie się dezynfekować, postawić głównie na dokładne mycia rąk mydłem. To najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów ze skóry. Kolejnym ważnym krokiem do wykonania, gdy dłonie są już podrażnione jest odbudowa bariery naskórkowej.

Jak zaznacza Dermatolook, pomocne w tym będzie stosowanie kremów i maści na ręce. Dzięki regularnemu natłuszczaniu dłonie będą chronione zabezpieczone przed wysuszenim i uszkodzeniem wierzchniej warstwy skóry. Świetnie sprawdzą się w tej kwestii emolienty. Jak dodają ekspertki:

Jeśli musimy użyć preparatu dezynfekującego (który może zaostrzyć wyprysk), ważne aby nałożyć następnie preparat nawilżający i natłuszczający skórę, minimalizując jakiekolwiek działanie drażniące.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dezynfekcja rąk? Pewnie! Każdy z nas pierwsze co to łapczywie wciska nakrętkę płynu dezynfekującego wchodząc do warzywniaka, piekarni, przedszkola, domu i w ogóle ??? i tak średnio 6 x dziennie – w końcu panuje wirus ?! A co nasza skóra na to? A właśnie. Częsta higiena rąk pomaga zapobiegać przenoszeniu infekcji, ale ta praktyka zapobiegawcza może również uszkodzić skórę, czego doświadczam codziennie w gabinecie dermatologicznym. Coraz częściej zgłaszają się pacjenci z powodu wyprysku rąk. Na grzbietach ich dłoni pojawiają się czerwone, suche, łuszczące się plamy. Skóra jest przesuszona, podrażniona i swędząca. Dzieje się tak, gdyż płyny dezynfekujące oraz detergenty niszczą barierę naskórkową, zaburzając warstwę lipidową na powierzchni skóry, która chroni przed utratą wody. Nie ma przyjaznego dla skóry preparatu dezynfekującego, ponieważ wszystkie zawierają alkohol, który wysusza skórę. Preparaty te zawierają zwykle: etanol, n-propol, alkohol izopropylowy, chloreheksydynę, nadtlenki wodoru, czwartorzędowe pochodne amonu, barwniki i środki zapachowe – ciężko znaleźć środek dezynfekujący, który nie zawierałby alkoholu. Kłopot w tym, iż chcąc zabopiegać szerzeniu się infekcji pęknięta i podrażniona skóra zwiększa ryzyko miejscowych zakażeń. Jak temu zapobiec? Ważniejsze od częstej, nadmiernej dezynfekcji jest staranne mycie rąk przy użyciu mydła. Badania dowodzą, iż jest to najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów z powierzchni skóry. Czym najlepiej myć ręce? 25 marca 2020 r. British Association of Dermatologists stwierdziło, że mycie rąk emolientami może nie być tak skuteczne w usuwaniu ewentualnych cząstek wirusa, jak używanie mydła. Następny ważny krok stanowi odbudowanie bariery naskórkowej stosując regularne kremy i maści na ręce. Regularne natluszczanie chroni bowiem przed przesuszeniem i uszkodzeniem wierzchniej warstwy skóry. Najlepiej użyć do tego emolientów. Jeśli musimy użyć preparatu dezynfekującego (który może zaostrzyć wyprysk), ważne aby nałożyć następnie preparat nawilżający i natłuszczający skórę, minimalizując jakiekolwiek działanie drażniące ?. J.

Post udostępniony przez Dermatolook (@dermatolook)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: