Przejdź do treści

Jak dbać o ręce podrażnione ciągłą dezynfekcją? Dermatolożki podpowiadają

Tekst o pielęgnacji dłoni podrażnionych przez dezynfekcję. Na zdjęciu: Osoba korzystająca z płynu do dezynfekcji rąk - HelloZdrowie
Odkażasz ciągle dłonie? Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dermatolook to profil na Instagramie, prowadzony przez dwie dermatolożki – Martę Wieczorek i Julię Lanckorońską. Tym razem ekspertki napisały o tym, jak najlepiej dbać o dłonie, które w czasie epidemii koronawirusa bardzo często dezynfekujemy.

Dezynfekcja rąk spowodowana chęcią jak najlepszego zadbania o swoje zdrowie i uchronienie się przed COVID-19 jest często nie tylko wskazana, ale i konieczna. Niestety, ciągłe podrażnianie alkoholem nie jest obojętne dla delikatnej skóry rąk.

W jaki sposób płyny dezynfekujące podrażniają ręce?

Zacznijmy od tego, że ręce dezynfekujemy bardzo często. Sięgamy po płyny, gdy tylko wrócimy z pracy, ze szkoły, ze spaceru, z warzywniaka. Ta praktyka uszkadza skórę i to w takim stopniu, że często pojawia się na jej skutek wyprysk rąk. Na grzbiety dłoni występują suche, czerwone i łuszczące się plamy, a sama skóra staje się swędząca, podrażniona.

Dlaczego? Płyny dezynfekujące i detergenty niszczą barierę ochronną naskórka, zaburzając warstwę lipidową na powierzchni skóry. A warstwa ta ma za zadanie chronić przed utratą wody. Jak zaznaczają dermatolożki:

Nie ma przyjaznego dla skóry preparatu dezynfekującego, ponieważ wszystkie zawierają alkohol, który wysusza skórę. Preparaty te zawierają zwykle: etanol, n-propol, alkohol izopropylowy, chloreheksydynę, nadtlenki wodoru, czwartorzędowe pochodne amonu, barwniki i środki zapachowe – ciężko znaleźć środek dezynfekujący, który nie zawierałby alkoholu.

Paradoksalnie, ta pęknięta i podrażniona skóra, powstała na skutek tego, że chcemy się ochronić przed zarażeniem, zwięsza jego ryzyko.

Zycie z AZS

Jak pomóc podrażnionym dłoniom?

Przede wszystkim – najlpeiej podrażnieniom zapobiegać i zamiast namiętnie się dezynfekować, postawić głównie na dokładne mycia rąk mydłem. To najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów ze skóry. Kolejnym ważnym krokiem do wykonania, gdy dłonie są już podrażnione jest odbudowa bariery naskórkowej.

Jak zaznacza Dermatolook, pomocne w tym będzie stosowanie kremów i maści na ręce. Dzięki regularnemu natłuszczaniu dłonie będą chronione zabezpieczone przed wysuszenim i uszkodzeniem wierzchniej warstwy skóry. Świetnie sprawdzą się w tej kwestii emolienty. Jak dodają ekspertki:

Jeśli musimy użyć preparatu dezynfekującego (który może zaostrzyć wyprysk), ważne aby nałożyć następnie preparat nawilżający i natłuszczający skórę, minimalizując jakiekolwiek działanie drażniące.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: