5 min.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Jaki szampon wybrać? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Jaki szampon wybrać? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny/Pexels
18.05.2022
Jak ujędrnić skórę pod oczami? 8 sposobów
17.05.2022
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
13.05.2022
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
13.05.2022
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
13.05.2022
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów
Nadmierne wydzielanie sebum, płaty łupieżu, swędząca i zaczerwieniona skóra głowy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS) to uciążliwe i wstydliwe schorzenie dermatologiczne. Skąd się bierze i jak odpowiednio je leczyć? Wyjaśnia kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny.
Spis treści
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – skąd się bierze?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy spowodowane jest zwiększoną produkcją ilości sebum przez gruczoły łojowe skóry. Taki stan przypisuje się przede wszystkim naturalnym predyspozycjom do nadmiernego wydzielania sebum lub namnażaniu się drożdżaków Malassezia spp, które bytują na skórze człowieka. Kiedy ich ilość jest zbyt duża, produkowana przez nie toksyna może wywoływać stan zapalny. Z tego powodu, stwierdza się, że jest to grzybicze zapalenie skóry głowy.
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą przewlekłą, która zwykle pojawia się tam, gdzie mamy dużą gęstość gruczołów łojowych: skóra głowy, twarz, klatka piersiowa, plecy, pachy i pachwiny.
Występuje u 1-3 proc. populacji oraz u 34-83 proc. osób z obniżoną odpornością.
ŁZS częściej dotyka mężczyzn.
Sprzyja mu zimny i suchy klimat, stres może dawać nasilone objawy
– pisze Ekspert Kosmetyczny.
Jak zaznacza Skrzypczak, ŁZS nie jest chorobą, którą można się zarazić.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy ŁZS
ŁZS jest dość uciążliwe i wstydliwe. Powoduje szereg objawów, które mogą stanowić przyczynę dużego dyskomfortu a nawet zaniżenia poczucia własnej wartości. Skóra jest zaczerwieniona, rogowaci się i łuszczy. Powoduje to swędzenie oraz tworzenie się tłusto-suchych łusek i strupów.
JAK WYGLĄDA ŁZS?
– łuszczące się, tłuste lub suche łuski,
– rumieniowe plamy,
– świąd,
– wymienia kosmetolożka.
Inne objawy ŁZS:
- ogólne pogorszenie wyglądu i stanu włosów,
- podrażnienie i liczne rany spowodowane drapaniem się,
- osłabienie cebulek, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów,
- plątanie i sklejanie się włosów,
- tłusty łupież,
- szybkie przetłuszczanie się włosów.
Ważne jest, by ograniczać drapanie się, ponieważ można doprowadzić do nadkażenia ran, które przebiega z ropnym wysiękiem i dodatkowo podrażnia skórę. Natomiast wypadanie włosów może doprowadzić do łysienia ogniskowego lub rozlanego, które najczęściej można odwrócić dopiero po całkowitym ustąpieniu stanu zapalnego.
W jaki sposób wyleczyć ŁZS?
Leczenie ŁZS jest długotrwałe i często powraca. Terapia obejmuje leczenie farmakologiczne, pielęgnację z zastosowaniem specjalistycznych szamponów, a także włączenie do diety produktów bogatych w witaminy i minerały.
Niestety choroba jest przewlekła a leczenie polega na łagodzeniu objawów takich jak świąd i rumień oraz utrzymaniu emisji za pomocą długotrwałej terapii – wyjaśnia ekspertka.
JAK SOBIE POMÓC?
– W gabinecie trychologicznym wykonywane są zabiegi pielęgnujące,
– leczenie polega na oczyszczaniu skóry z łuski (peelingi) oraz stosowaniu szamponów leczniczych.
W DOMU CZY W GABINECIE?
Będę za tym, by zaufać dobremu trychologowi i rozpocząć z nim proces leczenia aż do remisji. To jednak skóra głowy i nie jesteśmy w stanie zrobić zabiegów sami tak dokładnie i zwykle w domu wszystko robimy szybciej. Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość, która może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Jednakże istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa – dodaje Skrzypczak.
Szampon na ŁZS – jaki wybrać?
CZEGO SZUKAĆ W SZAMPONACH?
Na problemy związane z ŁZS pomogą m.in:
– siarczek selenu,
– pirytonian cynku,
– smoła węglowa,
– mocznik,
– dzięgdziel– wymienia specjalistka.
Jak stosować szampon?
Aby dojść do remisji, ważne jest utrzymanie prawidłowego pH skóry.
Szampony lecznicze stosujemy z zasadą 1 na 1.
Czyli jeden dzień szampon leczniczy, jeden dzień szampon delikatny
– wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny.
Skrzypczak dodaje także, że przy ŁZS dobrze sprawdzą się olejki tj., drzewo herbaciane, rozmarynowy, eukaliptusowy, drzewo cedrowe.
Ekspert Kosmetyczny
Kim jest Joanna Skrzypczak? To mgr kosmetologii i szkoleniowiec. W mediach społecznościowych znana jest jako Ekspert Kosmetyczny. Jej profil na Instagramie obecnie śledzi już niemal 15 tys. obserwatorów. W czym tkwi sukces kosmetolożki? Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i pielęgnacji skóry. Każdy jej post napisany jest zrozumiałym dla użytkownika językiem, a podejmowane przez nią tematy – są „na topie”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022