Przejdź do treści

Jak przyciąć brodę? Konturowanie i trymowanie brody

Jak przyciąć brodę? Konturowanie i trymowanie brody Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Strzyżenie brody to czynność, którą można opanować do perfekcji – nie jest to jednak łatwe. Na wstępie dobrze jest wyznaczlinię brody, linię policzków oraz linię szyi, a więc skonturować brodę. Dzięki temu można jej nadać estetyczny, schludny oraz dopasowany do kształtu głowy wygląd. Dopiero później warto zająć jej właściwym strzyżeniem. 

Konturowanie brody

Zastanawiasz się nie tylko nad tym, jak strzyc brodę, ale również jak ją konturować? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. Odpowiedni kontur brody i całego zarostu w dużym stopniu wpływa na wygląd twarzy. Ważne są tu dwie podstawowe linie, które musisz wyznaczyć: linia policzka oraz linia szyi. Pozwoli to na odpowiednią stylizację zarostu. 

Linia policzka to linia, która oddziela górną część ogolonego policzka od porośniętej zarostem części twarzy. W zależności od swoich preferencji, może być ona utrzymana w jednym z trzech stylów. Możesz zdecydować się zatem na takie typy linii brody, jak: 

 • linia wysoka – jest to, innymi słowy, linia brody, którą wyznacza się na wysokości kącików ust lub nieco ponad nimi, z reguły jest ona delikatnie zaokrąglona lub prosta; to najbardziej uniwersalna propozycja, która doskonale sprawdzi się u każdego mężczyzny i będzie pasowała niemal do każdego zarostu, choć najlepiej wygląda w ducie z gęstą brodą; jeśli niektóre obszary na brodzie są przerzedzone, warto rozważyć obniżenie tej linii poprzez regularne przycinanie brody, 
 • linia niska – to świetne rozwiązanie, jeśli broda na twoich policzkach jest stosunkowo rzadka, linia powinna się wówczas znaleźć pod kącikami ust – to pozwoli ci ogolić górny fragment policzków oraz zamaskować szczecinę, która nie zachwyca wyjątkową równością; taką opcję powinni również rozważyć panowie, którzy pragną wyeksponować podłużny bądź okrągły kształt szczęki i sprawić, aby prezentowała się ona bardziej „agresywnie”, warto jednak zaznaczyć, że linia niska prezentuje się dobrze jedynie z brodami o maksymalnej długości 5 cm, 
 • linia naturalna – to krawędź, która zostaje wyznaczona naturalnie, zwykle jest ona stosunkowo nierówna, ale dobrze sprawdza się w przypadku niektórych, bujnych bród – zwłaszcza wtedy, gdy zlokalizowana jest w połowie wysokości policzka; jeżeli linia ta jest w miarę równa, nie musisz się martwić podgalaniem policzków, a przycinanie brody będzie konieczne jedynie wtedy, gdy będzie ona wyglądała na zaniedbaną. 

Stylizacja zarostu

Aby wyznaczyć linię brody oraz linię policzków, przydadzą ci się grzebień lub szczotka, a także trymer oraz nożyczki do brody. Pamiętaj, że jest to bardzo ważna czynność przed samym procesem przycinania brody, zwłaszcza jeśli ta jest stosunkowo długa. 

Co robić w następnej kolejności? Wyznaczyć linię szyi. Znaczenie ma tu przede wszystkim kształt twarzy, ale też stan zarostu oraz efekt, jaki chcesz osiągnąć. Granica linii szyi znajduje się wzdłuż uszu i zaczyna się na wysokości skroni, następnie zahacza o staw żuchwowy, tworzy poziomą linię na szyi i przechodzi w drugą linię pionową, po drugiej stronie twarzy. W tym przypadku możesz nieco poeksperymentować, aby nadać swojemu zarostowi bardziej agresywny lub łagodny wygląd. 

No dobrze, co zatem robić, wiedząc, jak powinny przebiegać te linie? Najlepiej zaznaczyć je np. kredką do oczu i narysować je na swojej twarzy. To pozwoli ci sobie wyobrazić efekt, który osiągniesz. Nie podobasz się sobie w lustrze? To znak, że nieco trzeba zmienić proporcje. 

Odkurzacz do wągrów

Jak golić brodę trymerem krok po kroku?

Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać zarost w możliwie jak najprostszy sposób, wypróbuj najpierw trymowanie brody. Metoda ta sprawdzi się nawet u osób początkujących. Doskonale zda on egzamin wtedy, gdy zarost nie przekracza 3 cm. 

 1. Umyj brodę szamponem lub mydłem. Nie przejmuj się, jeśli będzie ona trochę nastroszona – dzięki temu jeszcze łatwiej ją przytniesz. Możesz też przycinać brodę niedługo po wzięciu prysznica (oczywiście, jeśli broda będzie już sucha) – wówczas zarost będzie nawilżony i łatwiejszy do przycinania. Co więcej, łatwiej ci będzie wtedy zorientować się, jak będzie on wyglądał po całym zabiegu. 
 2. Następnie osusz brodę i porządnie ją rozczesz. W ten sposób rozplączesz ewentualne supełki na brodzie i przygotujesz zarost do dalszych zabiegów. 
 3. Właściwe strzyżenie brody rozpocznij od przycięcia jej na równą długość, przy pomocy jednej nakładki – to pozwoli ci lepiej kontrolować odległość zarostu od skóry. Zabieg rozpocznij od szyi, a następnie przesuwaj sprzęt w górę. 
 4. Skoncentruj się na żuchwie – w tym przypadku będziesz musiał najpewniej przesuwać urządzeniem w różne strony. 
 5. Następnie, jeśli zechcesz, możesz powtórzyć tę czynność, tym razem jednak z wykorzystaniem krótszej nakładki. 
 6. Później możesz z kolei zdecydować się na jeszcze krótszą nakładkę i przyciąć te obszary, które mają być najkrótsze. Na koniec sprawdź, czy nie ostały się jeszcze jakieś pojedyncze włoski – jeśli takie są, wystarczy, że usuniesz je nożyczkami bądź trymerem bez nasadek. 
 7. Przy pomocy trymera zetnij włoski na szyi, a jeżeli to konieczne, sięgnij po maszynkę do golenia. 
 8. Jak przycinać wąsy? W podobny sposób: zacznij od dłuższej nakładki, a jeżeli istnieje taka potrzeba – skorzystaj następnie z krótszej. Pamiętaj, że włoski nie mogą nachodzić na usta – jeśli tak się dzieje, skorzystaj z nożyczek. 
 9. Na końcu możesz zastosować np. olejek do zarostu – dzięki temu stanie się on miękki i zdrowy. Ponadto pozwoli ci on utrzymać optymalne nawilżenie zarówno brody, jak i skóry. Co więcej, pomaga on utrzymać zarost na wodzy. 

Przycinanie brody

Jeśli nie jesteś szczególnie wprawiony w przycinaniu brody, nożyczki stosuj jedynie do skracania miejsc, które najbardziej tego wymagają (np. w przypadku gęstej kępki na podbródku lub wąsów) oraz do drobnych poprawek. Ważne, aby broda była dobrze wysuszona – pozwoli ci to ocenić, czy przycinanie jej faktycznie jest konieczne, a jeśli tak, to w którym miejscu. 

Warto zaznaczyć, że istnieją specjalne nożyczki do brody, które są podobne do nożyczek do włosów, z tym że ich rozmiary są o wiele mniejsze (co zapewnia im większą precyzję). Jeśli masz ochotę, możesz od razu zaopatrzyć się w specjalnie nożyczki, z których korzystają profesjonalni barberzy – nie miażdżą one włosów podczas podcinania.

Jak przystrzyc brodę – z włosem czy pod włos?

Jeśli zastanawiasz się, jak obcinać brodę trymerem lub nożyczkami, najlepiej robić to z włosem. W przypadku trymera najlepiej przesuwać się ku górze, poprzez brodę, a następnie policzki i baki. Ten sam kierunek należy zachować w przypadku nożyczek – nie zaburzysz w ten sposób kształtu zarostu oraz łatwiej ci będzie kontrolować wygląd brody. 

 


Źródło:

Lesicki, TOP 3 kosmetycznych olejów. Poznaj zastosowanie i właściwości naturalnych olejów, „Barber Expert Magazine”, nr 8 (marzec 2021).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: