Przejdź do treści

Odkurzacz do wągrów na twarzy – szkodzi czy pomaga?

Odkurzacz do wągrów
Odkurzacz do wągrów na twarzy – szkodzi czy pomaga? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wągry, czyli zatkane pory, pojawiają się przede wszystkim na cerze mieszanej i tłustej. Najwięcej znajdziesz ich na nosie, brodzie oraz czole, czyli w miejscach, w których znajduje się najwięcej ujść gruczołów łojowych. Wągry możesz usunąć w gabinecie kosmetycznym. Wiele kobiet decyduje się jednak na samodzielne wykonywanie zabiegów oczyszczających, wykorzystując odkurzacz do wągrów i zaskórników. Czy urządzenie to jest skuteczne? Jak je stosować? Czy jest odpowiednie dla każdego typu cery? 

Odkurzacz do wągrów – co to jest?

Odkurzacz do wągrów jest niewielkim akcesorium pielęgnacyjnym do domowego użytku. Służy do oczyszczania porów oraz usuwania zaskórników i martwego naskórka

Urządzenie ma długość około 15 – 18 cm, co sprawia, że jest wygodne w użytkowaniu. Zasilane jest przez baterie alkaliczne lub akumulator, który po naładowaniu działa około dwóch godzin. Nie wymaga więc stałego dostępu do prądu, dzięki czemu możesz stosować odkurzacz do wągrów w dowolnym miejscu.

Niektóre urządzenia są wyposażone w kilka wymiennych końcówek. W zależności od wybranego typu służą one do: złuszczania naskórka, naciągania skóry, oczyszczania porów i trądziku, likwidowania zmarszczek.

Niestety odkurzacze do wągrów nie mają opcji regulowania mocy. Zwykle wynosi ona 0,7 – 0,8 W. Oznacza to, że urządzenie w takim sam sposób będzie oddziaływał na każdy typ cery. W przypadku osób ze skórą wrażliwą może to wywołać niekorzystne skutki, takie jak podrażnienia i zaczerwienienia.

Odkurzacz do wągrów – jak używać?

Przed wykonaniem zabiegu przy pomocy odkurzacza do twarzy wykonaj dokładny demakijaż i wymyj skórę przy użyciu preparatu stosowanego na co dzień (np. żelu lub pianki myjącej). Następnie rozgrzej twarz, aby otworzyć pory i ułatwić tym samym ich dogłębne oczyszczenie.

Najszybciej zrobisz to, wykonując parówkę ziołową. W zależności od kondycji skóry wybierz inny typ ziół. Do cery wrażliwej odpowiedni będzie rumianek pospolity, do przesuszonej – kwiat dzikiej róży, natomiast do mocno zanieczyszczonej – kwiat lipy drobnolistnej. Zalej zioła gorącą wodą, nachyl się nad generowaną parą (przykryj głowę i naczynie ręcznikiem) i pozwól, by przez około dwie minuty oddziaływała ona na skórę. Jeśli nie masz możliwości wykonania parówki ziołowej – nałóż na twarz rozgrzany ręcznik.

Gdy przygotujesz już skórę do zabiegu, możesz przystąpić do właściwej części oczyszczania odkurzaczem do wągrów. Ruchy powinny być delikatne. Nie naciągaj więc skóry ani nie utrzymuj końcówki urządzenia w jednym miejscu dłużej niż trzy sekundy. W przeciwnym razie możesz wywołać podrażnienia i doprowadzić do powstania siniaków.

Ruchy powinny przebiegać od dołu do góry, aby zapobiegać powstawaniu i pogłębianiu zmarszczek. Na policzkach kieruj urządzenie poziomo od nosa do uszu. Na brodzie prowadź końcówkę odkurzacza do wągrów po łuku wyznaczonym przez owal twarzy. Natomiast na linii wyznaczonej przez czubek brody, nosa i środek czoła wykonuj ruchy pionowe od dołu do góry. Na samym nosie wykonuj koliste ruchy od jego skrzydełek aż do czubka.

Gdy oczyścisz już skórę, przemyj ją zimną wodą, by zamknąć otwarte pory (możesz w tym celu wykonać również parówkę z dodatkiem szałwii lekarskiej), a następnie umyj twarz ciepłą wodą z dodatkiem preparatu antybakteryjnego. Warto również zastosować krem o działaniu nawilżającym.

kobieta wyciska coś na twarzy

Odkurzacz do wągrów – efekty stosowania

Odkurzacz do wągrów na twarzy pozwala usunąć zanieczyszczenia i zlikwidować wyraźne zaskórniki. Pielęgnowana przy jego pomocy skóra jest czystsza niż po jej myciu wyłącznie przy użyciu dłoni i żelu lub pianki. Niestety różnica ta nie jest znacząca. Nasuwa się więc pytanie – czy odkurzacz do wągrów działa i czy warto go stosować?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Z jednej strony odkurzacz do wągrów sprawia, że skóra zostaje oczyszczona, martwy naskórek złuszczony, a pory odblokowane. Wystarczy jednak, że urządzenie będzie stosowane nieprawidłowo lub skóra nie będzie odpowiednio przygotowana, aby zamiast oczekiwanej poprawy doprowadzić do pogorszenia wyglądu cery.

Odkurzacz do usuwania wągrów – czy jest odpowiedni dla każdego?

Odkurzacz do wągrów złuszcza naskórek, zasysając skórę do wnętrza nakładanej na urządzenie końcówki. Jeśli zbyt długo będziesz wykonywać zabieg, możesz doprowadzić do podrażnień, nawet jeśli twoja skóra jest wyjątkowo odporna na podrażnienia.

Ze względu na tę właściwość odkurzacza do wągrów, zrezygnuj ze stosowania tego akcesorium, jeśli:

  • masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień;
  • masz cerę naczynkową;
  • naczynka na twoje twarzy z łatwością pękają;
  • już niewielki nacisk na skórę doprowadza do powstawania siniaków;
  • masz stany zapalne skóry, rany lub silne reakcje alergiczne.

Źródła

  1. K. Kordus, B. Potempa, R. Śpiewak, Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, „Estetologia Medyczna i Kosmetologia” 2011, nr 1(1), s. 21 – 26. 
  2. Ożarowski, W Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: