Przejdź do treści

Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry

Kobieta w aucie
Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, pokazując zdjęcia mężczyzny, który przez 35 lat pracował jako kierowca i niemal codziennie narażony był na promienie słoneczne przenikające przez szybę. 

Stosuj krem z filtrem UV, kiedy jeździsz autem

„Jeśli zastanawiacie się, dlaczego tak was męczę koniecznością codziennej ochrony przeciwsłonecznej, nawet w trakcie jazdy samochodem, to spójrzcie na te zdjęcia”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dr Joanna Kuschill-Dziurda. Ekspertka opublikowała zdjęcia mężczyzny, który przez 35 lat pracował jako kierowca w Australii i niemal codziennie narażony był na promieniowanie słoneczne przenikające przez szyby. Na fotografiach można zobaczyć znaczną różnicę w jakości jego skóry między lewą a prawą stroną twarzy.

„Jedna strona jego twarzy była od strony szyby bocznej, czyli była narażona na promieniowanie UVA, natomiast druga strona twarzy była od strony kabiny nieeksponowana na promieniowanie słoneczne” – wyjaśnia Kuschill-Dziurda.

Jak wyraźnie widać, skóra z jednej strony jest bardziej pomarszczona, twarda i zniszczona.

„Spójrzcie, co się stało z jakością jego skóry – nie tylko powstały przebarwienia, ale przede wszystkim doszło do znacznej utraty elastyczności skóry, powstały wyraźne zmarszczki, liczne czarne zaskórniki oraz widoczna jest utrata objętości tej strony twarzy z wyraźnym jej zapadnięciem” – dodaje ekspertka.

 „Promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV”

Specjalistka ostrzega, by o każdej porze roku używać kremu z filtrem na twarz. W szczególności, jeśli często jeździmy autem.

„Jak już wam wcześniej wspominałam, promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze” – ostrzega.

Kuschill-Dziurda wymienia, że promieniowanie UV powoduje powstanie:

  • rumienia,
  • przebarwień,
  • elastozy posłonecznej,
  • przyspieszonego procesu fotostarzenia,
  • różnych zmian skórnych w tym nowotworów skóry.

    „Stąd tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok, a w dni bardzo słoneczne jest absolutnym 'must have’, aby cieszyć się zdrową skórą przez długie lata” – dodaje.

Ekspertka przypomina również, by zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach kremów z filtrem.

„Aby mieć pewność, że filtr przeciwsłoneczny chroni nas przed promieniowaniem UVA, należy szukać tych z oznaczeniem UVA w kółeczku” – podsumowuje.

Dr Joanna Kuschill-Dziurda

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda jest specjalistką alergolożką, internistką, lekarką medycyny estetycznej. Od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi dwie kliniki Medestetis, w Krakowie i Warszawie. Od ponad 9 lat współpracuje przy projekcie edukacyjnym skierowanym do kobiet „Porozmawiajmy o zdrowiu”, którego celem jest budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej poprzez spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 14 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: