Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry
„Promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, pokazując zdjęcia mężczyzny, który przez 35 lat pracował jako kierowca i niemal codziennie narażony był na promienie słoneczne przenikające przez szybę.
Stosuj krem z filtrem UV, kiedy jeździsz autem
„Jeśli zastanawiacie się, dlaczego tak was męczę koniecznością codziennej ochrony przeciwsłonecznej, nawet w trakcie jazdy samochodem, to spójrzcie na te zdjęcia”
Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dr Joanna Kuschill-Dziurda. Ekspertka opublikowała zdjęcia mężczyzny, który przez 35 lat pracował jako kierowca w Australii i niemal codziennie narażony był na promieniowanie słoneczne przenikające przez szyby. Na fotografiach można zobaczyć znaczną różnicę w jakości jego skóry między lewą a prawą stroną twarzy.
„Jedna strona jego twarzy była od strony szyby bocznej, czyli była narażona na promieniowanie UVA, natomiast druga strona twarzy była od strony kabiny nieeksponowana na promieniowanie słoneczne” – wyjaśnia Kuschill-Dziurda.
Jak wyraźnie widać, skóra z jednej strony jest bardziej pomarszczona, twarda i zniszczona.
„Spójrzcie, co się stało z jakością jego skóry – nie tylko powstały przebarwienia, ale przede wszystkim doszło do znacznej utraty elastyczności skóry, powstały wyraźne zmarszczki, liczne czarne zaskórniki oraz widoczna jest utrata objętości tej strony twarzy z wyraźnym jej zapadnięciem” – dodaje ekspertka.
„Promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV”
Specjalistka ostrzega, by o każdej porze roku używać kremu z filtrem na twarz. W szczególności, jeśli często jeździmy autem.
„Jak już wam wcześniej wspominałam, promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze” – ostrzega.
Kuschill-Dziurda wymienia, że promieniowanie UV powoduje powstanie:
- rumienia,
- przebarwień,
- elastozy posłonecznej,
- przyspieszonego procesu fotostarzenia,
- różnych zmian skórnych w tym nowotworów skóry.
„Stąd tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok, a w dni bardzo słoneczne jest absolutnym 'must have’, aby cieszyć się zdrową skórą przez długie lata” – dodaje.
Ekspertka przypomina również, by zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach kremów z filtrem.
„Aby mieć pewność, że filtr przeciwsłoneczny chroni nas przed promieniowaniem UVA, należy szukać tych z oznaczeniem UVA w kółeczku” – podsumowuje.
Dr Joanna Kuschill-Dziurda
Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda jest specjalistką alergolożką, internistką, lekarką medycyny estetycznej. Od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi dwie kliniki Medestetis, w Krakowie i Warszawie. Od ponad 9 lat współpracuje przy projekcie edukacyjnym skierowanym do kobiet „Porozmawiajmy o zdrowiu”, którego celem jest budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej poprzez spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin.
Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 14 tys. osób.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?