Przejdź do treści

Jak zagęścić brwi? Profesjonalne zabiegi, naturalne sposoby, makijażowe triki

Jak zagęścić brwi? Profesjonalne zabiegi, naturalne sposoby, makijażowe triki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brwi – gęste, odżywione, o odpowiednim kształcie to jedna z najważniejszych części twarzy, dzięki której możesz całkowicie zmienić jej wyraz. Niestety nieumiejętna pielęgnacja, niewłaściwie przeprowadzona regulacja lub depilacja, geny, a także choroby mogą sprawić, że twoje brwi będą w złym stanie. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia oferują szereg sposobów na zagęszczenie brwi. A jak wzmocnić brwi domowymi sposobami? 

 

Jak zagęścić brwi? 

Jeśli twoje brwi są wyraźnie przerzedzone, włoski są krótkie i rosną nieregularnie lub nie możesz nadać im odpowiedniego kształtu, z pomocą przychodzi kosmetologia i medycyna estetyczna. Zabieg, który pomoże zagęścić i uzupełnić twoje brwi, dzięki czemu twoja twarz i spojrzenie nabiorą nowego wyglądu to tzw. rekonstrukcja brwi. Możesz sięgnąć także po bardziej inwazyjną metodę, ale jednocześnie skuteczną i bezpieczną, czyli przeszczep brwi 

Wzmocnić i zagęścić brwi możesz także domowymi sposobami. Wprawdzie nie przyniosą tak szybkiego i spektakularnego efektu, ale stosowane regularnie i z cierpliwością mogą cię naprawdę zaskoczyć. Ich niewątpliwym atutem jest także cena – olejek rycynowy, oleje, rzodkiewka, czy cebula to naprawdę niewielki wydatek. 

 

Na czym polega rekonstrukcja brwi? 

Rekonstrukcja brwi to zabieg, który polega na uzupełnieniu tzw. sculpting i zagęszczeniu tzw. building brwi. Warto podkreślić, że w zależności od potrzeb, kosmetyczka dobierze metodę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby zabieg rekonstrukcji brwi wykonywać w profesjonalnym gabinecie – doświadczenie kosmetyczki jest bowiem w jego przypadku kluczowe. 

Sculpting to nieinwazyjne uzupełnienie brwi, które polega na dorysowaniu za pomocą bardzo cienkiego drucika pojedynczych włosów na łuku brwiowym. Wykorzystywana do zabiegu farba utrzymuje się na skórze przez około cztery tygodnie. Doświadczenie kosmetyczki pozwoli uzupełnić braki i zagęścić brwi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu. 

Building to zagęszczenie brwi, które polega na doklejaniu metodą 1:1 sztucznych włosków. Zatem do każdej lub do wybranych przez kosmetyczkę brwi doklejany jest pojedynczy sztuczny włos, czego efektem jest ich zwiększona objętość.  

Efekty i przeciwwskazania do rekonstrukcji brwi 

Efekty rekonstrukcji brwi widoczne są natychmiast po wykonaniu zabiegu i utrzymują się do czterech tygodni. Na to, jak długo będziesz cieszyć się gęstymi brwiami ma wpływ stosowana przez ciebie pielęgnacja i nawyki. Przede wszystkim staraj się nie pocierać i nie dotykać brwi. Zrezygnuj z tłustych kremów i oleistych konsystencji produktów do pielęgnacji twarzy, a przede wszystkim staraj się omijać łuki brwiowe. Do dwóch dni po zabiegu rekonstrukcji brwi nie powinnaś ich także nadmiernie moczyć.  

Warto pamiętać, że choć zagęszczanie brwi zabiegiem ich rekonstrukcji nie jest inwazyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Jeśli w okolicach łuków brwiowych pojawił się stan zapalny lub borykasz się z trądzikiem, a także po wykonaniu peelingów chemicznych lub kwasów, powinnaś zrezygnować z rekonstrukcji. Ponadto, jeżeli twoja skóra się łuszczy lub jesteś uczulona na hennę – rekonstrukcja brwi nie jest zabiegiem dla ciebie. 

 

Brwi pudrowe - zabieg

Przeszczep brwi 

Przeszczep brwi to inwazyjna metoda zagęszczenia brwi, która polega na pobraniu mieszków włosowych z innego obszaru ciała pacjenta i ich aplikacji w łuku brwiowym. Zabieg ten może zostać wykonany kilkoma technikami, które różnią się przede wszystkim sposobem pozyskania mieszków do przeszczepu.  

 • Metoda FUE (Follicular Unit Extraction) polega na ręcznym pobieraniu przez lekarza pojedynczych zespołów mieszkowych i ich implantacji w odpowiednim miejscu na łuku brwiowym.  
 • Metoda S.A.F.E.R (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) opiera się na wykorzystaniu urządzenia SAFER, które precyzyjnie pobiera pojedyncze mieszki włosowe z miejsca biorczego, wykorzystując do tego podciśnienie. Także drugi etap, czyli wszczepienie odbywa się przy pomocy tego urządzenia.  
 • Jedną z najnowocześniejszych metod przeszczepu włosów, w tym brwi jest zaś wykorzystanie robota ARTAS 9x, który automatycznie wybiera najlepszej jakości mieszki włosowe do przeszczepu. 

Pierwsze efekty przeszczepu brwi są widoczne natychmiast po wykonanym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że ostateczny rezultat zobaczysz po około dwóch miesiącach. W tym czasie bowiem część z przeszczepionych włosów wypadnie i zaczną pojawiać się nowe. 

 

dziewczyna z kręconymi włosami

Zagęszczenie brwi za pomocą makijażu 

Efekt gęstych brwi możesz także osiągnąć dzięki makijażowi. Mikroblading, czyli makijaż brwi 3D to sposób nie tylko na nadanie brwiom odpowiedniego kształtu, ale i ich optyczne zagęszczenie. Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę za pomocą tzw. pena z igłami pigmentu.  

Jeśli nie chcesz wykonywać makijażu permanentnego lub istnieją ku temu przeciwwskazania, możesz zdecydować się również na codziennie wykonywanie makijażu brwi. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które pomogą ci nadać im odpowiedniego kształtu i optycznie je zagęścić. Sięgnij po kredkę do brwi, cienie, pomadę, żel lub tusz. Zastanawiasz się, który z nich jest najlepszy? Ile użytkowniczek, tyle opinii – spróbuj i wybierz produkt najbardziej odpowiedni dla siebie. Pamiętaj jedynie o kilku makijażowych trikach, które ułatwią ci optyczne zagęszczenie brwi: 

 • jeśli jesteś blondynką – sięgnij po produkt o ton ciemniejszy, niż kolor twoich włosów, a jeśli brunetką – o ton jaśniejszy; 
 • zastosuj efekt ombre – początek brwi powinien być jaśniejszy, najciemniejszy zaś ich środek; 
 • przeczesz brwi np. specjalnym grzebieniem, aby równomiernie rozprowadzić kolor; 
 • do malowania brwi używaj skośnego pędzelka z twardymi i sztywnymi włosami – to ułatwi aplikację produktu. 

 

Domowe sposoby na gęste brwi 

Na wzmocnienie i zagęszczenie brwi swoje sposoby miały już nasze babki. Co sprawdzi się na porost brwi? Jak je odżywić, aby rosły bardziej gęste, ciemne i mocniejsze?  

 • Sięgnij po olejek rycynowy, który doskonale nawilży, wzmocni i przyspieszy porost brwi. Jak go używać? Przede wszystkim regularnie, najlepiej na noc wetrzyj nieco olejku w łuki brwiowe. Do aplikacji olejku na rzęsy wykorzystaj szczoteczkę po starym lub nieużywanym tuszu do rzęs.  
 • Kolejną naturalną metodą na wzmocnienie i odżywienie brwi jest wmasowywanie w nie soku z rzodkiewki lub z cebuli. Doskonałe rezultaty osiągniesz także stosując mleko lub maseczki z żółtka jaj. 

Zagęszczenie brwi – cena 

Zastanawiasz się ile kosztuje zagęszczanie brwi? Wszystko zależy od tego, na jaki sposób się zdecydujesz. Z pewnością najtańsze są domowe sposoby na zagęszczenie brwi. Pamiętaj jednak, że na efekty musisz poczekać – jest to więc metoda dla cierpliwych i systematycznych osób. Regeneracja brwi to wydatek od 100 zł do nawet 300 zł, w zależności od gabinetu kosmetycznego, a przede wszystkim od techniki wykonania zabiegu. Przeszczep brwi jest znacznie bardziej kosztotwórczy – nawet do czterech tysięcy złotych. Za mikroblading zapłacisz zaś od 400 zł do nawet 1000 zł 

 

Źródła: 

 1. dermatic.pl/aestheticbusiness/2019/02/02/transplantacja-wlosow-coraz-popularniejsza/ (dostęp: 21 lipca 2022 roku); 
 2. poznajsienatluszczach.pl (dostęp: 21 lipca 2022 roku); 
 3. Ż. Stanisławska „Trendy: Microblading”, Makijaż Permanentny, 2016. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: