Przejdź do treści

Kofeina w kosmetykach – na co pomoże?

Po co kofeina w kosmetykach? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ujędrnia, odżywia, wygładza, dodaje blasku skórze, hamuje łysienie – dzięki badaniom naukowym wiemy, że kofeina działa dobroczynnie na skórę oraz włosy, a przy tym właściwie nie uczula. Nic więc dziwnego, że branża kosmetyczna chętnie z niej korzysta. Co warto o niej wiedzieć?

Kofeina, alkaloid purynowy występujący przede wszystkim w ziarnach kawy, a także w innych surowcach roślinnych, kojarzy nam się z filiżanką „małej czarnej”, którą wypijamy dla pobudzenia. Ale kofeina (w „Międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetycznych INCI” widnieje jako „caffeine”) to również wartościowy, odznaczający się wysoką aktywnością biologiczną składnik ceniony w kosmetyce, którego właściwości potwierdziły badania naukowe.

W jaki sposób działa?

Spowalnia procesy starzenia

Kofeina jest silnym przeciwutleniaczem. Antyoksydanty neutralizują działanie szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników. W ten sposób chronią nas przed groźnymi chorobami (w tym nowotworami) i opóźniają procesy starzenia. Obecna w kosmetykach kofeina zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi właśnie wolnymi rodnikami. Dzięki temu przeciwdziała zmarszczkom i starzeniu się skóry (również wywołanymi promieniowaniem UV), dlatego jest częstym składnikiem kremów do twarzy.

Działa antycellulitowo i ujędrnia

Peeling z fusów z kawy to jeden z najpopularniejszych domowych specyfików, których zadaniem jest wygładzenie oraz ujędrnienie skóry. Kofeina wykorzystywana jest w produktach antycellulitowych, działa bowiem na skórę wygładzająco i uelastyczniająco. Dzięki temu składnikowi staje się ona napięta. Ponieważ kofeina poprawia mikrokrążenie, wykorzystuje się ją ponadto w produktach przeciw rozstępom, niwelujących obrzęki oraz opuchliznę. Kofeina przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Wygładza skórę pod oczami

Cienie, obrzęki, nieestetyczne podkówki? Kofeina to naturalne remedium na te problemy, nieprzypadkowo więc jest wykorzystywana jako składnik kremów pod oczy. Jej działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra pod oczami staje się napięta, gładka, odżywiona. Jak wynika z badań opublikowanych w 2020 roku w specjalistycznym magazynie „International Journal of Cosmetic Science”, cząsteczki kofeiny są na tyle małe, że mogą efektywnie wniknąć w głąb skóry w celach naprawczych.

Rozjaśnia cerę

Wbrew pozorom kofeina nie przyciemnia skóry. Wprost przeciwnie – pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu działa na skórę rozświetlająco i dodaje jej blasku i to również jest powód, dla którego jest to częsty składnik kremów pod oczy oraz redukujących przebarwienia. Kofeina jest skuteczna także w przypadku zmian potrądzikowych. Żeby zauważyć efekty, ważne jest jednak systematyczne stosowanie preparatów, które mają ją w składzie.

zdrowy mózg

Jest dobrze tolerowana przez skórę

To świetna wiadomość dla osób mających skórę ze skłonnościami do podrażnień i alergii. Badania naukowe wykazały, że kofeina skutecznie wchłania się przez skórę, która zazwyczaj bardzo dobrze ją toleruje. Polecana jest również do cery suchej oraz wrażliwej. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – kosmetyki z kofeiną nie są wskazane w przypadku kobiet w ciąży oraz osób z cerą naczynkową.

Pielęgnuje skórę głowy i włosy

Właściwości utleniające oraz pobudzające mikrokrążenie kofeiny wykorzystywane są w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Kofeina przeciwdziała ich wypadaniu, odżywia skórę głowy, stymuluje porost włosów. Obecność tego składnika w szamponach i odżywkach powoduje, że włosy stają się mocniejsze. Zahamowany zostaje również proces łysienia. A ponieważ kofeina jest dobrze tolerowana przez skórę, po szampony, maski i odżywki, które ją zawierają, mogą śmiało sięgać również osoby z wrażliwą skórą głowy. Nieprzypadkowo kofeina jest częstym składnikiem ampułek wykorzystywanych w zabiegach mezoterapii skóry głowy.

 


Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23075568/,
  2. https://www.dermatologytimes.com/view/caffeine-s-role-in-skincare.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?