Przejdź do treści

Zmarszczki palacza – jak pozbyć się „kodu kreskowego”, czyli zmarszczek przy ustach?

Zmarszczki palacza – jak pozbyć się zmarszczek przy ustach? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarszczki palacza, czyli zmarszczki nad górną wargą to jedna z pierwszych oznak starzenia skóry. Postarzają wyraz twarzy i odbierają jej zdrowy wygląd. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza? Czy można je spłycić domowymi sposobami? Ile kosztuje kwas hialuronowy podany na tę część twarzy?

 

Co to są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza, inaczej nazywane kodem kreskowym, to drobne pionowe zmarszczki tworzące się nad górną wargą. Jak nazwa wskazuje, zmarszczki palacza często powstają w wyniku nałogowego, wieloletniego palenia tytoniu, a właściwie powtarzalnego ruchu, jaki wykonują usta podczas obejmowania papierosa. Z czasem zmarszczki nad górną wargą utrwalają się przez związaną z wiekiem utratę elastyczności skóry. Chociaż palenie tytoniu znacząco zwiększa możliwość pojawienia się zmarszczek, zmarszczki wokół ust mogą pojawić się także u osób niepalących.

Zmarszczki palacza a zmarszczki wokół ust – czy to jest to samo?

Zmarszczki palacza często są mylone ze zmarszczkami marionetki (inaczej liniami marionetki). Linie marionetki to zmarszczki wokół ust w postaci bruzd ciągnących się od dolnych kącików ust do podbródka. W odróżnieniu od zmarszczek palacza, czyli zmarszczek mimicznych, zmarszczki wokół ust to zmarszczki grawitacyjne, które powstają w wyniku utraty elastyczności skóry i opadania tkanek wskutek działania sił grawitacyjnych.

 

naturalne mydła

 

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Zmarszczki przy ustach, zarówno zmarszczki palacza, jak i bruzdy wokół ust mogą być wypełnione kwasem hialuronowym. Jest to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych zabiegów stosowanych w tej partii twarzy. Efekt zabiegu jest natychmiastowy – od razu po zabiegu zmarszczki zostają wypełnione, a skóra w tym miejscu wyraźnie wygładzona. Jednocześnie wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w zmarszczki spowalnia powstawanie kolejnych zmian. Wypełnienie zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym kosztuje od 500 zł w górę.

Usuwanie zmarszczek palacza botoksem

Zmarszczki palacza można też zmniejszyć przez wstrzyknięcie botoksu, czyli toksyny botulinowej. Chociaż botoks przeznaczony jest do usuwania zmarszczek w górnych partiach twarzy (np. na czoło, którego raczej nie ostrzykuje się kwasem hialuronowym), to z jego pomocą można także usunąć zmarszczki palacza i zapobiec ich pogłębianiu się.

 

Kwas hialuronowy

Plasma lifting jako sposób na zmarszczki palacza

Dosyć nowym w ostatnich latach zabiegiem medycyny estetycznej, który usuwa zmarszczki palacza, jest plazma IQ lifting.  Jest to bezinwazyjny (niechirurgiczny)zabieg służący do usuwania zmarszczek  mimicznych (w tym zmarszczek palacza), liftingu powiek, zmian skórnych (włókniaków i brodawek)  i blizn.  Do zabiegu wykorzystuje się urządzenie (plexr), które generuje micro wiązki plazmy, czyli czwartego stanu skupienia o bardzo wysokiej temperaturze (do kilku tysięcy stopni Celsjusza). Plazma działa punktowo, natychmiast uszkadzając zewnętrzną warstwę skóry, ale „oszczędzając” jej głębsze warstwy i tkanki wokół niej. Ze względu na dużą precyzję zabieg jest polecany do obszarów, gdzie użycie lasera byłoby zbyt ryzykowne – skóry nad ustami i skóry powiek.

Radiofrekwencja mikroigłowa jako zabieg na zmarszczki palacza

Radiofrekwencja mikroigłowa to kolejny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala usunąć zmarszczki palacza. Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę mikro igieł, które powodują mikrouszkodzenia skóry, co stymuluje ją do produkcji włókien kolagenowych, a przez to napięcia i jędrności skóry.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Zmarszczki wokół ust można też spłycić domowymi sposobami. Jednym z domowych sposobów na zmniejszenie zmarszczek wokół ust jest joga twarzy, czyli ćwiczenia mięśni mimicznych. które odpowiadają za powstawanie zmarszczek.  Joga twarzy jest skuteczna, ale tylko przy regularnym stosowaniu –  dwa razy dziennie po kilka minut.

Przykładowe ćwiczenia na zmarszczki wokół ust:

  1.  Wymawiaj na głos samogłoski A, E, I, O, U.  Ćwiczenie powinno zająć kilkanaście sekund.
  2. Zaciśnij  wargi i zawiń je do środka tak, aby naciągnąć skórę ze zmarszczkami palacza.  Wytrzymaj w tej pozycji sekundę. Powtórz 10-15 razy.
  3. Wyciągnij język i spróbuj dotknąć jego czubkiem skóry nad górną wargą. Wytrzymaj 10 sekund. Powtórz 3 razy.

Do profilaktyki przeciwzmarszczkowej należą: zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu, nawilżanie skóry, ograniczona ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych (w tym codzienne używanie kremów z filtrem SPF).

 

Źródła

  1. Noszczyk, Maria. 2010. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  2.  Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: