Przejdź do treści

Konturowanie twarzy – jak i czym to robić? Jak wybierać kosmetyki?

Tekst o konturowaniu twarzy i wyborze kosmetyków. Na zdjęciu: Kobieta nakładająca makijaż - HelloZdrowie
Konturowanie twarzy - jak i czym to robić? Jak wybierać kosmetyki? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Konturowanie twarzy polega na jej optycznym wymodelowaniu. Wystarczy do niego użyć różu, bronzera i rozświetlacza. Podpowiadamy, jak wykonać konturowanie i jak dopasować je do kształtu twojej twarzy.

Czym jest konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy to modelowanie jej przy użyciu odpowiednich kosmetyków. W ten sposób można na przykład wyszczuplić twarz, podkreślić kości policzkowe, optycznie zmienić wielkość czoła, nosa lub podbródka. Dzięki konturowaniu twarz zyskuje właściwe proporcje.

Jak konturować twarz?

Metoda konturowania powinna być dopasowana do kształtu twarzy. Bronzer powinnaś nakładać w tych miejscach, które chcesz ukryć lub optycznie pomniejszyć. Natomiast rozświetlacz na te miejsca, które chcesz uwypuklić. Konturowanie twarzy polega na odpowiedniej grze światła i cieni.

Właśnie dlatego, w przypadku twarzy kwadratowej bronzer nakładamy na zewnętrzne kąciki czoła oraz na szczęki. Natomiast rozświetlacz – na szczyty kości policzkowych, na środek czoła i brody.

Przy twarzy okrągłej należy postępować zupełnie inaczej, ponieważ głównym celem jest jej wydłużenie. Konturowanie twarzy okrągłej polega na nałożeniu bronzera na boki twarzy, w kształt cyfry trzy. Rozświetlacz nałóż na środek czoła, szczyt nosa oraz na środek brody. W ten sposób skutecznie wysmuklisz swoje rysy.

Czym konturować twarz?

Podstawowe kosmetyki, które służą do konturowania twarzy to bronzer, róż i rozświetlacz. Często występują one w zestawach do konturowania twarzy.

  • Bronzer służy do przyciemniania tych obszarów, które chcesz ukryć lub optycznie pomniejszyć. Nadaje twarzy efekt skóry muśniętej słońcem i ją ociepla. Bronzer stosuje się również do pokreślenia kości policzkowych. Ten kosmetyk może występować w pudrze, w sztyfcie lub w kamieniu.
  • Rozświetlacz jest przeznaczony do dodawania blasku tym fragmentom twarzy, które chcesz podkreślić. Często nakłada się go na grzbiet nosa, łuk Kupidyna oraz szczyty kości policzkowych. W ten sposób można optycznie powiększyć górną wargę oraz wysmuklić nos.
  • Róż dodaje świeżości twarzy, nakłada się go na policzki. Ten kosmetyk sprawia, że cera wygląda dziewczęco i zdrowo. Róż musi być dopasowany do twojej karnacji i  łatwo się rozcierać. W sklepach są dostępne róże w kamieniu oraz w kremie. Inna konsystencja wymaga zastosowania odmiennych akcesoriów do konturowania twarzy. Róż w kremie najlepiej aplikować gąbeczką, a w kamieniu – ściętym pędzlem.

Pędzle do konturowania możemy podzielić na trzy rodzaje. Są to: pędzle do bronzera, pędzle do różu oraz pędzle do rozświetlacza.

Pędzle do bronzera

Pędzel do bronzera ma puchate włosie i średnią wielkość. Najlepiej wybierz pędzel do konturowania ze ściętym pod kątem włosiem. Jest on precyzyjny, a jednocześnie bardzo łatwo jest nim przesuwać po skórze, żeby osiągnąć upragniony efekt. Na ten pędzel powinnaś nakładać niewielką ilość bronzera, wtedy nie narazisz się na powstanie na twojej skórze nieestetycznych plam.

Taki pędzel do konturowania nie jest odpowiedni do rozblendowywania bronzera, tylko do jego nakładania. Jeżeli chcesz rozetrzeć kosmetyk do konturowania, to użyj do tego pędzla, który ma włosie uformowane w kształt kulki. Służy on do samego rozcierania już nałożonego bronzera. Dlatego nie możesz nim dotykać do samej skóry. W celu rozblendowania bronzera, wykonuj płynne, okrężne ruchy pędzlem. Możesz nim również wykonturować czoło.

Pędzel flat top ma włosie ścięte na płasko. Jest precyzyjny i służy do wyznaczenia miejsca do nałożenia kosmetyku tuż pod kością policzkową. Możesz nim również aplikować rozświetlacz. Ma zbite włosie, więc zapewnia intensywną pigmentację. Można nim bardzo szybko nałożyć bronzer, więc przyda się przy wykonywaniu codziennego makijażu.

Pędzle do różu

Kolejnym rodzajem są pędzle do aplikowania różu. Pierwszy z nich jest ścięty, więc możesz nim nakładać zarówno róż, jak i rozświetlacz. Jest idealny do podkreślania kości policzkowych. Do różu przyda ci się również okrągły, puchaty pędzel. Daje on subtelny efekt, więc będzie odpowiedni przy wykonywaniu makijażu dziennego.

Pędzle do rozświetlacza

Ostatni już rodzaj pędzli do konturowania, to te przeznaczone do rozświetlacza. Pierwszy z nich to pędzel z włosiem w kształcie promienia. Możesz za jego pomocą zarówno nałożyć, jak i rozblendować kosmetyk. Jest odpowiedni do aplikowania wszystkich produktów do konturowania twarzy w postaci sypkiej.

Najpopularniejszym pędzlem jest tak zwany fun brush. Przypomina on miotełkę lub wachlarzyk. Pozwala na usunięcie nadmiaru pudru z twarzy oraz na zaaplikowanie dużej ilości rozświetlacza.

Ze względu na to, że do prawidłowego wykonania konturowania twarzy konieczne jest posiadanie kilku pędzli, to radzimy ci zainwestować w zestaw. Zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie niż kupowanie każdego pędzla oddzielnie.

Kluczem do makijażu jest znajomość potrzeb swojej skóry - mówi Monika Harwas-Drzymulska

Od czego rozpocząć konturowanie twarzy?

Z kosmetykami do konturowania twarzy jest tak samo, jak z podkładem. Bronzer, róż oraz rozświetlacz nie będą dobrze wyglądały na cerze, która jest poszarzała i zaniedbana. Dlatego zanim przejdziesz do wybierania zestawu do konkurowania twarzy, to powinnaś zadbać o stan twojej skóry.

Konturowanie rozpocznij od nawilżenia, rozświetlenia i nawilżenia skóry za pomocą odpowiedniego kremu. Za dobrą kondycję skóry odpowiadają między innymi: witamina C oraz witamina E.

Pierwsza z nich jest bardzo silnym antyoksydantem i hamuje proces starzenia się skóry. Witamina C dodaje skórze większej elastyczności oraz sprężystości. Stymuluje syntezę ceramidów, które są odpowiedzialne za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Stosowanie kosmetyków z witaminą C sprawia również, że zwiększają się właściwości naprawcze skóry. Zmarszczki są zredukowanie, przebarwienia zmniejszone, a skóra rozświetlona.

Natomiast witamina E nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Ma właściwości antyoksydacyjne, a tym samym opóźnia proces starzenia skóry. Wygładza ją i przyspiesza proces gojenia się na niej skaleczeń. Ta witamina ma umiejętności wnikania w głąb bariery lipidowej komórek skóry. Dzięki temu zatrzymuje w niej wodę i ujędrnia. Witaminę E można spotkać w kremach dla cer wrażliwych, trądzikowych oraz w filtrach przeciwsłonecznych.

Po nałożeniu kremu zaaplikuj korektor pod oczy oraz podkład. Wiele podkładów rozświetlających ma w swoim składzie właśnie witaminy E i C, podobnie korektory. Dzięki temu skóra jest wygładzona i wygląda promienne.

 

pędzle do makijażu

Konturowanie twarzy krok po kroku

  1. Skoro masz już na twarzy wspomnianą wcześniej bazę, to teraz przyszła pora na nałożenie rozświetlacza. Powinnaś go zaaplikować na kości policzkowe, wzdłuż linii nosa, na łuki brwiowe oraz na wewnętrzne kąciki oczu i nad kośćmi policzkowymi. Następnie rozetrzyj nałożony kosmetyk za pomocą odpowiedniego pędzla. Gdy nie będzie widocznej granicy pomiędzy podkładem a rozświetlaczem, to makijaż będzie bardziej estetyczny, a efekt konturowania naturalny.
  2. Następnie przejdź do nałożenia bronzera. Powinien mieć on ciemniejszy kolor niż używany przez ciebie podkład. Wtedy z łatwością będziesz mogła podkreślić określone obszary twarzy. Bronzer zazwyczaj nakłada się na linię włosów, boki nosa, poniżej kości policzkowych i na linię żuchwy.
  3. Czas na nakładanie różu. Aby zrobić to precyzyjnie, wystarczy się uśmiechnąć. Podkreślamy policzki w miejscach, gdzie naturalnie pojawiają się rumieńce.
  4. Ostatnie dwa kroki w konturowaniu twarzy dla początkujących to blendowanie i wykończenie makijażu. Blendowanie polega na delikatnym roztarciu wszystkich zaaplikowanych wcześniej kosmetyków, czyli bronzera, różu i rozświetlacza. Wykonuj je kolistymi, szybkimi ruchami za pomocą odpowiedniego pędzla. Dzięki temu możesz połączyć ze sobą jaśniejsze i ciemniejsze obszary twarzy. Wtedy cały makijaż będzie wyglądał naturalnie.
  5. Pozostało jeszcze wykończenie makijażu. Do tego etapu będzie ci potrzebny puder. Zaaplikuj go na całą twarz. Puder zapobiegnie świeceniu się skóry i utrwali cały makijaż. Powinien być dobrany do rodzaju cery, dla skóry tłustej lub mieszanej odpowiedni będzie puder matujący, a dla dojrzałej – wygładzający.

Jak konturować twarz okrągłą?

Gdy masz okrągłą twarz, to powinnaś się skoncentrować przede wszystkim na jej wyszczupleniu i wydłużeniu. Aby osiągnąć taki efekt, ciemne produkty do konturowania twarzy nałóż na jej boki. Zacznij od zewnętrznych części czoła, skroni i kości policzkowych. Później przejdź do linii szczęki. Rozświetlacz nałóż na brodę, czubek nosa i na  środek czoła.

Jak konturować twarz kwadratową?

W przypadku twarzy kwadratowej należy w taki sposób nałożyć kosmetyki do konturowania, aby wydawała się ona optycznie bardziej owalna. Z tego względu bronzer powinien się znaleźć na zewnętrznych partiach twarzy, czyli na czole i na żuchwie, pod kośćmi policzkowymi. Rozświetlacz należy nałożyć na środek czoła, brodę i kości policzkowe.

kobieta bez makijażu

Czym różni się konturowanie twarzy na sucho i na mokro?

Konturowanie twarzy na sucho i na mokro różni się efektem. Konturowanie twarzy na mokro jest odpowiedniejsze przy makijażu wieczorowym, a na sucho – przy dziennym.

Obie te metody konturowania twarzy różnią się również kolejnością nakładania kosmetyków. W przypadku konturowania na mokro najpierw powinnaś nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne, później podkład, a następnie korektor i sztyft do modelowania twarzy. Przed aplikacją każdego kolejnego kosmetyku musisz poczekać, aż poprzedni wyschnie. Konturowanie na mokro nie jest odpowiednie dla osób początkujących, ponieważ bardzo łatwo mogą one zrobić sobie nieestetyczne plamy na twarzy. Konturowanie na mokro zajmuje również o wiele więcej czasu.

Natomiast metodę konturowania na sucho opisaliśmy powyżej. Efekt jest o wiele delikatniejszy niż przy konturowaniu na mokro i wygląda naturalniej.

Paleta cieni do oczu

Jak wybrać kosmetyki do konturowania twarzy? Na co uważać?

W drogeriach możesz znaleźć bardzo wiele bronzerów, rozświetlaczy oraz róży. Dla osoby początkującej najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paletki do konturowania twarzy. Wszystkie kosmetyki będziesz miała w jednym miejscu i będą one do siebie dopasowane pod względem kolorystycznym. Oczywiście paletka powinna być dopasowana do odcienia twojej cery. Za ciemny bronzer lub zbyt intensywny rozświetlacz będą cię niepotrzebnie postarzały.

Jak w przypadku każdego innego kosmetyku, warto jest sprawdzić, czy w wybranym przez ciebie, nie ma substancji komodogennych. Są to takie związki chemiczne, które zapychają pory oraz mogą prowadzić do pojawienia się na twarzy trądziku. Możemy do nich zaliczyć na przykład oleje, woski oraz substancje zapachowe. Na te substancje w kosmetykach do konturowania musisz uważać, szczególnie jeśli jesteś posiadaczką cery mieszanej, trądzikowej lub wrażliwej. Niektórzy producenci informację o tym, że dany kosmetyk nie jest komodogenny, umieszczają na opakowaniu.

 

Źródła:

  1. M. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, A. Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja współczesna 2012, str. 174-178
  2. B. Milanovic, Witamina E – co kryje świat tokoferoli, Świat Przemysłu Farmaceutycznego 3/2016, str. 112-116
  3. https://www.researchgate.net/publication/7289458_A_re-evaluation_of_the_comedogenicity_concept

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?