Przejdź do treści

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Operacja uszu to najskuteczniejszy i najtrwalszy sposób korekty odstających uszu. Ile kosztuje korekcja uszu? Gdzie najlepiej udać się na operację plastyczną uszu? Czy na odstające uszy istnieje sposób inny niż plastyka uszu?

Odstające uszy u dziecka

Wiele mam wpisuje w wyszukiwarki internetowe następujące pytania: co poradzić na odstające uszy u niemowlaka, co zrobić, żeby dziecku nie odstawały uszy i co zrobić, żeby nie mieć odstających uszu. Odstające uszy są wadą wrodzoną. W przypadku wady uwarunkowanej genetycznie niestety nie ma sposobu, aby zapobiec odstającym uszom u niemowlaka. Niektórzy opiekunowie dzieci zakładają maluszkom opaski na odstające uszy dla niemowląt. Jednak noszenie tego rodzaju opasek nie przyniesie pożądanych efektów, a jedynie może narazić dziecko na ból i stres, a także doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych lub spowodować odparzenia skóry.

Warto pamiętać, że uszy dziecka kształtują się aż do 6. roku życia. Do tego czasu odstające uszy u dzieci mogą samoistnie odkształcić się we „właściwy” sposób i nie potrzeba do tego noszenia opaski ani żadnych innych rozwiązań. Jeśli u dziecka w wieku 6-7 lat uszy wciąż są odstające, prawdopodobnie można nadać im pożądany kształt jedynie zabiegiem operacyjnym.

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie

Korekta uszu – co warto wiedzieć o zabiegu?

Operacja odstających uszu, inaczej otoplastyka, to zabieg, który najlepiej jest wykonać u dzieci w wieku 10-14 lat. Operacja może być przeprowadzona także u osób dorosłych, choć im pacjent jest starszy, tym trudniej o zadowalający efekt operacji.

Przygotowanie do korekty uszu

U osób dorosłych operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, choć możliwe jest wykonanie operacji w pełnej narkozie. Pełną narkozę stosuje się też w przypadku otoplastyki u dzieci. Do korekcji uszu nie trzeba golić włosów, wystarczy je związać. Korekta obu uszu trwa od 1.5 do 2 godzin.

Rekonwalescencja po korekcie uszu

Przez pierwszych kilka dni po korekcie uszu należy codziennie zmieniać opatrunek i profilaktycznie przyjmować antybiotyk. Przez 14 dni po operacji pacjent zobowiązany jest nosić opaskę na uszy całą dobę. Najlepsza będzie opaska medyczna dostępna w aptece. Przez kolejne 14 dni wskazane jest noszenie opaski jedynie podczas snu. Po 9-14 dniach od operacji należy zgłosić się na zdjęcie szwów. Opuchlizna po zabiegu może utrzymywać się 4-6 tygodni. Przez 2 miesiące należy dbać o uszy, chronić je przed zranieniem. Ostateczny efekt korekty uszu widoczny jest po regeneracji małżowiny usznej, czyli po 6 miesiącach. Uzyskany efekt jest trwały.

Jakie są efekty korekty uszu?

Według badań nad pacjentami, którzy poddali się operacji korekty uszu, w 97,4% przypadków uzyskano bardzo dobre lub dobre wyniki. Wynika z tego, że operacja korekty uszu przynosi zadowalające efekty i nie niesie za sobą groźnych powikłań.

Gdzie najlepiej wykonać korektę uszu?

Korekta uszu to poważna operacja. Przy tak inwazyjnych zabiegach bardzo ważne są wiedza i doświadczenie lekarza. Jeśli zdecydujesz się na korektę uszu, poświęć czas na znalezienie sprawdzonych klinik medycyny estetycznej i polecanych lekarzy. Najwięcej ofert korekty uszu znajdziesz w Warszawie, gdzie najprężniej rozwija się chirurgia plastyczna. Nie musisz jechać na zabieg aż do stolicy. Także inne duże miasta wojewódzkie, jak Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań mają chirurgów plastycznych, którzy przeprowadzą plastykę uszu.

Zabiegi medycyny estetycznej zimą

Korekta uszu nićmi Aptos

Alternatywną metodą korekty uszu jest zabieg z użyciem nici Aptos. Nie jest to zabieg chirurgiczny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg z użyciem nici Aptos jest mniej inwazyjny niż korekta uszu „klasyczną metodą”. Jest to zabieg odwracalny. Przy tej metodzie nie jest potrzebne wycięcie chrząstki uszu jak w typowej korekcji uszu. Po zabiegu przez trzy doby należy nosić opaskę całą dobę, a przez kolejne 4 tygodnie spać w opasce, aby wzmocnić trwałość efektu. Po zabiegu z użyciem nici Aptos efekt utrzymuje się 3-5 lat.

Ile kosztuje operacja plastyczna uszu?

W zależności od kliniki cena za korektę uszu to 3500 do 6000 zł.

Źródło:

  1. Lewandowicz, E., Iljin, A., Sobieszek, D., & Antoszewski, B. (2012). Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych. Otolaryngologia Polska, 66(4), 267-273.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: