Przejdź do treści

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Kriolipoliza - efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kriolipoliza zdobywa coraz większą grupę zwolenników. Zabieg polegający na zamrażaniu tłuszczu przynosi bowiem zamierzone efekty i to bez podejmowania radykalnych działań (z jakimi wiąże się np. liposukcja). Celem kriolipolizy jest wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki.

Kriolipoliza – co to?

Kriolipoliza to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej. To jedna z najnowocześniejszych technik odchudzania ciała i modelowania sylwetki, która polega na zamrażaniu tłuszczu, co powoduje redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej.

Kto wymyślił zabieg kriolipolizy?

Efekty kriolipolizy okazały się na tyle zadowalające, że zabieg ten dość szybko stał się poważną konkurencją dla popularnej liposukcji. Do kriolipolizy stworzono specjalne, certyfikowane urządzenie o nazwie Zeltiq. Metoda ta opracowana została na początku XXI wieku, a w roku 2009 została zaakceptowana przez Unię Europejską. Rok później wprowadzono ją także do ofert klinik w Stanach Zjednoczonych. Do powstania kriolipolizy doprowadziły badania dwóch amerykańskich lekarzy: D. Mansteina oraz R. Andersona.

Na czym polega kriolipoliza?

Kriolipoliza to bezbolesny i nieinwazyjny zabieg. Metoda ta polega na zamrożeniu podskórnych komórek tłuszczowych, które pod wpływem zimna rozpadają się. Rozpad ten powoduje zmniejszenie objętości wybranych partii działa. Kriolipolizę wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Jego głowicę przykłada się do wybranego obszaru ciała. Jest to tzw. pojedyncze przyłożenie. W jego trakcie dochodzi do zasysania skóry i jej schłodzenia. Jednocześnie na ciele przeprowadzany jest masaż próżniowy oraz drenaż limfatyczny, co ułatwia pozbywanie się przez organizm tzw. złogów cellulitowych.

Efekty kriolipolizy

Niesamowite efekty kriolipolizy związane są z dostosowaniem zabiegu do budowy ludzkiego ciała. W tkance podskórnej znajdują się komórki tłuszczowe oraz naczynia krwionośne, nerwy obwodowe oraz komórki o niskiej zawartości tłuszczu. Jedynie te pierwsze są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur, co powoduje, że kriolipoliza działa dokładnie na te komórki, które z organizmu chce się wyeliminować. Co szczególnie ważne, podczas zabiegu skóra, mięśnie i nerwy są całkowicie bezpieczne.

Kriolipoliza – na jakie części ciała można ją stosować?

Kriolipoliza brzucha i ud to najbardziej popularne wersje tego zabiegu. Można go także wykonywać w obrębie:

  • karku,
  • ramion,
  • pleców,
  • łydek.

Kriolipoliza – ile zabiegów trzeba wykonać?

Liczba zabiegów kriolipolizy jest uzależniona od efektów, jakie pacjent chce uzyskać. Trzeba natomiast pamiętać, że zabiegi na tę samą część ciała powinna oddzielać co najmniej sześciotygodniowa przerwa. Pojedyncza sesja trwa około 45 minut, w jej trakcie można wykonać do 7 przyłożeń. Efekty kriolipolizy w pełni są widoczne po około 6 tygodniach terapii, jednak pierwsze rezultaty zauważyć można już po około 14 dniach. Utrzymują się one około pół roku. Czasami okazuje się, że efekty po jednym zabiegu są tak zadowalające, że nie ma potrzeby wykonywania kolejnych.

Kriolipoliza – czy warto?

Efekty zabiegu są naprawdę zadowalające. Kriolipoliza może prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej nawet o 30–45 proc. Pamiętać jednak trzeba, że nie jest to zabieg dla osób otyłych, które walczą ze znaczną nadwagą. W przeciwieństwie do liposukcji kriolipoliza nie jest sobie w stanie poradzić z rozbudowaną warstwą tkanki tłuszczowej. Jest to natomiast świetne rozwiązanie dla osób, które mimo aktywności fizycznej i odpowiedniej diety nie mogą poradzić sobie z widocznymi warstwami tłuszczu, szczególnie w tzw. newralgicznych obszarach (u kobiet są to przede wszystkim brzuch oraz uda).

Przeciwwskazania do wykonania kriolipolizy

Skutki uboczne po kriolipolizie właściwie nie występują, bo urządzenie wykorzystywane do zabiegu jest bardzo bezpieczne, działa precyzyjnie wyłącznie na komórki tłuszczowe. Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, wymaga on jednak szczególnej rozwagi. Kriolipoliza jest niewskazana dla:

  • kobiet w ciąży,
  • matek karmiących piersią,
  • osób cierpiących na schorzenia wątroby,
  • pacjentów z zaburzeniami krążenia,
  • osób cierpiących na choroby skóry.

Zabiegu nie powinno się wykonywać w trakcie menstruacji.

Kriolipoliza – cena zabiegu

Cena kriolipolizy może zniechęcać. Jeden zabieg kosztuje bowiem od 1000 do 1500 złotych. Czasami wystarczy jednak wyłącznie jedna wizyta. W przypadku, gdy konieczne jest powtórzenie zabiegu, koszty niestety zdecydowanie rosną. Przed decyzją o kriolipolizie warto więc skorzystać z konsultacji z kosmetologiem i zasięgnąć jego opinii w sprawie rekomendowanej liczbyzabiegów.

Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: