Przejdź do treści

Kurze łapki – czy botoks pozwala ich się pozbyć?

Kurze łapki - czy botoks pozwala ich się pozbyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kurze łapki wokół oczu pojawiają się już w bardzo młodym wieku, a z czasem pogłębiają się i utrwalają. Istnieje jednak kilka sposobów, aby się ich pozbyć – najskuteczniejszym z nich jest botoks. Jak wygląda usuwanie kurzych łapek za pomocą botoksu i czy to najlepszy zabieg na ten rodzaj zmarszczek?

Czym są i jak powstają kurze łapki?

Kurze łapki to drobne zmarszczki wokół oczu. Mają postać linii wychodzących z zewnętrznego kącika oka jak promienie. Układają się w kształt łapki kurzej, dzięki czemu zawdzięczają nazwę. Kurze łapki należą do zmarszczek mimicznych, tworzą się przede wszystkim podczas uśmiechania się, ale też pozostałej mimiki (np. mrużenia oczu). Za powstawanie kurzych łapek odpowiada mięsień okrężny oka. Z czasem kurze łapki utrwalają się, tzn. stają się widoczne nawet wtedy, gdy twarz jest nieruchoma. Za najskuteczniejszy zabieg na kurze łapki uważa się usuwanie ich za pomocą botoksu.

Botoks na kurze łapki

Kurze łapki, które zaliczają się do zmarszczek mimicznych górnej części twarzy – czoła i okolic oczu, stanowią jedno ze wskazań do zabiegu z użyciem botuliny. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że powszechnie używana nazwa „botoks” nie jest do końca precyzyjna. „Botoks” to nazwa handlowa jednego z kilku preparatów zawierających botulinę, zaś botulina to toksyna bakterii clostridium botulinum, nazywana też „jadem kiełbasianym”. Botulina wykorzystywana jest w medycynie od lat 70., początkowo służyła do leczenia zeza, a do wygładzania zmarszczek po raz pierwszy została użyta w latach 90. Botulina ma także zastosowanie medyczne – została zarejestrowana jako lek do leczenia migreny. Inne powszechnie stosowane preparaty z botuliną to Azzalure i Bocouture.

Medycyna estetyczna

Przebieg zabiegu

Do usunięcia kurzych łapek zwykle stosuje się cztery lub pięć jednostek botoksu z obu stron. Nie jest to ścisła reguła, a ostateczną decyzję o ilości wstrzykiwanego preparat podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu skóry i oczekiwań pacjentki. Zabiegi z użyciem botoksu nazywa się zabiegami „lunchowymi”, ponieważ zabieg trwa około 30 minut. Pojawiające się w miejscu ukłucia zaczerwienienie znika po około 20 minutach, dlatego po zabiegu można szybko wrócić do pracy i innych obowiązków. Odczuwanie bólu podczas zabiegu to kwestia indywidualna, zwykle samo wbicie igły sprawia ból porównywalny do ukąszenia przez komara. Można też na początku zabiegu odczuwać rozpieranie skóry w miejscu podawania botoksu, co bardzo szybko mija.

Zalecenia po zabiegu

Po każdym zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, aby utrzymać wymarzony efekt, trzeba się stosować do następujących zaleceń:

  • W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium.
  • Przez cztery godziny po zabiegu nie można się układać w pozycji leżącej (może to spowodować, że botoks „przemieści się” z leczonego obszaru i nie spełni swojej funkcji).
  • W dniu zabiegu nie można pochylać głowy, dlatego odradza się takie czynności jak mycie podłóg, odkurzanie, schylanie się itd.
  • Nie można podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.
Jednym z powikłań po wstrzyknięciu botoksu może być ptoza. Co to takiego i z czego może wynikać?

Botoks na kurze łapki – kiedy i jakich efektów się spodziewać?

Po podaniu toksyny botulinowej skóra staje znacznie gładsza, a twarz wydaje się zrelaksowana, wygląda młodziej i promiennie. Przy podaniu optymalnej dawki botoksu i prawidłowym wykonaniu zabiegu nie trzeba obawiać się „efektu maski” i nienaturalnych rysów twarzy. Sztuczny efekt zabiegu z użyciem botoksu to najczęściej wynik próśb pacjentki o wstrzyknięcie większej niż zalecana jednostek botoksu i dążenie przez nią do nienaturalnego wyglądu.

Wstrzyknięcie botoksu nie daje natychmiastowego efektu. Botulina zaczyna działać po około trzech lub czterech dniach, zaś końcowy efekt widoczny jest dopiero po około 10-14 dniach. Wtedy też zaleca się wizytę kontrolną dla oceny zabiegu. Jeśli efekty nie są zadowalające, w tym czasie można dokonać drobnej korekty. Efekty podania botuliny w okolicach oczu utrzymują się od czterech do ośmiu miesięcy, w zależności od wielu czynników – stanu skóry pacjenta, predyspozycji do powstawania zmarszczek, stylu życia. Po tym czasie botulina przestaje działać, a mięśnie w miejscu podania znów zaczynają pracować.

Cena botoksu na kurze łapki

Cena zabiegu z użyciem botoksu na kurze łapki różni się w zależności od marki preparatu, wstrzykniętej ilości preparatu, doświadczenia lekarza, miasta i innych czynników. Średnia cena za usuwanie kurzych łapek botoksem to ok. 500 zł.

słoiczek kremu

Kiedy zdecydować się na botoks na kurze łapki?

Lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej zalecają zabiegi z użyciem botuliny około 30. roku życia. Zdarza się jednak, że zmarszczki mimiczne, w  tym kurze łapki, pojawiają się i utrwalają dużo szybciej, już około 20. roku życia. W takim przypadku lekarz może zadecydować o wstrzyknięciu botuliny nawet tak młodej osobie, by powstrzymać utrwalanie się zmarszczek. Warto pamiętać, że botulina jest lekiem, dlatego zabiegi z jej użyciem mogą wykonywać wyłącznie lekarze.

Co lepsze na kurze łapki – botoks czy kwas hialuronowy?

Generalnie na zmarszczki mimiczne, zwłaszcza te w górnej części twarzy, zalecane jest stosowanie botuliny (botoksu), a nie wypełniaczy (kwasu hialuronowego). Z tego powodu lekarze medycyny estetycznej za najskuteczniejszy zabieg na kurze łapki uważają wstrzykiwanie botoksu, a nie kwasu hialuronowego. Botoks działa bezpośrednio na samą przyczynę powstawania zmarszczek, tym samym chroni skórę przed pogłębianiem się zmian i powstawaniem nowych zmarszczek. W przypadku kurzych łapek działanie wypełniaczy będzie mniej efektywne i nie przyniesie tak spektakularnych rezultatów. Kwas hialuronowy sprawdzi się raczej na zmarszczki wokół ust, fałdy nosowo-wargowe czy zmarszczki na skórze policzków i brody.

Powikłania po botoksie / unsplash

Krem na kurze łapki

Żaden krem na kurze łapki nie przyniesie tak spektakularnych efektów, jak użyty w okolicach oczu botoks. Co prawda niektóre kosmetyki są w stanie sprawić, że zmarszczki będą wydawały się mniej widoczne, jest to jednak raczej efekt złudzenia optycznego (np. „korzystnego” załamywania światła na skórze) niż faktycznego „wygładzenia” zmarszczek. Ważne, żeby do pielęgnacji skóry wokół oczu stosować specjalnie przeznaczone do tego kremy, ponieważ skóra w tych okolicach jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa i cienka. Warto też postawić na profilaktykę – kremy z filtrem UVA, UVB i kosmetyki zwalczające wolne rodniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek.


Źródła:

  1. Noszczyk, Maria, Medycyna piękności. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: