Lampy solne – właściwości, przeciwwskazania, szkodliwość
Lampy solne z założenia mają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, przeciwdziałać chorobom układu oddechowego i poprawiać nastrój. Czy informacje o właściwościach lamp z soli himalajskiej albo polskiej soli kłodawskiej mają jednak uzasadnienie? Czy lampy solne mogą być szkodliwe?
Czym są lampy solne?
Lampy solne to bryły soli, które w środku mają umieszczoną żarówkę. Typowo dostępne w różnych odcieniach różowego i pomarańczowego koloru, swoją barwę zawdzięczają naturalnej zawartości minerałów, takich jak magnez, cynk i potas. Rzadziej spotykane lampy solne białe nie posiadają natomiast barwnych minerałów, a posiadany przez nie kolor odpowiada barwie soli kamiennej, czyli chlorku sodu (na bazie którego są wytwarzane).
Obecnie możemy wybrać spośród całego wachlarza różnych rodzajów lamp solnych:
- lampy solne w wersji podstawowej – mają formę nieregularnej bryły soli w wybranym rozmiarze,
- lampy solne rzeźbione – wytwarza się je w procesie nadawania określonych kształtów i szlifowania brył solnych; w sklepach dostępne są lampy solne np. w kształcie kuli, piramidy, zwierząt (kota, psa czy łabędzia); niektóre firmy oferują rzeźbienie lamp na kształt zgodny z pomysłem klienta,
- lampy o różnym pochodzeniu brył soli, w tym lampy z soli himalajskiej lub z soli wydobywanej w polskich kopalniach (np. z soli kłodawskiej),
- lampy solne z żarówkami LED lub żarówkami tradycyjnymi – zaleca się, by postawić te pierwsze, ponieważ będą znacznie dłużej świecić przy minimalnym wpływie na wysokość naszego rachunku za prąd (sprawdźmy jednak w informacji od producenta, czy taka żarówka nadaje się do wybranej przez nas lampy).
Właściwości lamp solnych
Czy lampy solne są zdrowe? Producenci i sprzedawcy oświetlenia produkowanego na bazie brył soli przypisują im niemal magiczne właściwości twierdząc, że lampy solne:
- oczyszczają i jonizują powietrze,
- łagodzą dolegliwości ze strony układu oddechowego,
- przeciwdziałają bezsenności,
- pomagają w leczeniu niedoczynności tarczycy,
- zwiększają poziom energii i zapobiegają zmęczeniu,
- poprawiają nastrój.
Przyjemne światło emitowane przez lampę solną faktycznie może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia, jeśli pomoże nam wprowadzić do domu atmosferę relaksu i ograniczyć ilość ostrego światła utrudniającego zasypianie. Zalety zastosowania lampy solnej nie wynikają jednak z zawartości w niej szczególnych związków – taki sam (lub lepszy) efekt można uzyskać dostosowując wygląd pokojów do naszych preferencji i dbając o higienę snu.
Czy lampy solne są szkodliwe?
Lampy solne nie szkodzą. Ich główny minusem jest brak udokumentowanych korzyści (pomimo zapewnień sprzedawców). Nie ma jednak przeciwwskazań do używania lamp z soli w domu – jeśli podoba ci się wygląd łagodnego oświetlenia o ciepłej barwie taki zakup może być dobrym sposobem, by wprowadzić w pomieszczeniu odpowiedni nastrój.
Biorąc pod uwagę obecne dowody naukowe błędem byłoby jednak oczekiwanie, że zaświecenie lampy solnej choć w niewielkim stopniu pomoże rozwiązać problemy zdrowotne.
Bibliografia:
- Morrison G. Pseudoscience, snake oil, and indoor air quality, Indoor Air, 2018/28(3): 357-359.
Zobacz także
„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatrka Anna Antosik-Wójcińska
„Las uczy nas otwartości na to, co przynosi los”. O terapii lasem opowiada Małgorzata Anna Charyton
„Ze snem jest jak z jedzeniem – i za dużo, i za mało to niezdrowo.” Tłumaczy terapeutka snu dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Sól emska – właściwości i stosowanie w infekcji
Moczenie nóg w soli – jakie są tego korzyści? Jaka sól po przemarznięciu a jak do oczyszczania?
Sól do kąpieli – właściwości, jak zrobić i ile dodać do kąpieli
się ten artykuł?