Przejdź do treści

Latem zawsze masz obtarte wewnętrzne powierzchnie ud? Ekspertka ma na to kilka rad

Kobieta nad morzem
Latem zawsze masz obtarte wewnętrzne powierzchnie ud? Ekspertka ma na to kilka rad/ Unsplash, fot. Kristijan Arsov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie mogłaś doczekać się lata, a teraz nie możesz w pełni z niego korzystać? Przeszkadzają ci obtarcia po wewnętrznej stronie ud, które z każdym krokiem stają się coraz bardziej bolesne? Wiemy, co zrobić, by im zapobiec. Dr Agnieszka Nalewczyńska ma na to kilka dobrych sposobów. 

Otarcia na udach – skąd się biorą?

Otarcia po wewnętrznej stronie ud pojawiają się najczęściej latem i są wynikiem wysokiej temperatury i wzmożonego pocenia się ciała. Ponadto zakładanie krótkich szortów, spódnic czy sukienek również sprzyja powstawaniu na skórze bolesnych uszkodzeń. Wbrew pozorom problem ten dotyka wiele osób, a decydująca nie jest tu waga, a budowa ciała. Otarciom towarzyszy:

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • ból.

W miejscu odparzenia mogą utworzyć się również pęcherze lub wysypka. Jeśli skóra będzie przez dłuższy czas narażona na otarcia w jednym miejscu, mogą wytworzyć się także brązowe plamy.

Lubrykant - jak wybrać najlepszy? / istock

W jaki sposób zapobiec otarciom na udach latem?

Problem powstawania latem otarć po wewnętrznej stronie ud poruszyła na swoim profilu na Instagramie ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej dr Agnieszka Nalewczyńska. Jak radzi, dobrym pomysłem będzie posmarowanie skóry lubrykantem silikonowym, który znacznie zmniejszy ocieranie. Można również zastosować w zamian olejki do ciała lub oliwkę, które dodatkowo nawilżą skórę.

Ekspertka wymienia, że idealnie sprawdzi się tutaj także talk dla dzieci lub mąka ziemniaczana, dzięki którym skóra nie będzie się tak pocić. Będzie w zamian gładka i mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia. Co więcej, dzięki temu złagodzimy również powstałe wcześniej otarcia

Jak dodała Nalewczyńska, przydatne będą również spodenki kolarki, by zapobiec dalszym otarciom. Ekspertka wyjaśniła, że poprawią komfort w trakcie dłuższych spacerów i pozwolą skórze na regenerację.

Dr Agnieszka Nalewczyńska – kim jest?

Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.

Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje 149 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: