Przejdź do treści

Trik z TikToka na poprawę kondycji skóry. Skin Icing to hit czy kit?

Kostki lodu
Trik z TikToka na poprawę kondycji skóry. Skin Icing to hit czy kit?/ Pexels, fot. Cottonbro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Popularny trend na TikToku nie kosztuje nas nic, a podobno przynosi spektakularne efekty. Ma łagodzić trądzik, zamykać pory, likwidować zmarszczki oraz zmniejszać worki pod oczami, obrzęk i stan zapalny. Jak jednak zaznacza dermatolożka Ivana Stanković, w ten sposób można pogorszyć stan swojej skóry. – Można bardzo łatwo odmrozić sobie skórę i spowodować, że naczynia krwionośne będą łatwiej pękać. W konsekwencji również niektóre schorzenia dermatologiczne mogą się nasilić – wyjaśnia.

’Ice Facial’ magicznym trikiem na zdrową cerę?

Skin Icing, czyli domowa krioterapia twarzy z użyciem lodu, to bardzo stara metoda leczenia, która w ostatnim czasie robi zawrotną karierę w mediach społecznościowych. Pionierką kąpieli w lodzie była żyjąca w XVII wieku Aleksandra Zajączkowa, żona generała Józefa Zajączka, namiestnika Królestwa Polskiego. Nazywana Królową Lodu kąpała się w wannie wypełnionej po brzegi lodem, nigdy nie spożywała gorących posiłków a w jej komnacie zawsze było chłodno. Mówiła o niej cała Europa, przekazując sobie wieści o jej młodym wyglądzie. Podobno w wieku 90 lat arystokratka nie wyglądała na więcej niż 50 lat. Gdyby Zajączkowa żyła w obecnych czasach, z pewnością byłaby gwiazdą TikToka, na którym króluje zabieg Skin Icing, a hasztag „ice facial’ został wyświetlony ponad 178 mln razy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Okłady z lodu stały się tak popularne, że wiele osób wpisało je na swoją listę codziennej pielęgnacji. Jak twierdzą tiktokerzy, wystarczy dwa razy dziennie zamoczyć twarz w misce z zimną wodą i lodem. Efekt to promienna i zdrowa cera pozbawiona niedoskonałości. O to, czy faktycznie zabieg ten jest magicznym trikiem na poprawę kondycji skóry, zapytałam dermatolożkę Ivanę Stanković.

– Okłady z lodu mogą być pomocne przy tendencji do obrzęków twarzy i okolic oczu lub zastoju limfatycznego. Taki zabieg spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra stanie się bledsza, mniej opuchnięta i obniży się jej temperatura, ale nic więcej. Nie powinien to więc być zabieg, który na stałe znajdzie się w naszej codziennej pielęgnacji, ponieważ może przynieść naszej skórze więcej szkody niż pożytku – wyjaśnia.

Jak można zobaczyć na krótkich wideo publikowanych w popularnej aplikacji, zabieg ten ma łagodzić trądzik, zamykać pory, likwidować zmarszczki oraz zmniejszać worki pod oczami, obrzęk i stan zapalny. Jak jednak tłumaczy Stanković, moczenie twarzy w lodzie może być prostą drogą do pogorszenia stanu swojej skóry.

– W ten sposób można bardzo łatwo odmrozić sobie skórę i spowodować, że naczynia krwionośne będą łatwiej pękać. W konsekwencji również niektóre schorzenia dermatologiczne mogą się nasilić. W szczególności zaostrzony zostanie trądzik różowaty, który bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatury – dodaje.

I zaznacza, że okłady z lodu będą pomocne przy zmianach trądzikowych, jednak zaledwie na chwilę.

– Jeśli przy trądziku pospolitym mamy dużo zmian zapalnych, którym towarzyszy obrzęk, to poprzez okład z lodu objawy nieco się zmniejszą. Niestety z pewnością będzie to jedynie chwilowy efekt, a nie metoda, która całkowicie wyleczy trądzik – wyjaśnia.

Dermatolożka podkreśla, że zabieg z użyciem lodu lub produktów chłodzących można zastosować przed ważnym wyjściem. Dzięki temu twarz stanie się mniej opuchnięta i świeższa.

– Przed ważnym wyjściem zalecam swoim pacjentkom maski chłodzące, które często zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy. Dla lepszego efektu dobrze jest takie maski wcześniej też włożyć do lodówki. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk na twarzy, obkurczą naczynia krwionośne i poprawi się koloryt skóry – dodaje.

Kostka lodu na promienną cerę?

Popularnością w mediach społecznościowych cieszą się także rady, by skórę twarzy masować kostką lodu. Tiktokerkii prezentują nawet specjalne pojemniki, które ułatwią zamrożenie a następnie aplikowanie lodu na twarz. Dodają również do środka owoce, płatki róży lub mrożą wodę z ogórkiem czy zieloną herbatą. Jak wyjaśnia Stanković, jest to zdecydowanie lepszy wybór niż moczenie twarzy w wodzie z lodem.

– Lepszym wyborem od zamaczania twarzy w lodzie będzie masowanie skóry twarzy kostką lodu, ale należy robić to ostrożnie. Przede wszystkim nie powinno się dotykać nią bezpośrednio skóry. Najlepiej włożyć kostkę lodu w dodatkowy materiał, dzięki czemu zapobiegniemy odmrożeniom. Trzeba też pamiętać, że nie będzie to dobra metoda dla każdego typu skóry – ostrzega.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dla naszej skóry kontakt z lodem będzie dobrym rozwiązaniem, najlepiej stosować go niezbyt często. Warto też udać się po poradę do specjalisty.

– Zawsze powtarzam, że najpierw należy zgłosić się do dermatologa w celu dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli specjalista zaleci terapię z użyciem lodu, to jak najbardziej, ale nie polecam na własną rękę zanurzać twarzy dwa razy dziennie w lodzie – podsumowuje dermatolożka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: