Przejdź do treści

Lip Lift – efekty, wskazania i cena zabiegu 

Lip Lift – efekty, wskazania i cena zabiegu  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powiększanie ust kojarzy się głównie z ostrzykiwaniem ich wypełniaczem. Usta można także powiększyć operacyjnie, czyli wykonać lip lift. Na czym polega lifting ust i jak długo utrzymuje się efekt ich chirurgicznego powiększania ust? Czy po zabiegu lip lift zostaje blizna? 

 

 

Lip lift – co to takiego? 

Lip lift, inaczej lifting ust, to chirurgiczne powiększanie ust. Operacja ma na celu powiększenie górnej wargi, jej wymodelowanie i uniesienie. Podczas zabiegu chirurg wykonuje niewielkie nacięcie pod nosem i usuwa nadmiar skóry, unosząc ku górze brzeg wargi. Dzięki temu odsłonięta zostaje powierzchnia czerwieni wargowej, przez co górna warga wydaje się większa, a jej uniesienie poprawia atrakcyjność.  

Wskazania do zabiegu Lip lift 

Główne wskazania do operacji plastycznej ust to: 

  • zmiany w obrębie ust wraz z wiekiem – zmniejszenie objętości górnej wargi, zwiotczenie ust, opadnięcie kącików, 
  • wąskie usta, 
  • zaburzone proporcje twarzy, 
  • zbyt duża odległość między nasadą nosa a ustami (czerwienią wargą). Chirurdzy plastyczni przyjmują, że jest to więcej niż 2 cm, 
  • zasłonięcie zębów przez górną wargę przy uśmiechaniu się. 

 

Kształtne usta

Lip Lift – metody i efekty 

Istnieje kilka metod operacyjnego powiększania ust. O ich doborze decyduje lekarz na podstawie konkretnego przypadku i oczekiwań pacjenta. Metody lip lift: 

  • Gullwing lip lift – zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry nad górną wargą i podciągnięciu brzegu wargi ku górze. Metoda pozwala na poszerzenie ust (dokładnie – poszerzenie czerwieni wargowej). 
  • Bullhorn lip lift – zabieg polega na wycięciu nad wargą kawałka skóry. Ponieważ cięcie jest w kształcie rogów bawolich, stąd nazwa „bull horn lip lift”. W efekcie operacji rynienka podnosowa się zmniejsza, usta zostają uniesione, wargi wywinięte i optycznie poszerzone dzięki uwydatnieniu czerwieni wargowej. 
  • Korium – zabieg polega na wypełnieniu warg wcześniej pobranym kawałkiem skóry pacjenta. Metoda pozwala na trwałe powiększenie ust, ich wymodelowanie, uniesienie i wywinięcie wargi do góry. 
  • Corner lip lift – zabieg polega na wycięciu skóry w kącikach ust. Metoda pozwala na podniesienie opadających kącików i przez to nadanie twarzy młodszego, radosnego wyglądu. 

Pierwsze efekty lip lift widoczne są natychmiast po zabiegu. Ostateczny kształt ust można jednak zobaczyć dopiero po zagojeniu się nacięcia. 

Największą zaletą lip lift jest trwały efekt, który utrzymuje się właściwie przez całe życie. Należy jednak pamiętać, że skóra z wiekiem traci jędrność, dlatego osiągnięty efekt z czasem może być mniej widoczny. 

 

Jak wygląda gojenie po zabiegu lip lift? 

Zabieg lip lift kończy się założeniem cienkich szwów i opatrunku pod nosem. Po około dwóch godzinach można opuścić klinikę. Opatrunek należy nosić przez tydzień i w tym czasie ograniczyć mimikę twarzy. Przez 2-3 dni po zabiegu dieta pacjentki powinna składać się z płynnych pokarmów. 

Czy po zabiegu lip lift zostaje blizna? 

Decydując się na zabieg lip lift, należy pamiętać, że każde naruszenie ciągłości skóry zostawia bliznę. W przypadku operacji lip lift i użycia cienkich szwów blizna jest niewielka i „schowana” w naturalnym załamaniu skóry pod nosem, dzięki czemu prawie jej nie widać. Po zabiegu lip lift warto dodatkowo zadbać o bliznę, smarując ją odpowiednimi maściami. 

 

Lifting ust – cena  

Trwałe powiększanie ust metodą lip lift kosztuje średnio 5000 zł. 

Lip lift a lip flip – czym się różnią? 

Ze względu na podobieństwo nazw lip lift bywa niekiedy mylony z innym zabiegiem – flip lip. Flip lip, podobnie jak lip lift, pozwala podnieść górną wargę, jednak jest to zabieg niechirurgiczny. Polega na wstrzyknięcie botoksu w okolicę górnej wargi, co pozwala rozluźnić mięśnie i lekko wywinąć wargę na zewnątrz, przez co wydaje się ona pełniejsza. Wstrzyknięcie botoksu nie pozwala na powiększenie górnej wargi tak, jak to zapewnia zabieg lip lift. 

 

Nieoperacyjne metody powiększania ust  

Nie zawsze powiększanie ust to operacja plastyczna. Najpopularniejszą metodą wciąż pozostaje wypełnienie warg ust kwasem hialuronowym lub innym wypełniaczem. Ten zabieg medycyny estetycznej pozwala uzyskać lekko powiększone usta (przy użyciu niewielkiej ilości preparatu) lub znaczne powiększenie górnej wargi. Zabiegi z wypełnieniem dają jedynie efekt tymczasowy, w zależności od indywidualnych predyspozycji utrzymujący się od 6 do 24 miesięcy. Trwałe powiększenie ust jest w stanie zapewnić jedynie lip lift. 

 

Źródła 

  1. Przylipiak, A. (2014). Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: