Przejdź do treści

Lipotransfer – powiększanie biustu własnym tłuszczem

Lipotransfer – powiększanie biustu własnym tłuszczem Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lipotransfer polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej z określonych okolic ciała i jej przeszczepieniu w inne miejsca. Przeszczep tkanki tłuszczowej wykorzystywany jest  w medycynie estetycznej od ponad dwudziestu lat. Początkowo wykorzystywano ją niemal wyłącznie do ostrzykiwania pojedynczych zmarszczek, dziś stosuje się do wypełniania zmarszczek, ale też jako naturalny wypełniacz do powiększania biustu.

Co to jest lipotransfer

Lipotransfer, czyli metoda polegająca na odessaniu tkanki tłuszczowej i przeniesieniu jej w inne, wybrane partie ciała zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, pozwala ona na pozbycie się tłuszczu z miejsc, w których jest niepożądany i wykorzystanie go jako biokompatybilnego wypełniacza.

Nowoczesna metoda przeszczepu tłuszczu zastosowana została po raz pierwszy w 1987 roku przez dr Sydney’a Colemana z USA, który dziesięć lat później dokładnie ją opisał. Rok później dr Roger Amar z Marsylii stworzył zaś autorską, kolejną już metodę lipotransferu. Warto dodać, że obie wykorzystywane są do dziś.

Do czego wykorzystuje się lipotransfer?

Tkanka tłuszczowa uznawana jest za najlepszy, bo w pełni biokompatybilny, niewywołujący alergii, nietoksyczny i co ważne – charakteryzujący się właściwościami regeneracyjnymi wypełniacz. Początkowo wykorzystywany był w zasadzie wyłącznie do wypełniania pojedynczych zmarszczek. Współczesna medycyna estetyczna stosuje przeszczepy tłuszczu do:

 • poprawy owalu twarzy,
 • wypełniania ubytków w objętości policzków,
 • wypełnienia zmarszczek,
 • powiększania i podnoszenia opadających pośladków,
 • powiększania biustu.
Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Na czym polega przeszczep tłuszczu?

Pierwszym etapem jest liposukcja, czyli pobranie tłuszczu z określonych partii ciała – z miejsca, z którego chcesz się go pozbyć. Następnie tkankę tłuszczową trzeba oddzielić od płynu infuzyjnego, co ma miejsce na drodze dekantacji, wirowania lub filtracji. Na tym etapie komórki poddawane są także selekcji, tak, aby przeszczepione zostały jedynie nieuszkodzone i zdrowe komórki. Tak przygotowany sterylny tłuszcz wstrzykiwany jest w wybrany obszar. Dzięki zawartym w tkance tłuszczowej komórkom macierzystym możliwa jest nie tylko odbudowa objętości, czy redukcja ubytków, ale też  biorewitalizacja skóry.

Przeciwwskazania do przeszczepu tkanki tłuszczowej

Choć lipotransfer jest bezpiecznym zabiegiem, warto pamiętać, że istnieje grupa okoliczności wykluczających jego wykonanie. Zalicza się do nich:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • cukrzycę,
 • nadciśnienie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność nerek i wątroby,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby serca,
 • zbyt niską masę ciała, która uniemożliwia pobranie tkanki tłuszczowej do przeszczepu.
Kobieta na łące

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową

Powiększanie biustu własnym tłuszczem to alternatywa dla augmentacji piersi przez wszczepienie implantów. Polecane jest ono szczególnie wtedy, gdy chcesz jedynie nieznacznie powiększyć rozmiar swoich piersi. Efekty lipotransferu biustu nie są bowiem tak spektakularne, jak w przypadku implantów, które dają możliwość powiększenia piersi nawet o kilka rozmiarów.

Kiedy jeszcze warto rozważyć lipofilling piersi? Jeśli twoje piersi straciły na jędrności i wielkości po karmieniu lub chcesz wyrównać ich asymetrię, lipotransfer to zabieg idealny dla ciebie. Jego atutem jest ponadto fakt, że nie tylko zwiększy on objętość biustu, ale też go ujędrni. Nie sposób nie wspomnieć o pozbyciu się zbędnych centymetrów z innych partii ciała, przez co twoja sylwetka nabierze nowego wyglądu.

Jak przebiega zabieg powiększania piersi tłuszczem? Nie charakteryzuje się on niczym szczególnym, zatem przebiega tak, jak większość lipotransferów – najpierw pobierana jest tkanka tłuszczowa, następnie poddawana obróbce i wstrzykiwana w piersi. Zabieg przeprowadzany jest jednak w znieczuleniu ogólnym, stąd konieczna jest krótka hospitalizacja. Mimo że, jak podkreślają eksperci, rekonwalescencja jest mniej uciążliwa, niż po zabiegu wszczepienia implantów, przez około tydzień piersi pozostają obrzmiałe, a przez trzy do sześciu tygodni konieczne jest noszenie specjalnie dedykowanego stanika.

Cena lipofillingu biustu wynosi od 6000 zł wzwyż.

Zabieg termoliftingu

Lipofilling twarzy

Przeszczep tkanki tłuszczowej stosowany jest także dla odmłodzenia twarzy. Wypełnienie zmarszczek, czy bruzd na twarzy, zwiększenie elastyczności skóry i jej wygładzenie, poprawa owalu twarzy – to najczęstsze wskazania do wykonania zabiegu. Opiera się on, podobnie jak w przypadku powiększania biustu własnym tłuszczem, na liposukcji tkanki tłuszczowej z miejsc, w których występuje jej nadmiar, oczyszczaniu i wstrzyknięciu jej w wybrane części twarzy.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Musisz pamiętać, że przez kilka dni skóra będzie podrażniona, opuchnięta, a nawet lekko zasiniona – szczególnie w miejscach nakłuć. Około po tygodniu dolegliwości te powinny jednak ustąpić.

Cena lipotransferu twarzy zależy od tego, jaka jej część ma zostać poddana zabiegowi. Ceny wahają się od 3000 zł za okolice ust do kilkunastu tysięcy złotych za twarz, szyję lub dekolt.

Lipotransfer pod oczy

Wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje także lipotransfer oczu. Jest to sposób na pozbycie się zmarszczek, likwidację cieni pod oczami, podniesienie zapadniętych powiek. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że ta niezwykle delikatna część twarzy wymaga większej precyzji.

Jeśli zdecydujesz się jednak na lipotransfer pod oczy, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 2500 zł wzwyż.

Źródła:

 1. A. Przylipiak „Podstawy Medycyny Estetycznej” Białystok 2014,
 2. W. Wezgraj, I. Łuszczewska-Sierakowska, K. Przylepa „Lipofilling – restoration of balance of the facial adipose tissue” Archives of Physiotherapy and Global Researches 2018.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: