Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
Lipoliza iniekcyjna to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, którego rolą jest wyszczuplenie różnych partii ciała – ud, brzucha, ramion, a także twarzy, zwłaszcza podwójnego podbródka. Według opinii osób, które poddały się zabiegowi, pozwala on w widoczny sposób zredukować tkankę tłuszczową. Na czym dokładnie polega lipoliza iniekcyjna? Czy uzyskane efekty są trwałe?
Co to jest lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg, który polega na podaniu pod skórę substancji lipolitycznej, która stopniowo rozpuszcza tkankę tłuszczową. Substancje wykorzystywane do zabiegu, to:
- fosfatydylocholina PPC;
- deoksycholan sodowy DEOX;
- mieszanina dwóch powyższych substancji;
- enzymy i peptydy powodujące rozpad tłuszczów.
Powyższe preparaty podane podskórnie prowadzą do zniszczenia komórek tłuszczowych i rozpadu trójglicerydów.
Samo określenie „iniekcyjna” w nazwie zabiegu wiąże się z techniką podania substancji, a więc wstrzyknięcia go w partię ciała, która ma być poddana korekcie. Lipoliza stanowi mniej inwazyjną i bezpieczniejszą alternatywę dla liposukcji – zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, który ma na celu wyszczuplenie określonych partii ciała przez odessanie z nich tłuszczu.
Jak przebiega lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna to zabieg, który powinien być przeprowadzany przez lekarza. Specjalista przeprowadza wywiad medyczny, na podstawie którego oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Jeśli nie występują przeciwwskazania, pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu.
Kolejnym krokiem jest nałożenie na obszar zabiegowy maści znieczulającej. Następnie osoba wykonująca zabieg za pomocą zastrzyku (iniekcji) aplikuje pod skórę substancję lipolityczną. Pod wpływem działania preparatu dochodzi do rozpadu komórek tłuszczowych. Te zaś trafiają do krwioobiegu, z którego transportowane są do wątroby i ostatecznie poddane rozkładowi. Następnie na stałe wydalane są z organizmu.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić opuchlizna, delikatne zasinienie i zaczerwienie, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Przez pierwsze dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort – delikatny ból lub świąd. Można mu przeciwdziałać za pomocą środków przeciwbólowych.
Ile trwa lipoliza iniekcyjna? To krótki zabieg, który średnio trwa do pół godziny.
Gdzie można zastosować lipolizę iniekcyjną?
Lipolizę iniekcyjną można przeprowadzić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Procedura ta ma na celu redukcję nagromadzonej tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała, takich jak:
- brzuch;
- biodra;
- uda;
- kolana;
- plecy;
- okolice pośladków;
- ramiona (tzw. motylki);
- pachy;
- twarz (podwójny podbródek, „chomiki”).
Należy podkreślić, że lipoliza iniekcyjna nie powinna być traktowana jako metoda odchudzania ani leczenia otyłości. Zabieg ten pozwala jedynie na zniwelowanie miejscowego otłuszczenia ciała, takiego jak boczki czy podbródek, co może delikatnie wymodelować sylwetkę lub twarz. Niemniej jednak nie zastąpi on przestrzegania diety oraz regularnego wykonywania ćwiczeń.
Jakie są efekty lipolizy i na jak długo?
Efektem lipolizy jest wyraźne wysmuklenie modelowanej partii ciała. Metoda ta umożliwia utratę nawet 10% tkanki tłuszczowej. Przy większych obszarach ciała jest to około 4-5 cm. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, zaleca się przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów, co 3-6 tygodni. W przypadku modelowania podbródka wystarczy jeden zabieg. Lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie masażu limfatycznego lub ćwiczeń fizycznych, które przyspieszą proces usuwania tłuszczu w miejscach, gdzie jest najwięcej tkanki tłuszczowej (brzuch, plecy).
Efekty uzyskane w lipolizie iniekcyjnej nie są trwałe. Jeśli pacjent przytyje, tkanka tłuszczowa ponownie odłoży się w miejscach, które były poddane zabiegowi. Warto pamiętać, że na trwałość efektu lipolizy mają wpływ predyspozycje genetyczne oraz styl życia, w tym dieta i aktywność fizyczna.
Skutki uboczne lipolizy iniekcyjnej i przeciwwskazania do zabiegu
Zarówno preparaty stosowane w lipolizie iniekcyjnej, jak i nieprawidłowa technika wykonania zabiegu mogą wywołać różne skutki uboczne. Należą do nich m.in.:
- stany zapalne;
- powstanie guzków w tkance podskórnej;
- martwica;
- nierównomierne rozpuszczenie tłuszczu z obszaru zabiegowego;
- reakcje alergiczne.
Należy pamiętać, że lipoliza iniekcyjna nie można być wykonywana podczas:
- ciąży i okresu laktacji;
- występowania chorób autoimmunologicznych;
- problemów z krzepliwością krwi;
- przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych;
- chorób nowotworowych;
- niewydolności nerek i wątroby;
- cukrzycy.
O wszelkich chorobach lub innych przeciwwskazaniach należy poinformować osobę wykonującą zabieg jeszcze przed wykonaniem lipolizy.
Cena za wykonanie lipolizy iniekcyjnej
Średni koszt pojedynczego zabiegu lipolizy iniekcyjnej to 600 zł. Zabieg wykonany na większych partiach (brzuch, uda) jest co najmniej dwa razy droższy. Cena może być uzależniona od miasta, doświadczenia lekarza i obszaru zabiegowego.
Bibliografia:
- Duncan D., Rubin J. P., Golitz L., Badylak S., Kesel L., Freund J., Duncan D. Refinement of technique in injection lipolysis based on scientific studies and clinical evaluation. Clinics in Plastic Surgery 2009, 36(2): 195-209.
- Komasinska M., Iniekcyjne techniki stosowane w modelowaniu sylwetki i wspomagające procesy odchudzania, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(2): 173-176.
- Konowicz W. Tkanka podskórna. Charakterystyka oraz metody niwelowania i zastosowania tkanki tłuszczowej w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesthethic Cosmetology and Medicine 2020, 4 vol. 9: 353-362.
- Matarasso A., Pfeifer T. M., Mesotherapy and injection lipolysis. Clinics in plastic burgery 2009, 36(2): 181-192.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?