Przejdź do treści

Liposukcja ultradźwiękowa – na czym polega i jakie są efekty?

Liposukcja ultradźwiękowa – na czym polega i jakie są efekty? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Liposukcja ultradźwiękowa to jeden z nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie do klasycznej liposukcji nie wymaga ona długiej rekonwalescencji, pierwsze efekty są zaś widoczne zaraz po zabiegu. Odżywiasz się zdrowo i jesteś aktywna fizycznie, a mimo to nadal w pewnych częściach ciała pozostają niechciane fałdki? Sprawdź, na czym polega liposukcja ultradźwiękowa i jakie przynosi efekty.

Liposukcja ultradźwiękowa – co to jest?

Liposukcja ultradźwiękowa, nazywana też liposukcją kawitacyjną lub lipolizą ultradźwiękową, to zabieg, który polega na wykorzystaniu ultradźwięków do likwidacji tkanki tłuszczowej. Ultradźwięki należą do rodzaju fal akustycznych generująceych drgania ośrodka, w którym występuje propagacja. Wykorzystywane są one powszechnie w medycynie – swoje działanie opiera na nich popularne w dzisiejszych czasach USG. Z powodzeniem stosuje się je także w medycynie estetycznej.

Efektem liposukcji ultradźwiękowej jest nie tylko usunięcie niechcianej tkanki tłuszczowej. Wskazaniem do jej wykonania jest także cellulit, rozstępy i blizny atroficzne, inaczej zanikowe. Opinie o liposukcji ultradźwiękowej są bardzo pozytywne – pozwala ona bowiem pozbyć się wstydliwego dla wielu problemu, ale też jest zabiegiem niewymagającym znieczulenia ogólnego, czy hospitalizacji. Jeśli zdecydujesz się bowiem na klasyczną liposukcję  musisz liczyć się z dość długą rekonwalescencją – opuchlizna znika całkowicie po około trzech miesiącach, zaś odpowiednie napięcie skóra odzyskuje dopiero po około pół roku. Efekty liposukcji kawitacyjnej widać zaś natychmiast po pierwszym zabiegu.

Kobieta w bikini ma syndrom TOFI

Liposukcja kawitacyjna brzucha, nóg, pośladków – na czym polega?

Liposukcji ultradźwiękowej na ogół poddawany jest brzuch, uda i pośladki – są to bowiem najbardziej newralgiczne miejsca ciała dla większości kobiet. Z powodzeniem można stosować ją jednak także na łydki, ręce, biodra, czy plecy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Na czym dokładnie polega zabieg i czy warto poddać się liposukcji kawitacyjnej? Kawitacja ultradźwiękowa to oddziaływanie zewnętrznego źródła ultradźwięków bezpośrednio na podskórną tkankę tłuszczową. Zachodzące w niej zjawisko kawitacji polega na powstaniu w cieczy pulsujących pęcherzyków, które pojawiają się na skutek lokalnych rozerwań ośrodka  pod wpływem dużych sił rozciągających.

Co ważne, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia fal między tłuszczem a pozostałymi tkankami, urządzenie do liposukcji dźwiękowej działa maksymalnie na tkankę tłuszczową, omijając jednocześnie naczynia i nerwy. Zmniejsza to ryzyko powstania efektów ubocznych liposukcji ultradźwiękowej w postaci krwawień, krwiaków i obrzęków.

Rozerwanie błon komórkowych tkanek tłuszczowych na skutek działania ultradźwięków powoduje ich trwałe zniszczenie. Zawarty w nich tłuszcz w formie trójglicerydów w około 70 proc. transportowany jest do wątroby, gdzie następuje jego rozkład na skutek procesów mikrobiologicznych. Pozostałe 30 proc. ulega rozłożeniu przez komórki układu odpornościowego.

Dla wzmocnienia efektu po zabiegu liposukcji ultradźwiękowej zaleca się wykonanie drenażu limfatycznego.

Vaser Lipo

Vaser Lipo, czyli Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance to profesjonalne urządzenie, które wykorzystywane jest do wykonywania zabiegów liposukcji ultradźwiękowej. Co ciekawe, od jakiegoś czasu na rynku dostępne są także urządzenia do liposukcji ultradźwiękowej w domu. Wykorzystują one ten sam mechanizm, który stosowany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Mając jednak na uwadze, że ultradźwięki nie są obojętne dla organizmu, należy rozważyć bezpieczeństwo zabiegów wykonywanych w takich warunkach. Szczególnie ważne jest doświadczenie i przygotowanie osoby, która przeprowadzać będzie kawitację.

Liposukcja kawitacyjna – efekty i przeciwwskazania

Zastanawiasz się po jakim czasie widoczne są efekty liposukcji kawitacyjnej? Jej rezultaty w postaci wyraźnego zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i tym samym wyszczuplenia sylwetki zauważysz już po pierwszym zabiegu. Najlepsze wyniki przynosi ona jednak przy regularnym stosowaniu – warto wykonać  serię od pięciu do dziesięciu zabiegów. Jak często wykonywać w tym czasie liposukcję kawitacyjną? Pierwsze zabiegi zaleca się wykonać co tydzień, kolejne – raz na miesiąc.

Mimo że liposukcja ultradźwiękowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, istnieje grupa przeciwwskazań do jej wykonania. Są to:

Liposukcja a endermologia i kriolipoza

Medycyna estetyczna oferuje obecnie wiele zabiegów, których celem jest poprawa kondycji skóry, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, cellulitu, czy rozstępów.

Zastanawiasz się co lepsze – endermologia czy liposukcja kawitacyjna? Endermologia jest to mechaniczny masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę tłuszczową w taki sposób, że uaktywnia jej metabolizm i stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Jego podstawowym efektem jest jednak nie tyle redukcja tłuszczu, ile ujędrnienie. Liposukcja kawitacyjna zaś, przede wszystkim usuwa tkankę tłuszczową.

Tkanka tłuszczowa wisceralna

Kriolipoza polega zaś na nieinwazyjnym usuwaniu tłuszczu za pomocą chłodzenia. Opiera się ona zatem na wykorzystaniu zupełnie innej technologii, efekty są jednak zbliżone, sam zabieg także należy wykonywać w seriach.

Liposukcja ultradźwiękowa – cena

Cena liposukcji ultradźwiękowej w Warszawie to koszt od 6 tys. do 13 tys. zł w zależności od partii ciała, która poddana ma być zabiegowi.

 

Źródła:

  1. M. Chmielowska, Lipoliza ultradźwiękowa.
  2. A. Kępa, Kawitacja ultradźwiękowa – w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, Kosmetologia Estetyczna 2012/2.
  3. J. Wesołowska, I. Iwan- Ziętek, H. Mosiejczuk, E. Kemicer-Chmielewska, Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, Pomeranian Journal of Life Sciences 2017/2.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: