Przejdź do treści

Mały biust – jak go optycznie powiększyć i czy na pewno musimy to robić?

Mały biust - jak go optycznie powiększyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mały biust bywa przyczyną wielu kompleksów. Na szczęście jest wiele trików, które mogą go optycznie powiększyć, dodając pewności siebie. Podpowiadamy, jak można to zrobić dobrze dobranym biustonoszem.

Od czego zależy rozmiar biustu? 

Rozmiar biustu jest uzależniony od genetyki. Oczywiście u kobiet, które mają więcej tkanki tłuszczowej, wygląda na bardziej obfity. Panie szczupłe i wysportowane zazwyczaj mają jeszcze mniejszy rozmiar, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że te z niedowagą mogą poszczycić się imponującym rozmiarem piersi.  

Wpływ na wielkość biustu mają też hormony – progesteron, prolaktyna i estrogen. To dlatego nastolatkom, gdy jajniki rozpoczynają wydzielanie estrogenu, rosną piersi. Także w ciąży, gdy wzrasta poziom hormonów, kobiety zauważają, że ich miseczka może się zmienić nawet o kilka rozmiarów.  

W okresie menopauzy, gdy w organizmie także zachodzą bardzo duże zmiany hormonalne, również może zmienić się wielkość biustu. Wówczas jednak spada produkcja hormonów płciowych, więc można zauważyć, że piersi nie są już tak jędrne niż wcześniej i wyglądają na mniejsze niż były. 

Mały biust nie musi być kompleksem 

Mały biust jest jednym z najczęstszych kobiecych kompleksów. Obecnie coraz więcej mówi się o ciałopozytywności i akceptacji samych siebie. Warto więc szukać zalet, a te mają również małe piersi. Przede wszystkim są dużo mniejszym obciążeniem dla kręgosłupa. Kobiety o dużych piersiach często mają problemy z bólem pleców, a do tego są bardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Zdarzają się sytuacje, gdy lekarze wręcz zalecają swoim pacjentkom zmniejszenie biustu ze względów zdrowotnych. 

Małe piersi są często bardziej jędrne i kształtne niż duże, a do tego rzadziej ulegają odparzeniom i nie są tak narażone na występowanie na nich niezbyt estetycznie wyglądających wyprysków. Taki biust ułatwia też uprawianie sportu, a do tego pozwala na zrezygnowanie ze stanika. Poza tym dobrze prezentuje się w każdej sukience i nawet w przypadku bardzo dużych dekoltów nie wygląda wulgarnie. 

Jak dobrze dobrać biustonosz? 

Bardzo ważne jest, by nosić biustonosz odpowiednio dobrany do swoich piersi. A wystarczy znać swój rozmiar, co wcale nie jest skomplikowane. Należy stanąć przed lustrem i miarką krawiecką zmierzyć obwód pod biustem – tam, gdzie będzie dolna część biustonosza. Miarka powinna być naprężona, ale nie uciskać. W ten sposób poznaje się rozmiar obwodu 

Pomiar biustu wykonuje się, mierząc najpełniejszą część piersi. Miarka powinna być lekko naprężona i przylegać do biustu.  

Następnie należy od obwodu w biuście odjąć obwód pod biustem i wynik dopasować do ogólnodostępnej tabeli rozmiarów: 

 • od 7,5 cm  do 9,9 cm – miseczka AA, 
 • od 10 cm do 12,5 cm – miseczka A, 
 • od 12,6 cm do 15 cm – miseczka B, 
 • od 15,1 cm do 17,5 cm – miseczka C, 
 • od 17,6 cm do 20 cm – miseczka D, 
 • od 20,1 cm do 22,5 – miseczka E, 
 • od 22,6 cm do 25 cm – miseczka F, 
 • od 25,1 cm do 27,5 cm – miseczka G, 
 • od 27,6 cm do 30 cm – miseczka H, 
 • od 20,1 cm do 32,5 cm – miseczka I, 
 • od 32,6 cm do 35 cm – miseczka J, 
 • od 35,1 cm do 37,5 cm – miseczka K, 
 • od 37,6 cm do 40 cm – miseczka L, 
 • od 40,1 cm do 42,5 cm – miseczka M, 
 • od 43,6 cm do 45 cm – miseczka N, 
 • od 45,1 cm do 47,5 cm – miseczka O. 

W Internecie dostępne są także kalkulatory rozmiarów. Wystarczy wpisać do nich obwód pod biustem oraz biustu i automatycznie pojawi się rozmiar biustonosza, który będzie odpowiedni do takiej wielkości piersi.  

Jak optycznie powiększyć biust? 

Jest kilka trików, które mogą optycznie powiększyć piersi. Najpopularniejszą metodą jest wybór stanika push-up, który ma usztywniane miseczki z dodatkowym wypełnieniem, dzięki czemu biust wygląda obficie, ale naturalnie zarazem.  

Doskonałym sposobem, by małe piersi wyglądały na większe, jest założenie sukienki, która podkreśla talię. Trik ten sprawia, że uwaga jest skupiona w okolicach pasa i bioder. Kobiety z mniejszym biustem świetnie prezentują się także w gorsetowych kreacjach, które podkreślają dekolt i unoszą piersi. 

Popularną metodą optycznego powiększenia biustu jest noszenie wzorzystych sukienek i bluzek. Warto stawiać na duże wzory, które sprawiają, że górna część sylwetki, a w tym też piersi, wygląda na nieco większą. Sprawdzą się więc ubrania w grochy oraz modne w ostatnim sezonie motywy roślinne czy geometryczne. Dobrym wzorem są też poziome paski – im szersze, tym lepiej. 

Jaki strój kąpielowy do małego biustu? 

Panie, które nie mogą poszczycić się obfitym biustem, powinny stawiać na dwuczęściowe stroje kąpielowe. Najlepsze będzie bikini z górą typu push-up, czyli usztywnianą z dodatkowymi poduszeczkami. 

Dobrym rozwiązaniem jest też założenie stroju z falbankami, frędzlami oraz licznymi wiązaniami w okolicach piersi. Taki fason może sprawić, że piersi będą wydawały się o kilka rozmiarów większe. 

Endermologia / istock

Nowoczesne zabiegi powiększania biustu 

Operacyjne powiększenie biustu powinno być decyzją ostateczną i dobrze przemyślaną. Taka ingerencja może bowiem wiązać się z licznymi konsekwencjami.  

Obecnie jest wiele nowoczesnych zabiegów powiększania biustu bez użycia skalpela. Najpopularniejsze z nich to: 

 • Lipolifting (inaczej lipotransfer czy lipoiniekcja), czyli wypełnienie biustu tkanką tłuszczową. Zabieg należy wykonywać co 10 lat, gdyż tyle utrzymuje się efekt. 
 • Endermologia – głęboki masaż podciśnieniowy biustu, który pobudza włókna kolagenowe do regeneracji, a więc piersi stają się bardziej jędrne, kształtne i wyglądają na większe. 
 • Aquafilling – wstrzyknięcie w piersi soli fizjologicznej i poliamidu, zabieg jest bezinwazyjny, piersi wyglądają naturalnie, a efekt się długo utrzymuje. 
 • Marcolane – wypełnienie piersi kwasem hialuronowym, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a efekty utrzymują się około 2 lat. 

Żródła: 

 1. https://www.menopauza.pl/zalety-malego-biustu/ – dostęp: 13.10.2022 r. 
 2. https://mybra.pl/Jak-dobrac-rozmiar-biustonosza-cabout-pol-108.html – dostęp: 13.10.2022 r. 
 3. https://valetta.pl/blogs/blog/kostium-kapielowy-do-malego-biustu – dostęp: 13.10.2022 r.  
 4. https://www.elite.waw.pl/2021/10/13/powiekszanie-biustu-bez-operacji-czy-to-mozliwe/ – dostęp: 13.10.2022 r.  
 5. https://estimedbialystok.pl/powiekszanie-piersi-bez-skalpela-to-mozliwe/ – dostęp: 13.10.2022 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: