Przejdź do treści

Martyna F. Zachorska: „Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Rihanna by go miała?”

Martyna F. Zachorska: "Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Rihanna by go miała?"
Martyna F. Zachorska: "Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Rihanna by go miała?" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz wrażenie, że przez całe życie starasz się pokonać cellulit, ale to walka z wiatrakami? I kiedy już w końcu się uda i wydaje ci się, że jest mniej widoczny, to za chwilę znów powraca jak bumerang – i to ze zdwojoną siłą? A przecież ze wszystkich stron słyszysz, że się da z nim wygrać, tylko potrzeba trochę samozaparcia, dużo ćwiczeń i oczywiście zdrowej diety. Jeśli czujesz, że to historia o tobie, to koniecznie przeczytaj, co o cellulicie pisze Martyna F. Zachorska, znana jako @paniodfeminatywów.

Cellulit? To normalne!

Balsamy na cellulit, herbatki na „pomarańczową skórkę”, specjalna dieta, kremy, żele pod prysznic i masażery. To tylko niektóre z magicznych sposób w na to, żeby pozbyć się cellulitu. Ale chwilka, zaraz. Zanim cokolwiek kupisz, przeczytaj, co na temat cellulitu pisze na swoim profilu na Instagramie Martyna F. Zachorska.

„Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Rihanna by go miała? Jest przecież wysportowana i stać ją na wszystkie zabiegi świata.

Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Kate Moss by go miała? To przecież ikona szczupłości i 'samozaparcia’, która powiedziała niegdyś słynne zdanie, że nic tak nie smakuje jak bycie szczupłym…

Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Kim Kardasian by go miała? To przecież ikona medycyny estetycznej i przemysłu beauty, którą stać na wszystko (…)

Czy gdyby cellulit dało się usunąć u każdej osoby, jak wmawiają nam to media, to myślicie, że Serena Williams by go miała? To przecież najwybitniejsza sportowczyni w historii, codziennie trenowała po wiele godzin” – podkreśla Pani od Feminatywów, dołączając zdjęcia słynnych kobiet, które – tak jak większość z nas – mają cellulit.

Jak stwierdza autorka wpisu, według metaanalizy 67 badań z 2015 r. sprawa jest bezdyskusyjna. Dane jasno pokazują, że aż od 80 do 90 proc. kobiet ma cellulit (w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 10 proc.). Dodaje, że jego występowanie jest zjawiskiem zupełnie normalnym i powszechnym. Najczęściej „pomarańczowa skórka” pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu.

„Nie jest do końca jasne, dlaczego cellulit występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dwie najsilniejsze teorie dotyczą różnic w poziomie hormonów (estrogenu), różnic w strukturze tkanek łącznych oraz wyższego poziomu tkanki tłuszczowej u kobiet – co jest ważne dla zdrowia hormonalnego, ciepła, ochrony organów i potencjalnego noszenia płodu” – wyjaśnia Zachorska. „Zatem jest to normalna, anatomiczna cecha organizmu. Niektóre z nas go mają (większość), inne nie, i obie opcje są normalne i naturalne” – dodaje.

Masz problem z pojawiającymi się pajączkami, a zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog

Pani od Feminatywów – kim jest?

Martyna F. Zachorska – językoznawczyni, doktorantka na Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka, tłumaczka z języka angielskiego. Prowadzi badania nad użyciem feminatywów. Popularyzatorka nauki – na Instagramie jako @paniodfeminatywow. Jej profil obserwuje ponad 22 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: