3 min.
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog

Masz problem z pojawiającymi się pajączkami, a zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog / iStock
Salony kosmetyczne coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty masażu bańką chińską, chwaląc jego doskonałe efekty. Dużo mówi się m.in. o tym, że taki masaż pomaga zwalczyć cellulit i rozstępy. Chcesz się na niego skusić, ale nie jesteś pewna, czy możesz ze względu na problemy z żyłami? Dr Łukasz Paluch w swoim najnowszym poście na Instagramie porusza ten temat.
Spis treści
Masaż bańką chińską? Nie dla każdego
Masz tendencję do powstawania pajączków i zastanawiasz się, czy możesz wybrać się na masaż bańką chińską? Flebolog dr Łukasz Paluch na swoim profilu na Instagramie wyjaśnia, czy jedno nie przeszkadza drugiemu.
„Podstawowym działaniem bańki chińskiej jest wywieranie podciśnienia na bardzo powierzchowne partie skóry. Skutkuje ono poszerzeniem podskórnych naczyń krwionośnych, przeładowaniem ich krwią i zwiększeniem w nich ciśnienia” – pisze ekspert.
Flebolog tłumaczy, że takie działanie może powodować trwałe rozszerzenie naczyń, co skutkuje występowaniem pajączków i żylaków. Dlatego stosowanie masażu bańką chińską jest przeciwwskazane u wszystkich osób, które mają tendencję do występowania pajączków – zwłaszcza na dolnej partii uda.
Oprócz tego istnieje jeszcze szereg innych przeciwwskazań do takiego zabiegu. To między innymi: nowotwory, gruźlica, wysiękowe zapalenie stawów, wysoka gorączka, stany chorobowe i zapalne skóry (np. wypryski lub ropnie). Masażu bańką chińską nie powinny wykonywać też kobiety w ciąży oraz osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, po złamaniach kości, a także z ranami i bliznami we wczesnym stadium zrostu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Masaż bańką chińską – na czym polega i na co pomaga?
Masaż bańką chińską jest metodą terapii wywodzącą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Od czasów powstania tej techniki około 3 tysiące lat temu, stosowano ją w celu wywołania lokalnego przekrwienia i stymulacji mechanizmów samoregulacji organizmu. Bańki wykorzystywane były w leczeniu zaburzeń tkanek miękkich i zmniejszania odczucia bólu przy różnych dolegliwościach. Wiele wieków później udowodniono efektywność tej metody w łagodzeniu napięcia mięśniowego i bólu kręgosłupa.
Współcześnie postanowiono również zacząć stosować masaż bańką chińską jako sposób zwalczania rozstępów oraz cellulitu – i to właśnie w dużej mierze dzięki zastosowaniu tej metody w kosmetologii na nowo zdobywa ona popularność.
Masaż polega na tym, że bańka przykładana jest do powierzchni skóry, a następnie wykonywane są delikatne ruchy (podłużne, kuliste, zygzakowe, ósemkowe). Zabiegowi można poddawać całe ciało albo wybrane partie, np. uda, pośladki, brzuch. Czas trwania masażu to zwykle około 15-30 minut.
Dr Paluch – kim jest?
Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób żył. Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwuje już ponad 95 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022