Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?
Maść cynkowa może poprawić kondycję twojej skóry, paznokci i włosów. Jak działa maść cynkowa? Czy zawsze jest skuteczna i bezpieczna? Poznaj wszystkie właściwości maści z dodatkiem cynku.
Maść cynkowa – co to jest?
Cynk to ważny dla życia i zdrowia pierwiastek śladowy. Prawidłowy poziom cynku jest niezbędny dla zachowania właściwej odporności naszego organizmu. Cynk wpływa również na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jego przeciwutleniające działanie przeciwdziała procesom starzenia.
Cynk już w starożytności ceniono jako środek korzystnie działający na skórę. Wykorzystywano go w kosmetykach i preparatach leczniczych. Maści z dodatkiem cynku ceniono zarówno w starożytnym Egipcie, jak i na Dalekim Wschodzie.
Współcześnie maść cynkowa to tani i łatwo dostępny środek sprzyjający zachowaniu zdrowia i urody. Ceny maści cynkowej są przystępne i zaczynają się od ok. 10 zł. Najdroższe preparaty na bazie maści cynkowej kosztują kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy od pojemności, marki, stężenia substancji aktywnych. Preparaty z dodatkiem cynku można podzielić na: preparaty organiczne oraz preparaty nieorganiczne.
Środki zawierające cynk można kupić bez problemu w aptekach, drogeriach i przez internet. Wszędzie znajdziemy ogromny wybór preparatów z tlenkiem cynku.
Pasta cynkowa
W dostępnym preparatach zwykle stosuje się jako substancję aktywną tlenek cynku (ZnO). To biały proszek pozbawiony zapachu.
Tlenek cynku charakteryzuje się dyspersją, czyli czasowo łączy się z płynami. Tlenku cynku nie można trwale rozpuścić ani w tłuszczu, ani w wodzie. Oznacza to, że po nałożeniu na skórę dochodzi do odparowania nośnika, a tlenek cynku pozostanie, pielęgnując ciało.
Maść cynkowa, z uwagi na zachodzące w niej reakcje, musi być przechowywana szczelnie zamknięta, w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni, żeby nie utraciła swoich właściwości. Chłodne i ciemne miejsce pozwala zachować jakość produktu przez 6 miesięcy po otwarciu.
Maść cynkowa – działanie
Na czym polega działanie maści cynkowej? Środki pielęgnujące i lecznice zawierające cynk wpływają na:
- miejscowe osuszanie skóry,
- działanie przeciwzapalne,
- właściwości antyseptyczne,
- działanie ochronne,
- właściwości dezodorujące,
- właściwości ściągające.
Związki cynku możemy spotkać w wielu produktach wykorzystywanych do codziennej pielęgnacji. Na co działa maść cynkowa? Możesz zastosować środki z maścią cynkową na trądzik. Maści na bazie ziół i tlenku cynku poleca się na wypryski, podrażnienia, stany zapalne i inne zmiany skórne. Maść cynkowa nałożona na opryszczkę przyspieszy gojenie i osuszy pęcherzyki.
Maść cynkowa – na co jeszcze działa? Oto niektóre środki kosmetyczne z zawartością cynku:
- puder – z uwagi na matujące i kryjące właściwości,
- zasypka dla niemowląt,
- kremy z filtrem fizycznym do opalania,
- maść cynkowa oraz pasta cynkowa do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Maść cynkowa – zastosowanie
Tlenek cynku skutecznie radzi sobie z drobnymi uszkodzeniami skóry, otarciami, nadżerkami. Jeśli jesteś mamą niemowlęcia, na pewno docenisz maść cynkową w starciu ze stanami zapalnymi skóry pojawiającymi się pod pieluchą.
Maści z zawartością cynku złagodzą także krostki, wypryski i trądzik. Pamiętaj jednak, że jest to środek działający dość silnie. Nie należy więc „profilaktycznie” smarować większego obszaru skóry. Maść cynkową stosujemy punktowo na chorobowo zmienione miejsca.
Czy maść cynkowa jest skuteczna na liszaje? Zdania są podzielone. W przypadku liszajów na skórze zaleca się leczenie przeciwhistaminowe i sterydowe. Odpowiednie leczenie zaordynuje dermatolog lub alergolog w zależności od skali problemu. Maść cynkowa może, ale nie musi pomóc na liszaje. Czasem niezbędne w leczeniu liszajów są leki dostępne na receptę.
Maść cynkowa – przeciwwskazania
Maść cynkowa może powodować podrażnienia skóry u osób wrażliwych na jej składniki. Zachowaj ostrożność używając równolegle kilku preparatów w tym samym miejscu ciała. Ustal w rozmowie z lekarzem lub farmaceutą, czy nie zachodzi między nimi potencjalnie szkodliwa interakcja. Przeciwskazaniem do użycia maści cynkowej może być również astma.
Unikaj preparatów, które jednocześnie zawierają kwas salicylowy, jeśli twoja skóra jest uszkodzona, masz otwarte rany albo owrzodzenia. Uważa się niekiedy, że maść cynkowa nie jest wskazana u dzieci poniżej 2 r.ż. Jednak częściej poleca się ją w przypadku poważnych pieluszkowych odparzeń także u młodszych dzieci. Jeśli masz wątpliwości omów je ze specjalistą.
– Past cynkowych i maści cynkowych, do których dodano kwas salicylowy, nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, ani na rany czy owrzodzenia. Nie powinno się ich również używać na owłosioną skórę głowy. U dzieci młodszych niż 2 lata, trzeba zachować ostrożność i stosować tylko za zgodą lekarza. Tak samo osoby z astmą oskrzelową powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed użyciem maści czy past cynkowych – wyjaśnia Maria Głuchowska, terapeutka manualna.
Maść cynkowa w ciąży
Przyszłe mamy oraz mamy karmiące piersią powinny zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą, zażywają i stosują w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Ciąża i karmienie piersią to przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej.
Pasta cynkowa a maść cynkowa – różnice
Czym różni się pasta cynkowa od maści cynkowej? Pasta cynkowa zawiera więcej tlenku cynku. Zawartość tego aktywnego składnika w paście cynkowej jest ponad dwa razy większa niż w maści cynkowej.
Pastę cynkową stosujemy punktowo np. na wypryski. Przeciwskazania do stosowania pasty cynkowej to otwarte rany czy uszkodzenia skóry. Nie należy jej rozsmarowywać na całą twarz, gdyż mocno wysusza skórę. Pasta cynkowa pozostawia białe ślady na ciele. W ten sposób uwidacznia się zawarty w niej tlenek cynku. Z tego względu stosuj preparat raczej na noc. Pamiętaj też , żeby nie nakładać na niego makijażu.
Kolejnego dnia będziesz jednak się dobrze prezentować. Pasta cynkowa matuje skórę i zmniejsza przebarwienia. Możesz ją wykorzystywać również w przypadku uszkodzeń, mikrourazów. Dzięki ściągającemu działaniu przyspieszy gojenie.
Maść cynkowa – opinie. Pasta cynkowa – opinie
Maść cynkowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami, ze względu na skuteczność i niską cenę.
– Używałam maści cynkowej już jako nastolatka na pryszcze – mówi Kinga, dziś mama 3-letniego Franka i 4-miesięcznej Oli. – Teraz też po nią sięgam, gdyż mimo trzydziestki na karku, zdarzają mi się wypryski. A gdy Olka zacznie dojrzewać, też dostanie ode mnie w prezencie, żeby poprawić stan cery – śmieje się Kinga.
Zdaniem Kamili maść cynkowa to świetna alternatywa dla wielu kosmetyków. – Próbowałam wszystkiego: żele, pianki, kremy, plasterki, maseczki, peelingi… a moja cera dalej była tragiczna. Maść cynkowa robi robotę, ale fakt, że trzeba dobrze pocelować w syfa. Smarując na większej powierzchni skóry niestety można ją mocno przesuszyć – ostrzega Kamila.
Również pasta cynkowa, zgodnie z opiniami internautek, działa niezawodnie na wypryski, opryszczkę, trądzik.- Smaruję na noc, a rano moja twarz wygląda doskonale. Polecam na noc, bo nie nadaje się pod makijaż – zwraca uwagę Karolina.
Maść cynkowa – opinia ekspertki
Maria Głuchowska, terapeutka manualna, również poleca maść cynkową: – Nie zapominajmy, że cynk wspiera zdrowie i urodę już od ponad pięciu tysięcy lat– zauważa specjalistka. – Współczesne badania potwierdzają te starożytne obserwacje.
– Cynk znajdziemy w popularnych produktach stosowanych na odparzenia skóry – wymienia Maria Głuchowska. – A także w naturalnych zasypkach do ciała. Cynk działa skutecznie przy zajadach, trądziku, krostkach z ropą. Warto używać maści cynkowej przy odparzeniach od pieluch, a także – co bywa problemem osób o większej masie ciała – przy otarciach i odparzeniach w pachwinach czy na udach. Cynk przynosi ukojenie przegrzanej skórze chłodząc ją, więc możemy po niego sięgać też przy oparzeniach słonecznych. Maść cynkowa polecana jest w przypadkach silnego pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, w trakcie którego na skórze pojawiły się bąble. Przydać się również może u osób starszych z niewydolnością pęcherza, bądź przykutych do łóżka, jako zasypka przeciw odleżynom.
Maść cynkową oraz pastę cynkową warto nakładać na noc, m.in. z uwagi na fakt, iż na skórze pozostawia białe ślady. To niejedyna przyczyna. – Najlepiej nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, wieczorem przed pójściem spać – potwierdza Maria Gluchowska. – Między innymi z tego względu, iż organizm odciążony dziennymi czynnościami w nocy się regeneruje i może więcej uwagi poświęcić na przyswajanie substancji nałożonych w kremie. Warto jednak pamiętać, że maść cynkowa słabo się wchłania i może pozostawiać ślady na pościeli. Należy ją nałożyć bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Przed i po nałożeniu tego preparatu należy porządnie umyć dłonie.
Specjalistka ostrzega także przed zbyt dużą dawką środka, gdyż może dojść do przesuszeń i podrażnień utrudniających gojenie. Zanim sięgnie się po preparaty z tlenkiem cynku, warto również sprawdzić ewentualną reakcję uczuleniową.
Zobacz także
„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę
Alergia na słońce – jak się objawia, jak sobie z nią radzić
„Przywróćmy olej makowy do naszej kuchni i łazienki! Skóra, kości, żyły, tętnice, nerki, wątroba i układ pokarmowy będą wdzięczne” – mówi ziołoznawca Justyna Pargieła
się ten artykuł?