Maść końska na włosy – właściwości i efekty
Maść końska na włosy to doskonała metoda nie tylko na zmniejszenie ich wypadania, ale też na przyspieszenie wzrostu i mnóstwo baby hair. Brzmi zaskakująco? Sposób ten znały i wykorzystywały już nasze babki, warto więc sięgnąć po sprawdzone receptury, unikalną mieszankę ziół oraz olejków i wcierać je w skórę głowy. Jakie są efekty maści końskiej? Na co zwrócić uwagę wybierając maść? Jak stosować maść końską na porost włosów?
Maść końska na porost włosów
Maść końska na włosy – choć brzmi to zaskakująco – potrafi zdziałać bardzo wiele dobrego w walce z ich wypadaniem. To również doskonały sposób na przyspieszenie ich wzrostu. Maść końska ceniona jest wprawdzie powszechnie jako remedium na bóle mięśni i stawów, bóle reumatyczne, artretyzm, zmęczone i ociężałe nogi, stłuczenia i obrzęki, z powodzeniem może być stosowana jednak również do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Wszystko to za sprawą jej składu.
W maści końskiej znajdziemy bowiem:
- kasztanowca zwyczajnego,
- jałowiec pospolity,
- miłorząb japoński,
- sosnę,
- arnikę,
- lawendę lekarską,
- rozmaryn,
- rumianek pospolity,
- nagietka lekarskiego,
- wyciąg z szyszek chmielu,
- ekstrakt z papryczki chili.
Ponadto zawiera ona w sobie oleje, w tym:
- olejek lawendowy,
- olejek rozmarynowy,
- olejek z grejpfruta,
- olejek z owoców jałowca,
- olejek cynamonowy.
Warto dodać, że skład maści końskiej może nieco się różnić w zależności od jej producenta.
Maść końska na włosy – efekty
Entuzjastki stosowania maści końskiej do pielęgnacji, których w ostatnim czasie znacznie przybywa, podkreślają, że jej regularne stosowanie nie tylko zmniejsza wypadanie włosów, ale też powoduje, że rosną one szybciej. Jeśli więc marzysz o baby hair, sięgnij po maść końską.
Na czym polega działanie maści końskiej na włosy? Istotną rolę odgrywa przede wszystkim pobudzenie krążenia skóry głowy, co w efekcie przynosi przyspieszony wzrost włosów. Takie działanie wykazuje m.in. zawarty w maści rozmaryn, a także kamfora. Przy czym jest ona składnikiem maści końskiej rozgrzewającej. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaką maść końską stosować na włosy – rozgrzewającą czy chłodzącą – pamiętaj, aby sięgnąć po maść z kamforą. Zwróć także uwagę na to, aby w składzie nie pojawiały się substancje chemiczne, ale naturalne wyciągi z ziół.
Kiedy jeszcze stosować maść końską na włosy?
Kiedy jeszcze warto sięgnąć po maść końską? Choć problem nadmiernego wypadania włosów może mieć różne podłoże – od genetyki, przez choroby autoimmunologiczne, ogólnoustrojowe, czy zaburzenia hormonalne – wzmocnienie cebulek włosów powoduje, że pasma stają się silniejsze i mniej podatne na łamanie oraz wypadanie. Wyciągi ziołowe zawarte w maści końskiej działają ponadto przeciwzapalnie, a także regulują pracę gruczołów łojowych skóry głowy. Dlatego też może być ona używana jako sposób w walce z łupieżem.
Maść końska na włosy – jak stosować?
Maść końską warto stosować regularnie jako wcierkę, najlepiej w miesięcznej kuracji. Nałóż maść końską na skórę głowy, wykonaj delikatny masaż, pozostaw na około pół godziny lub dłużej, a następnie umyj włosy. Ponieważ maść końska ma na ogół żelową konsystencję, jej aplikacja nie powinna przysporzyć kłopotu.
Niektórzy sugerują połączenie maści końskiej z wodą, najlepiej w proporcji 1:4, dzięki czemu jej działanie będzie nieco delikatniejsze. Ponadto warto dodać, że wcierkę z maści końskiej można nakładać na skórę całej głowy lub wyłącznie na problematyczne miejsca, na przykład na zakola.
Kiedy należy spodziewać się efektów stosowania maści końskiej na włosy? Według entuzjastek tej metody pielęgnacji po około dwóch tygodniach włosy będą znacznie mocniejsze, pojawią się również pierwsze baby hair.
Maść końska na włosy – skutki uboczne i przeciwwskazania
Z uwagi na skład maści końskiej, w szczególności kamforę, przed jej zastosowaniem na całą skórę głowy zaleca się wykonanie próby alergicznej. W tym celu nanieś maść na niewielką część ciała, na przykład na skroń lub delikatną skórę za uchem i poczekaj na ewentualne efekty uboczne. Jeśli nie zauważysz zbyt mocnego zaczerwienia, skóra nie będzie podrażniona i zbyt wrażliwa na dotyk, możesz bezpiecznie stosować maść końską. W przeciwnym wypadku, zrezygnuj z kuracji.
Warto pamiętać także, że choć maść końska jest produktem, który składa się w większości z wyciągów ziół, jej niewłaściwe stosowanie może przynieść skutki uboczne. Poza możliwym uczuleniem, wystąpić może nadmierne wysuszenie skóry głowy, a w konsekwencji łupież, przetłuszczanie się włosów, a nawet ich wypadanie.
Źródła:
- P. Styczeń, Włosom na ratunek, Art of Beauty.
Zobacz także
Laminowanie włosów w domu – na czym polega, efekty, jak często wykonywać?
„Włosomaniaczki były postrzegane jako osoby niespełna rozumu, chociaż to jest przecież zwykłe dbanie o skórę, na takiej samej zasadzie jak dbamy o skórę twarzy” – mówi Agnieszka Niedziałek
Szampon w kostce – jaki wybrać, jak używać, jak zrobić samodzielnie
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?
Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje
się ten artykuł?