Przejdź do treści

Szampon w kostce – jaki wybrać, jak używać, jak zrobić samodzielnie

Szampon w kostce
Szampon w kostce – jaki wybrać, jak używać, jak zrobić samodzielnie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trend zero waste i ekologiczne rozwiązania na dobre zagościły w branży kosmetycznej. Coraz częściej sięgamy po produkty naturalne, które są bezpieczne dla skóry. Nie inaczej jest z produktami pielęgnacyjnymi do włosów. Zamiast szamponu w płynie warto zacząć stosować szampon w kostce. Jest bardziej wydajny, pozbawiony siarczanów, a przy tym wygodny w codziennym użytkowaniu.

Czym jest szampon do włosów w kostce?

Szampon w kostce w odróżnieniu od zwykłego mydła zawiera w składzie substancje powierzchniowo czynne takie jak: 

  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate),
  • SLSA (Sodium Lauryl Sulfoacetate),
  • SCS (Sodium Coco Sulfate),
  • SCI (Sodium Cocoyl Isethionate),
  • ALS (Ammonium Lauryl Sulphate).

Nie oznacza to jednak, że wszystkie z wymienionych składników muszą znaleźć się w kosmetyku, aby ten mógł zostać nazwany szamponem. Wystarczy, że będzie to jeden z nich. Biorąc pod uwagę, że SLS i SLSA są siarczanami, które negatywnie wpływają na włosy (powodują ich przesuszanie) – coraz rzadziej dodawane są do szamponów w kostce. Warto również podkreślić, że mydło ma odczyn lekko zasadowy – pH 7-9. Tymczasem szampon musi mieć odczyn lekko kwaśny –  pH 4,5-6. Tylko wówczas zamyka łuskę włosów, sprawiając, że pasma są sprężyste, gładkie i lśniące.

Jajka

Jak wybrać odpowiedni szampon w kostce?

Szampon w kostce, tak jak każdy inny kosmetyk, dobierz w zależności od kondycji swoich włosów i ich potrzeb. Jeśli są słabe i wypadają – wybierz produkt z korą chinowca, aloesem lub skrzypem. Pobudzi on skórę głowy i przyspieszy porost włosów, a przy tym sprawi, że pasma będą wyglądać zdrowo.

W przypadku włosów zniszczonych niewłaściwym stosowaniem preparatów pielęgnacyjnych lub zbyt częstym stylizowaniem prostownicą, lokówką lub przy użyciu suszarki – zdecyduj się na szampon w kostce z awokado lub mango. Dzięki temu pasma zostaną odżywione i nawilżone, fryzura przestanie się puszyć, a końcówki rozdwajać.

Nadmiar sebum usuwa skutecznie z włosów kosmetyk z czystkiem, krwawnikiem, szałwią lub dziegciem. Jeśli chcesz natomiast nadać włosom większej objętości – sięgnij po szampon w kostce, który zawiera olej z migdałów.

Szampon w kostce – jak używać

Sposób użycia szamponu w kostce jest zależny od długości włosów. Jak myć włosy szamponem w kostce, jeśli pasma sięgają do połowy pleców lub nawet do pasa? Zmydl kostkę w dłoniach. Wytworzoną w ten sposób pianę nałóż bezpośrednio na głowę i wmasuj we włosy i skórę. Następnie zmyj produkt ciepłą wodą, by jego resztki nie pozostały na pasmach.

W przypadku fryzur krótkich (tzw. chłopięcych) możesz wcierać zwilżoną wodą kostkę bezpośrednio w skórę głowy i włosy aż wytworzy się piana. Następnie starannie zmyj preparat.

Jak przechowywać szampon w kostce?

Szampon w kostce przy każdym użyciu musi zostać zmydlony. Tylko w kontakcie z wodą wytwarza się piana, która umożliwia zmycie z włosów brudu, kurzu i nadmiaru sebum.

Po umyciu włosów odłóż szampon do pojemnika z podstawką, umożliwiającą swobodne ociekanie. Dzięki temu kostka szybciej wyschnie i nie rozpuści się tak szybko, a ty będziesz mogła używać jej dłużej.

Szampon w kostce – czy warto go używać?

Szampon w kostce to przede wszystkim produkt o bezpiecznym dla włosów, naturalnym składzie, jakiego próżno szukać w większości szponów o płynnej konsystencji. Nie jest to jedyna korzyść ze stosowania tego kosmetyku. Warto po niego sięgnąć także ze względu na:

  • dużą wydajność (wystarczy na ok. 2-3 miesiące, czyli ok. 50 myć),
  • ekologiczne rozwiązanie (szampon zapakowany jest w papierowe opakowanie),
  • oszczędność (jest to produkt tańszy w przeliczeniu na jedno mycie),
  • bezpieczny dla skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do alergii.

Niestety szampony w kostce zawierają w składzie konserwanty. Jest to jednak niezbędne, aby na jego wilgotnej powierzchni nie rozmnażały się grzyby i bakterie.

Szampon w kostce – gdzie kupić?

Szampon w kostce to dość duży wydatek, jednak biorąc pod uwagę jego wydajność, jest w większości przypadków rozwiązaniem ekonomicznym. Za kostkę 80 g zapłacisz od 20 do 60 zł, przy czym wystarczy ona na ok. 2-3 miesiące. Kosmetyk ten kupisz w drogeriach oferujących produkty ekologiczne. Znacznie bardziej ekonomiczne będą jednak zakupy zrealizowane przez internet.

Szampon w kostce – jak zrobić?

Nie musisz kupować gotowego kosmetyku w drogerii czy przez internet, Samodzielne jego przygotowanie nie jest skomplikowane. Jak zrobić szampon w kostce?

Wedle najprostszego przepisu potrzebujesz do tego:

  • 40 g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate, czyli kokoiloizetionian sodowy),
  • 15 g wody,
  • 10 g oleju roślinnego (np. z migdałów, kokosowy, czy masła shea),
  • 15 g glinki,
  • 20 g ziół odpowiednich dla potrzeb twoich włosów,
  • olejek eteryczny.

Włóż do miski: SCI, wodę i olej roślinny. Rozpuść składniki w kąpieli wodnej aż powstanie mieszanina o konsystencji gęstego syropu. Dodaj następnie glinkę i zioła. Mieszaj zawartość aż do uzyskania konsystencji ciasta i wkrop olejek eteryczny. Uformuj mydło w dowolny kształt (najlepiej użyj do tego celu foremki) i odstaw kosmetyk na około dwa dni, by wyparowała z niego wilgoć.

 


Źródło:

  1. M. Kostrzewa, Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007.
  2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987.
  3. I. Oleś, Zioła dobre na…wszystko, Wydawca: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, 2018.
  4. J. Rodzeń, K. Fitrzyk, A. Ciszek, Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 1., s. 45–48.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: