Przejdź do treści

Laminowanie włosów w domu – na czym polega, efekty, jak często wykonywać?

Laminowanie włosów w domu
Laminowanie włosów w domu – na czym polega, efekty, jak często wykonywać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoje włosy są zniszczone, pozbawione blasku i się puszą? Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z drogich zabiegów regeneracyjnych w salonie fryzjerskim, możesz samodzielnie wykonać laminowanie włosów. Nie potrzebujesz do tego maseczek z drogerii. Możesz wykorzystać żelatynę lub pachnącą galaretkę. Jeśli jesteś weganka lub wegetarianką – sięgnij po agar lub siemię lniane.

Laminacja włosów – co to jest?

Zabieg laminowania włosów to jedna z form pielęgnacji, która czasowo poprawia wygląd fryzury. Wykonuje się go przy użyciu żelatyny lub galaretki w połączeniu z maseczką albo odżywką. Przygotowany samodzielnie preparat osadza się na włosach (wyrównuje ich strukturę) sprawiając, że stają się gładkie, lśniące i miękkie w dotyku. Laminowanie włosów, mimo że nie jest zabiegiem trwale poprawiającym stan pasm, to warto go wykonywać, zwłaszcza przed wielkim wyjściem. Dzięki temu, twoje zwykle puszące się włosy, zostaną wygładzone i zyskają blask.

Laminacja włosów w domu – korzyści ze stosowania żelatyny na włosy

Żelatyna jest produktem pochodzenia zwierzęcego, powstałym w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu ze skór, kości i ścięgien. Kolagen natomiast stanowi około 30 proc. wszystkich białek, budujących organizm zwierzęcy. Ludzkie włosy składa się w 80 proc z keratyny, jednak niedobory kolagenu doprowadzają do ich osłabienia – stają się łamliwe, przesuszone i zaczynają intensywnie wypadać.

Co daje laminowanie włosów? Nakładając regularnie preparat z żelatyny lub galaretki na pasma – kolagen zaczyna wnikać w łuski, dzięki czemu włos stopniowo się odbudowuje i tym samym odzyskuje utracony blask. Niestety okazjonalnie wykonywanie domowej laminacji włosów gwarantuje wyłącznie zmiany wizualne, a nie na poziomie strukturalnym. Mimo to już jednorazowy zabieg sprawi, że czasowo:

  • twoja fryzura będzie bardziej lśniąca;
  • pasma staną się miękkie, sprężyste i gładkie;
  • włosy nie będą się plątać podczas rozczesywania;
  • fryzura przestanie się puszyć,
  • włosy będą bardziej odporne na uszkodzenia, dzięki wyrównanej strukturze.

Laminacja włosów galaretką lub żelatyną nie uniemożliwia stosowania codziennych preparatów pielęgnacyjnych. Możesz nadal bez przeszkód nakładać na włosy ulubione maski, odżywki, oleje czy serum wzmacniające.

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Laminowanie włosów żelatyną – wady

Największą wadą domowego laminowania włosów jest nietrwałość efektów. Musisz liczyć się z tym, że aby włosy były stale miękkie, gładkie i lśniące, będziesz musiała powtarzać zabieg co kilka myć. Nie oczekuj również, że po nałożeniu żelatyny twoje kręcone włosy staną się nagle proste, niczym po zabiegu keratynowego prostowania. Nic bardziej mylnego. Laminowanie galaretką wygładza jedynie włosy, ale nie sprawia, że przestaną się kręcić, czy układać w miękkie fale.

Jak prawidłowo wykonać laminowanie włosów żelatyną?

Aby wykonać laminowanie żelatyną lub galaretką, potrzebujesz zaledwie trzech składników i około jednej godziny na zabieg. Przygotuj: żelatynę lub galaretkę, wrzątek oraz stosowaną na co dzień maseczkę lub odżywkę do włosów.

Jak laminować włosy galaretką lub żelatyną?

  • Umyj włosy szamponem i rozczesz je.
  • Zmieszaj łyżkę żelatyny z trzema łyżkami wrzątku.
  • Dodaj jedną łyżkę maseczki lub odżywki. 
  • Nałóż równomiernie na pasma przygotowany kosmetyk.
  • Zawiń włosy w czepek lub folię spożywczą i ręcznik.
  • Po trzydziestu minutach zmyj kosmetyk z włosów.

Gdy tylko włosy wyschną – rozczesz je. Natychmiast zauważysz wyraźną poprawę ich wyglądu – będą wyraźnie gładsze i lśniące, a w dotyku miękkie.

Jak często wykonywać laminację włosów żelatyną?

Po nałożeniu maseczki z żelatyny pasma będą miękkie i gładkie przez nie dłużej niż cztery mycia. W zależności więc od tego, jak często myjesz włosy – efekty laminowania mogą utrzymać się zaledwie kilka dni lub nawet dwa tygodnie. Jeśli zależy ci na utrzymaniu efektów – nakładaj maskę z żelatyny na włosy co około dwa tygodnie. Dzięki temu twoje włosy będą nie tylko wyglądać na zdrowe, ale również takimi się staną, ponieważ kolagen zawarty w żelatynie zacznie odbudowywać stopniowo zniszczoną strukturę pasm.

Nie wykonuj jednak laminowania codziennie, ani też co kilka dni. Doprowadzi to bowiem do przesycenia włosów białkami. W efekcie staną się matowe i suche. Jest to analogiczny mechanizm jak podczas nadmiernego stosowania szamponów w kostce z humektantami i lipidami  – choć włosy są odżywione i nawilżone, to wyglądają na zniszczone i osłabione.

Laminacja włosów – alternatywa dla wegan i wegetarian

Laminacja włosów galaretką i żelatyną choć skutecznie, szybko i efektownie poprawia wygląd włosów, nie jest to sposób pielęgnacji, z którego może skorzystać każdy. Weganie i wegetarianie nie stosują produktów zwierzęcych. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją produkty alternatywne. Wygładzeniu włosów i nadaniu im blasku służy również agar i siemię lniane. Niestety efekty utrzymują się krócej i są mniej efektowne.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

Chcąc wykonać zabieg laminowania włosów siemieniem lnianym, zalej 2-3 łyżki siemienia lnianego dwiema szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez kwadrans. Gdy preparat wystygnie, dodaj do niego jedną łyżkę maseczki lub odżywki. Rozprowadź substancję równomiernie na pasmach, uprzednio umytych delikatnym szamponem. Zawiń włosy w folię spożywczą (lub nałóż na nie czepek) i ręcznik. Po 30 minutach zmyj domowy kosmetyk i wysusz włosy.

Laminowanie włosów agarem

Aby wykonać laminowanie włosów przy pomocy agaru – zmieszaj jedną łyżkę agaru z czterema łyżkami wrzątku, a następnie dodaj jedną łyżkę maski lub odżywki. Nałóż preparat równomiernie na umyte włosy, zawiń w folię spożywczą (lub nałóż czepek) i ręcznik. Po 30 minutach zmyj preparat, wysusz i rozczesz włosy.

Źródło

  1. G. Krasnowska, Charakterystyka i wykorzystanie białek kolagenowych, „Medycyna Weterynaryjna” 2005, nr 61 (3), s. 271–274.
  2. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, s. 6–10.
  4. M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2011, nr 1, s. 36–40.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: