Przejdź do treści

Maseczka na wągry – gotowe maski i przepisy DIY

Maseczka na wągry – gotowe maski i przepisy DIY Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dermatolodzy odradzają mechaniczne usuwanie zaskórników. W tej sytuacji skutecznym sposobem na ich zwalczanie mogą być maseczki, m.in. „czarne maseczki”, które swój kolor zawdzięczają znajdującemu się w ich składzie aktywnemu węglowi. Gotowe maski na wągry można kupić w drogeriach, jak również spróbować zrobić je w domu. Jak się do tego zabrać i czym różnią się między sobą maseczki na zaskórniki? Jaka maska na zaskórniki będzie dla ciebie najlepsza?

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki (comedones), potocznie nazywane wągrami, to jeden z objawów trądziku pospolitego. Są to wykwity niezapalne w postaci bardzo drobnych grudek zakończonych czarnymi punkcikami. Występują przeważnie na twarzy, a także na plecach i klatce piersiowej. Pierwotnie mają postać mikrozaskórników, następnie zaskórników zamkniętych (białe grudki), a dalej, w wyniku rozszerzenia ujść przewodów i utleniania kwasów tłuszczowych zawartych w łoju, przyjmują postać czarnych punkcików. Warto zwalczyć zaskórniki jak najszybciej, ponieważ zaniedbane mogą przekształcać się w wykwity zapalne (krostki, guzki ropnie, przetoki), a w konsekwencji złej pielęgnacji – przybierać postać blizn.

Gotowe maski na zaskórniki

Zaskórników nie powinno się samodzielnie wyciskać, by nie zaostrzać zmian i nie doprowadzić do powstania zapalenia. Jak w takim razie skutecznie pobyć się wągrów? Producenci kosmetyków oferują szeroki wybór maseczek na zaskórniki. Czarne maski dostępne w popularnych drogeriach, zwykle opatrzone są nazwą „peel-off” ze względu na ich złuszczające działanie. Można też spotkać nazwę „czarna maska węglowa”. Wśród tego rodzaju kosmetyków dobrymi opiniami cieszy się czarna maska na twarz z węglem Pilaten Black. Producent maski zapewnia o następującym działaniu kosmetyku:

  • głębokie oczyszczenie porów,
  • zmniejszenie widoczności zaskórników i innych niedoskonałości,
  • złuszczanie obumarłych komórek.
Z czego zrobiona jest maseczka w płachcie? Czy jest eko?

Skuteczne domowe sposoby na wągry

Czarna maseczka z żelatyny i mleka

Coraz popularniejszą domową maseczką na wągry jest czarna maseczka z aktywnego węgla, żelatyny i mleka. Jej zaletą jest łatwość przygotowania i niska cena w porównaniu z gotowymi produktami. Jak zrobić maseczkę na wągry tym sposobem? Do przygotowania jednej maseczki potrzebne są: dwie tabletki lub dwie łyżeczki węgla aktywnego (taki węgiel dostaniesz w każdej aptece), dwie łyżki bezsmakowej żelatyny i dwie łyżki mleka lub ciepłej wody.

  1. Rozkrusz w miseczce tabletki węgla (lub wsyp dwie łyżeczki węgla).
  2. Wymieszaj węgiel najpierw z żelatyną, a następnie z mlekiem i wodą.
  3. Podgrzej miksturę w kuchence mikrofalowej przez ok. 15 sekund albo tradycyjnie w garnku.
  4. Jeśli maseczka nie parzy, możesz nałożyć ją na twarz.
  5. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 15 minut i dokładnie spłucz.

Maseczka z żelatyny pomaga nie tylko w oczyszczaniu skóry, ale ze względu na kwas mlekowy zawarty w mleku przejawia właściwości łagodzące.

Paleta cieni do oczu

Maseczka drożdżowa

Innym domowym patentem na poprawę kondycji skóry jest maseczka z drożdży na twarz. Maseczka drożdżowa jest również tańsza i bardzo prosta w przygotowaniu – wystarczy wymieszać ¼ kostki drożdży z niewielką ilością mleka. Tak otrzymaną masę kładziemy na skórę.

Zaletą maseczki drożdżowej jest jej delikatność – nie podrażnia skóry, jeśli nie ma się alergii na drożdże (choć zawsze jest ryzyko wystąpienia alergii). Systematyczne stosowanie maseczki drożdżowej zapobiega powstawaniu zaskórników i wygładza skórę.

Maska aspirynowa

Jednym z domowych sposobów na wągry jest użycie rozpuszczonej aspiryny. Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, ma działanie oczyszczające i wysuszające, co pomaga w pielęgnacji tłustej skóry. Aby zrobić maseczkę z aspiryny wystarczy rozpuścić i rozgnieść trzy tabletki aspiryny (ważne, żeby tabletki nie były powlekane) w jednej łyżeczce wody i jednej łyżeczce jogurtu naturalnego.

Maseczki aspirynowej nie można stosować zbyt często ze względu na jej wysuszające właściwości (maksymalnie raz w tygodniu).

Domowe sposoby na wągry, których lepiej unikać

Maseczka cynamonowa

Maseczka cynamonowa to jeden z bardziej kontrowersyjnych i ryzykownych domowych sposobów na pozbycie się wągrów. Maseczkę wykonuje się z jednej lub dwóch łyżeczek cynamonu wymieszanych w proporcjonalnych ilościach z miodem, jogurtem, śmietaną czy wodą. Następnie kładzie się ją na twarz na kilka minut.

Maseczki cynamonowej nie można polecić każdemu. Trzeba pamiętać o tym, że cynamon ma właściwości rozgrzewające i podrażniające, dlatego jego kontakt ze skórą jest bardzo nieprzyjemny – skóra mocno piecze. Po zmyciu maseczki skóra pozostaje silnie zaczerwieniona, sprawia wręcz wrażenie poparzonej. Maseczki cynamonowej nie mogą stosować osoby z cerą wrażliwą, naczynkową i suchą, jest zakazana dla alergików (cynamon wywołuje silne reakcje alergiczne).

Maseczka z sody oczyszczonej

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się zaskórników sodą. Na różnych stronach internetowych można znaleźć przepis na maseczkę z sody – zaleca się wymieszać sodę z wodą lub sokiem z cytryny. To prawda, że soda oczyszczona ma właściwości silnie złuszczające, działa jak najsilniejszy peeling, ale jednocześnie narusza naturalne pH skóry. W efekcie skóra jest podrażniona, mocno zaczerwieniona i gotowa na wystąpienie kolejnych stanów zapalnych. Podobnie jak w przypadku maseczki cynamonowej, nie jest to ani bezpieczny, ani zdrowy sposób na radzenie sobie z zaskórnikami.

Jak stosować maseczkę na wągry?

Generalnie w przypadku gotowych maseczek zasada jest podobna.

  1. Preparat należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, skupiając się na problematycznych patiach (strefa T – czoło, broda, nos). W przypadku maseczek o właściwościach peelingujących należy omijać szczególnie wrażliwe okolice oczu i brwi, ponieważ zdejmując maskę, możemy wyrwać włoski.
  2. Maseczkę zostaw na twarzy przez 15-20 minut, aż wyschnie.
  3. Ostrożnie ściągnij maseczkę, zaczynając od dołu.

Aby zwiększyć skuteczność maseczki na wągry, przed jej nałożeniem można przygotować skórę do zabiegu, kładąc na niej na kilka minut ciepły ręcznik albo pochylając twarz nad naczyniem z parującą wodą. Dzięki temu pory będą rozszerzone i łatwiej będzie można je oczyścić.

Maskę na wągry należy stosować nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. W pielęgnacji skóry trądzikowej ważne jest powstrzymanie się od zbyt intensywnie działających preparatów. Te mogą jedynie podrażnić i wysuszyć skórę, a w konsekwencji – zaostrzyć zmiany.

 

Źródła:

  1. M. Mazur, A. Zawirska, F. Seneczko, A. Kaszuba, Z. Adamski,  Choroby łojotokowe skóry, Dermatologia dla kosmetologów [w:] Z. Adamski, A. Kaszuba (red.), Esevier Urban&Partner, Wrocław, 2010.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: