Przejdź do treści

Maseczka z płatków owsianych – właściwości, przepis, efekty

Maseczka z płatków owsianych - właściwości, przepis, efekty Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka z płatków owsianych to jeden z domowych sposobów na naturalną pielęgnację skóry twarzy. Można ją szybko przygotować i czerpać korzyści z zawartych w niej substancji odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, antyoksydanty, magnez i selen. Prostą do wykonania maseczkę z płatków owsianych warto wzbogacić o dodatkowe składniki przeznaczone dla różnych rodzajów cery i wykorzystać w walce z niedoskonałościami. Jak zrobić maseczkę z owsianki i na jakie efekty można liczyć?

Składniki odżywcze płatków owsianych

Płatki owsiane to produkty zbożowe bogate w magnez, wapń, potas, żelazo, cynk, mangan, siarkę, fosfor, krzem, jod, sód, witaminy z grupy B, witaminę PP oraz witaminę E. Cynk to pierwiastek przyspieszający gojenie się ran i regenerację skóry. Siarka i związki fosforu poprawiają kondycję włosów i paznokci, a witamina E to tzw. witamina młodości, która działa przeciwstarzeniowo. Krzem sprawia, że skóra staje się elastyczna, a wapń pełni funkcje nawilżające i regenerujące. Magnez i mangan to składniki diety odpowiadające za zmiatanie wolnych rodników tlenowych, natomiast potas działa nawilżająco. Znajdujący się w płatkach owsianych jod zmniejsza wypadanie włosów, z kolei witaminy z grupy B zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność skóry.

Z czego zrobiona jest maseczka w płachcie? Czy jest eko?

Jak zrobić maseczkę z płatków owsianych na twarz?

Przepis na maseczkę owsianą jest bardzo prosty, a składniki tanie, dlatego domowe maseczki na twarz to popularny sposób na pielęgnację skóry. Do przygotowania maseczki przyda się:

  • cztery lub pięć łyżeczek płatków owsianych,
  • jedna łyżka miodu,
  • jedna łyżka mleka,
  • pięć łyżek ciepłej, przegotowanej wody.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć szpatułką na oczyszczoną skórę twarzy, z pominięciem okolic oczu. Nadmiar maski można wmasować w skórę dekoltu. Maskę trzymamy przez około 10 minut i zmywamy ciepłą wodą. Substancje znajdujące się w maseczce działają kojąco, nawilżająco i odświeżająco. Mleko wpływa na naskórek regenerująco, a miód odżywczo.

Składniki maseczki z płatków owsianych możemy dowolnie modyfikować i dopasowywać do rodzaju cery. Uzupełniając mieszankę o jogurt dodatkowo wygładzimy i zmiękczymy skórę. Z kolei dodatek siemienia lnianego zadziała przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i nawilżająco.

Maseczka z płatków owsianych na włosy i dłonie

Niepozorna maseczka z płatków owsianych może poprawić kondycję włosów. Jej wykonanie jest niezmiernie proste. Wystarczy, że zmielisz 1/3 szklanki płatków owsianych, zalejesz je połową szklanki wody, dodasz łyżkę miodu i łyżeczkę olejku, a całość dokładnie wymieszasz i gotowe. Do uzyskania gładszej konsystencji potrzebny będzie blender. Tak przygotowaną miksturę nakłada się na skórę głowy i włosy i pozostawia na około 30 minut. Po tym czasie maseczkę dokładnie spłukujemy.

Jakie są korzyści ze stosowania domowej maseczki na włosy? W maseczce z płatków owsianych znajduje się witamina B1 i B5, które działają nawilżająco i zabezpieczają włosy przed przesuszeniem. Beta-glukan, czyli składnik błonnika pokarmowego zmiękcza włosy, a zawarte w płatkach owsianych kwasy tłuszczowe nadają włosom połysk. Regularne nakładanie maseczki na skórę głowy normalizuje wydzielanie sebum i poprawia krążenie.

Właściwości odżywcze płatków owsianych korzystnie wpływają również na stan skóry dłoni. W zimie warto przygotować ciepłą maseczkę z płatków owsianych, która zadziała łagodząco i nawilżająco. Zgniecione w moździerzu lub zblendowane płatki zalewamy łyżką oliwy z oliwek albo oleju z awokado, dodajemy łyżkę naparu z płatków kwiatów nagietka, łyżeczkę soku z cytryny i odrobinę miodu. Całość podgrzewamy i po lekkim ostudzeniu nakładamy na dłonie. Taka maseczka to bogactwo składników odżywczych. Oliwa z oliwek natłuszcza skórę, miód wygładza naskórek a ziele nagietka koi i regeneruje podrażnioną skórę.

Maseczka z płatków owsianych – efekty

Maseczka z płatków owsianych jest uniwersalna, dlatego można ją stosować do każdego rodzaju cery. Wszystkie jej składniki są bardzo delikatne i nie prowadzą do podrażnień nawet wrażliwej skóry twarzy skłonnej do alergii. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, maseczkę trzeba nakładać regularnie, jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Nie należy zapominać o pozostałych elementach pielęgnacji, w tym oczyszczaniu skóry, stosowaniu peelingów i kremów.

 

Bibliografia:

  1. Marek Gibiński i wsp., Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2005, 4 (45) Supl., 49 – 60.
  2. Zygmunt Zdrojewicz i wsp., Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka, Medycyna Rodzinna, 2017; 20(2): 118-123.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: