Przejdź do treści

Maseczka z sody – właściwości i sprawdzone przepisy

Maseczka z sody
Maseczka z sody – właściwości i sprawdzone przepisy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka z sody oczyszczonej to niedrogi sposób na gładką cerę. Soda, którą znamy  jako naturalny środek czyszczący do kuchni, doskonale radzi sobie także z zaskórnikami, przebarwieniami czy drobnymi zmarszczkami. Sodę oczyszczoną na twarz nakładały już nasze babki, warto więc wrócić do sprawdzonych metod i dodać je do pielęgnacyjnej rutyny. Pamiętaj tylko, aby nie sięgać po nią zbyt często. Jakie są właściwości sody? Jak działa soda na twarz? Jakie maseczki z sody oczyszczonej warto stosować?

Maseczka z sody – właściwości sody

Maseczka z sody to jeden z naturalnych, domowych kosmetyków stosowany już przez nasze babki. To produkt, który był ceniony i wykorzystywany przez nie od lat zarówno w celach leczniczych, jako składnik domowych kosmetyków, ale też jako środek czyszczący, czy sposób na puszyste i delikatne wypieki. Skąd ta różnorodność zastosowania sody?

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów. Naturalnie może występować w osadach wód słodkich, w wodach gruntowych i złożach mineralnych, jednak do celów przemysłowych pozyskuje się ją z sody śnieżnej. Jest to minerał kopalniany, który składa się z dwuwęglanu trójsodowego i węglanu sodu. Soda wykorzystywana w domu to biały proszek, którego pH wynosi 8,1. Należy ona do substancji amfoterycznych, potrafi bowiem neutralizować zarówno kwasy, jak i zasady.

Soda oczyszczona ma silne właściwości przeciwgrzybicze, w kontakcie z jodem neutralizuje drobnoustroje. Działa także odtruwająco i przeciwbakteryjnie. Wodorowęglan sodu charakteryzuje się także właściwościami złuszczającymi, odkażającymi i antyseptycznymi.

Soda oczyszczona na twarz

Sodę oczyszczoną na twarz można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej na trądzik. Mimo że nie można traktować jej jako metody leczenia, to jednak dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym pomoże złagodzić powstałe zmiany na skórze. Soda rozjaśni też przebarwienia po trądziku, a peeling z sody oczyszczonej dodatkowo złuszczy naskórek. Soda to także sprawdzony sposób na wągry, czyli nieestetyczne zaskórniki, które powstają na skutek nadmiernego gromadzenia sebum i zanieczyszczeń przy ujściu mieszków włosowych.

Jeśli więc jesteś posiadaczką tłustej cery lub borykasz się z niedoskonałościami, koniecznie sięgnij po domowe maski z sody oczyszczonej. Oto kilka sprawdzonych przepisów.

Maseczka z sody oczyszczonej i wody

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą mineralną w proporcji jeden do jednego. Taka maseczka to doskonały sposób na zaskórniki, nałóż ją więc na te miejsca na twarzy, na których występują i pozostaw na około 20 minut. Następnie dokładnie umyj twarz.

Maseczka z sody na wągry

  • łyżka sody oczyszczonej,
  • łyżka soku z cytryny.

Wymieszaj sodę z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Pozostaw aż do całkowitego wyschnięcia, a następnie dokładnie zmyj. Dodatkowym atutem takiej maseczki jest rozjaśnienie przebarwień po trądziku.

Maseczka z sody i miodu – peeling z sody

  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • łyżka miodu.

Wymieszaj sodę z miodem, a następnie dokładnie i delikatnie wmasuj w twarz. Taki peeling z sody i działającego antybakteryjnie miodu nie tylko złuszczy naskórek, ale też oczyści, złagodzi stany zapalne oraz nawilży skórę.

Maseczka z sody i białka

  • łyżka sody oczyszczonej,
  • białko.

Białko ubij na sztywną pianę i dodaj sodę. Następnie nałóż na twarz i pozostaw na około 30 minut. Zmyj dokładnie wodą. Taka maseczka uelastyczni i ujędrni, a także nawilży i odżywi skórę.

Maseczka z kurkumy i sody

  • łyżka sody oczyszczonej,
  • pół łyżki kurkumy,
  • sok z cytryny.

Wymieszaj wszystkie składniki aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Nałóż na twarz i zmyj po około 20 minutach. Maseczka wyrówna koloryt, pomoże pozbyć się przebarwień, a dodatkowo nawilży. Jeśli nałożysz ją pod oczy, usuniesz cienie i charakterystyczne woreczki.

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie - sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu

Stosując maseczkę z sodą na twarz pamiętaj jednak o tym, że nie powinnaś sięgać po nią zbyt często – raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli twoja skóra jest zaś sucha i wrażliwa, soda może wywołać podrażnienie lub zaczerwienienie.

Soda oczyszczona na włosy

Soda na włosy? To doskonały sposób na ich rozjaśnienie, dokładne usunięcie pozostałości z lakieru, ale też metoda na walkę z przetłuszczającymi się pasmami.

Sody oczyszczonej do pielęgnacji włosów możesz używać na dwa sposoby – jako dodatek do szamponu lub jako jego zamiennik, który przygotujesz mieszając łyżkę sody ze szklanką wody. Wmasuj preparat we włosy, a następnie dokładnie spłucz. Kolejnym krokiem jest zamknięcie łusek włosów, które pod wpływem sody otworzyły się. W tym celu możesz zastosować płukankę z octu jabłkowego lub sięgnąć po intensywnie nawilżającą maskę. Pamiętaj jednak, aby zabieg ten stosować nie częściej niż raz na dwa tygodnie, w przeciwnym wypadku efekty stosowania sody oczyszczonej na włosy będą odwrotne – staną się one przesuszone i pozbawione blasku.

Znaleźć można także przepisy na domowe suche szampony do włosów z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Według zwolenniczek tego rozwiązania to doskonały sposób na podniesienie włosów u nasady i szybką poprawę ich wyglądu. Przeciwniczki podkreślają jednak, że taki szampon może podrażniać skórę głowy.

 

Źródła:

  1. Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, wyd. Vital, 2020.
  2. B. Brandon, Soda oczyszczona – 100 leczniczych właściwości, wyd. Vital, 2019.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?