Przejdź do treści

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Medycyna estetyczna przez wiele lat była kojarzona głównie z usługą luksusową. Od ostatniej dekady jej dostępność znacząco wzrosła, a zainteresowanie nią stale rośnie. Jakie zabiegi wykonuje lekarz medycyny estetycznej? Jak zostać specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej? 

Co to jest medycyna estetyczna? 

Medycyna estetyczna to dział medycyny, w którym wykorzystuje się procedury zabiegowe o niskim lub całkowitym stopniu inwazyjności, w celu poprawy fizycznej atrakcyjności pacjenta, a nie jego stanu zdrowia. 

Niektórzy zaliczają medycynę estetyczną do estetologii medycznej, czyli dziedziny nauki, która zajmuje się przywracaniem i kreowaniem piękna ciała ludzkiego. Dermatologia estetyczna, ginekologia estetyczna i chirurgia estetyczna również zaliczają się do jej działów.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – różnice 

W poniższej tabeli przedstawiono główne różnice między medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną. 

Medycyna estetyczna Chirurgia plastyczna
Znieczulenie miejscowe Znieczulenie ogólne
Zabiegi wykonywane ambulatoryjnie Po zabiegu wymagane jest pozostanie w szpitalu
Po większości zabiegów można od razu wrócić do codziennych aktywności Wymaga długiej rekonwalescencji
Mniej inwazyjne zabiegi bez użycia skalpela Zabiegi inwazyjne z wykorzystaniem skalpela
Mniejsze ryzyko powikłań Większe ryzyko powikłań

 

Zabiegi medycyny estetycznej  

Medycyna estetyczna stale się rozwija, a gabinety i kliniki nieustannie poszerzają swoją ofertę. Do powszechnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej należą: 

  • iniekcja botoksu – prewencja i minimalizowanie zmarszczek mimicznych; 
  • iniekcja wypełniaczy (głównie kwasu hialuronowego) – wypełnienie zmarszczek mimicznych, powiększenie ust; 
  • lipoliza iniekcyjna – usuwanie tkanki tłuszczowej; 
  • mezoterapia igłowa – odżywienie, nawilżenie i regeneracja skóry; 
  • peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja); 
  • peelingi chemiczne (z wykorzystaniem kwasów AHA, BHA, PHA); 
  • zabieg laserem frakcyjnym – usuwanie przebarwień, blizn, zmarszczek.

Jak zostać lekarzem medycyny estetycznej? 

Popyt na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powoduje, że zawód lekarza medycyny estetycznej uważany jest za „zawód przyszłości”, na który w najbliższych latach będzie duże zapotrzebowanie. 

Od czasu pojawienia się medycyny estetycznej w Polsce, czyli w latach 90., wykonywanie zabiegów z tego zakresu nie było uregulowane prawnie. Teoretycznie zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy mogli świadczyć takie usługi po ukończeniu odpowiedniego kursu czy szkolenia.  

Status lekarza medycyny estetycznej uregulowało Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, wprowadzając pojęcie „medycyna estetyczno-naprawcza”. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem o certyfikat tej umiejętności zawodowej mogą ubiegać się wyłącznie lekarze i stomatolodzy posiadający prawo wykonywania zawodu

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Ile zarabia lekarz medycyny estetycznej? 

Zawód lekarza medycyny estetycznej jest obecnie jednym z najlepiej płatnych zawodów. Według statystyki wynagrodzeń średnia miesięczna pensja w tym zawodzie to 17 000 zł, a stawka godzinowa wynosi ok. 107 zł. 

Należy jednak pamiętać, że zarobki lekarzy medycyny estetycznej cechuje dużą rozpiętość. Są one uzależnione od m.in.: 

  • zakresu pełnionych usług (np. czy jest to tylko iniekcja kwasu hialuronowego, czy też wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego); 
  • wielkości miejscowości i popytu na takie usługi; 
  • miejsca pracy (własny gabinet, klinika medycyny estetycznej); 
  • doświadczeniu i rozpoznawalności jako specjalista; 
  • działań marketingowych lub reklamie „pocztą pantoflową”.

Czy kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej? 

Uprawnienia do zajmowania się medycyną estetyczną wciąż pozostają przedmiotem sporu między lekarzami a kosmetologami. Zdaniem wielu lekarzy, kosmetolodzy nie powinni wykonywać zabiegów medycyny estetycznej. Podawane są tu następujące argumenty: 

  • zabiegi medycyny estetycznej wiążą się z dużym ryzykiem powikłań, którym szybciej i skuteczniej mogą przeciwdziałać lekarze; 
  • w gabinecie lekarskim są lepsze warunki sanitarne niż w salonie kosmetycznym; 
  • lekarz zobowiązany jest prowadzić dokumentację medyczną pacjenta, dzięki czemu w razie wystąpienia powikłań można sprawdzić, jakie preparaty zostały użyte do zabiegu. 

Warto zawsze pamiętać, że najniższa cena nigdy nie powinna być decydującym kryterium przy wyborze specjalisty wykonującego procedury z zakresu medycyny estetycznej. Gwarancją bezpiecznego zabiegu, który przyniesie wymarzone efekty, jest duże doświadczenie i kwalifikacje lekarza, a także wysoka jakość stosowanych preparatów. A za tym wszystkim idzie zwykle wysoka cena. 

 

Bibliografia: 

  1. Śpiewak R., Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, „Estetologia Medyczna i Kosmetologia” 2012, t. 3, nr 2: 69–71. 
  2. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014. 
  3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001189 [dostęp 8.03.2024]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?