Przejdź do treści

„Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia” – przekonuje dr Katarzyna Jasiewicz

Medycyna regeneracyjna
"Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia" - przekonuje dr Katarzyna Jasiewicz
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Usuwanie blizn – preparaty i dermatologiczne sposoby
Olejek złodziei – skład, przepis i zastosowanie
Olejek macadamia – pochodzenie, właściwości, zastosowanie
Dziewczyna stoi przy krze lodowej
Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?
Masaż tantryczny – czym jest, przebieg, efekty, szkolenie

– We wszystkich zabiegach medycyny regeneracyjnej pacjent jest jednocześnie dawcą i biorcą, a tym samym nie ma ryzyka odrzucenia prawidłowo podanego materiału czy wystąpienia reakcji alergicznych – wyjaśnia specjalistka medycyny estetycznej, dr Katarzyna Jasiewicz.

Klaudia Kierzkowska: Kobiety coraz częściej decydują się na zabiegi medycyny regeneracyjnej. Co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Katarzyna Jasiewicz: Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia, odmładzającym linie komórkowe, a nawet odbudowującym narządy i tkanki. To bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, wykorzystująca własne czynniki wzrostu i komórki macierzyste w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i pourazowych. Obiecujące wydają się procedury obejmujące użycie komórek macierzystych, inżynierię tkankową (czyli hodowle komórkowe) oraz tworzenie zastępczych – sztucznych narządów.

Medycyna regeneracyjna polega na wykorzystaniu materiału autologicznego, czyli pochodzącego od pacjenta – od osocza bogatopłytkowego przez naturalne białko i naturalną fibrynę, aż po autologiczną tkankę tłuszczową. We wszystkich zabiegach pacjent jest jednocześnie dawcą i biorcą, a tym samym nie ma ryzyka odrzucenia prawidłowo podawanego materiału czy wystąpienia reakcji alergicznych. Medycyna regeneracyjna wymaga od praktykujących ją lekarzy etycznego i odpowiedzialnego podejścia oraz rzetelnej wiedzy i kwalifikacji.

Katarzyna Jasiewicz

Katarzyna Jasiewicz/ Archiwum prywatne

Czym różni się od popularnej medycyny estetycznej?

Medycyna regeneracyjna w zakresie zastosowań estetycznych i usuwających defekty dąży do spowolnienia procesów starzenia i poprawy struktury skóry poprzez autologiczną odnowę komórkową, podanie białka, fibryny czy własnej tkanki tłuszczowej. W medycynie estetycznej zależy nam także na odnowie komórkowej i poprawie struktury skóry, jednak oddziałujemy urządzeniami i gotowymi preparatami. Cele obu dziedzin są podobne, sposoby ich osiągniecia zasadniczo odmienne. Ostateczny wybór powinien należeć do lekarza, który oceniając stan zdrowia i wiek pacjenta oraz dysponując wysokiej jakości separatorami komórkowymi i procedurami podawania, przewiduje bezpieczeństwo zabiegu, trwałość efektów i ich jakość. Medycyna regeneracyjna wymaga skrajnie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Takie podejście – poza oczywistym zapewnieniem bezpieczeństwa zabiegów – pozwala uniknąć sytuacji, w której  efekty zabiegów lub ich trwałość będą znikome. Warto podkreślić, że preparaty stosowane w medycynie estetycznej posiadają certyfikaty i opracowane na podstawie badań protokoły. W medycynie regeneracyjnej nie wiemy dokładnie, jakiej jakości materiałem pobranym od pacjenta dysponujemy. Zbadanie tego przed zabiegiem byłoby niezwykle kosztowne.

dziewczyna robiąca selfie

Jakie są wady, a jakie zalety medycyny regeneracyjnej?

Słabą stroną medycyny regeneracyjnej, która stosowana jest w celach estetycznych oraz spowalniających procesy starzenia, jest wrażliwość materiału autologicznego i fakt, że jego jakość może być uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjenta, sposobu pobrania i podania materiału, rodzaju jego opracowania oraz czasu, który upłynął od pobrania do podania preparatu. To wszystko wpływa na skuteczność terapii wykorzystującej materiał autologiczny. Na pewno niewątpliwą zaletą zabiegów jest brak odczynów alergicznych i „naturalność preparatu”. Jednak należy mieć na uwadze, że niektóre kwalifikacje do zastosowania komórek macierzystych wymagają szczególnej ostrożności.

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny regeneracyjnej?

Medycyna regeneracyjna, poprzez stymulację fibroblastów (najliczniejszych komórek tkanki łącznej właściwej), spowalniania procesy starzenia skóry. Sprawdza się jako terapia wspomagająca regenerację skóry i tkanki łącznej po zabiegach medycyny estetycznej. Odgrywa istotną rolę w odmłodzeniu skóry, stymulacji jej komórek do odbudowy. Wykorzystywana jest w leczeniu blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry oraz owrzodzeń. Redukuje rozstępy. Co ciekawe, osłabia procesy nadmiernego wypadania włosów. Zabiegi medycyny regeneracyjnej nie są jednak polecane osobom z chorobami krwi, nowotworami czy tym przyjmującym leki wydłużające czas krwawienia, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Słabą stroną medycyny regeneracyjnej, która stosowana jest w celach estetycznych oraz spowalniających procesy starzenia, jest wrażliwość materiału autologicznego i fakt, że jego jakość może być uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjenta, sposobu pobrania i podania materiału, rodzaju jego opracowania oraz czasu, który upłynął od pobrania do podania preparatu

Zabiegi niosą za sobą szkodliwe konsekwencje, czy są całkowicie bezpieczne?

Nieprawidłowe opracowanie pobranego materiału łączy się z ryzykiem podania niejałowego materiału, co może doprowadzić do powstania procesu zapalnego. Materiał autologiczny w procesie przygotowania do podania, narażony jest na liczne niebezpieczeństwa (złe wirowanie, złą temperaturę, złe opracowanie tkanki tłuszczowej, niewłaściwe lub zbyt późne podanie), co może pozbawić go cennych właściwości.

Podobnie jak w przypadku wypełniaczy, tak i podczas lipostransferu podanie zbyt dużej ilości materiału powoduje hiperkorekcję. Niewielka hiperkorekcja jest wskazana, część komórek nie przeżywa drogi od pobrania do podania,  jednak zabiegu nie można wykonać „na zapas”.

Które zabiegi cieszą się największą popularnością?

Najczęściej kobiety decydują się na podanie osocza bogotopłytkowego i skoncentrowanych czynników wzrostu, które są dobrą alternatywą dla osób obawiających się sztucznego efektu po źle wykonanych zabiegach medycyny estetycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się naturalne wypełniacze i zabiegi z fibryną, która regeneruje skórę, poprawia jej koloryt i nawilża. Bardzo wdzięcznym i mało obciążającym zabiegiem dającym naturalne efekty jest powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową. Obiecującą metodą jest terapia owłosionej skóry głowy, która pobudza wzrost włosów, wzmacnia ich strukturę i znacznie hamuje proces wypadania włosów.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Długość okresu rekonwalescencji zależy od rodzaju zabiegu. Efekty pojawiają się stopniowo, najczęściej widoczne są w przeciągu 2-4 tygodni, jednak przykładowo zabiegi podawania osocza wymagają większej ilości powtórzeń. Wszystko uzależnione jest od jakości materiału autologicznego, na którą składa się jakość pobranego materiału, jego obróbka oraz  sposób podania.

Rozumiem, że podrażniona skóra wymaga szczególnej troski.

Choć zabiegi medycyny regeneracyjnej są mało inwazyjne, to przykładowo po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Dlatego tak ważne jest ważne jest, aby przez kilka godzin po wyjściu z kliniki nie zabrudzić okolicy poddanej zabiegowi. Dopóki na skórze widoczny będzie rumień, obrzęk czy siniaki, nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Należy zrezygnować z gorących kąpieli, korzystania z sauny czy solarium.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Operacja plastyczna nosa – metody, przebieg, cena

pro-aging

Piękno nie liczy lat. Zmarszczki są OK, a anti-aging to już przeszłość – nadszedł czas na pro-aging!

Marek Pitucha

Zabiegi medycyny estetycznej dla 30, 40, 50-latki. Jakie wybrać? Wyjaśnia dr Marek Pitucha [WIDEO]

Odsysanie tłuszczu – przebieg zabiegu, rekonwalescencja, cena

Marek Pitucha

Dr Pitucha: botoks jest najlepiej przebadanym lekiem w medycynie estetycznej [WIDEO]

Liposukcja ultradźwiękowa – na czym polega i jakie są efekty?

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, jak ją usunąć?

Kolagen rybi – co to jest, właściwości i zastosowanie

Wolne rodniki – co to, jak powstają i jak je zwalczać?

Dr Marek Wasiluk

„Gdy mam dzień, że nie dostanę maila z prośbą o pomoc przy powikłaniu, to jestem zdziwiony” – przyznaje dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej

Olejek z opuncji – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Kurze łapki – czy botoks pozwala ich się pozbyć?

Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza?

Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy

Jednym z powikłań po wstrzyknięciu botoksu może być ptoza. Co to takiego i z czego może wynikać?

Opadnięcie powieki po botoksie? Tak, to możliwe. Sprawdź, jak tego uniknąć

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, cena. Jak wygląda zabieg?

Koagulacja – co to jest, na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Kwas migdałowy – efekty, właściwości i stosowanie w domu

Zabieg HIFU – na czym polega, efekty, skutki uboczne

Botoks – zabiegi, przeciwwskazania, skutki uboczne

Nici liftingujące – rodzaje, efekty, przeciwwskazania

Blefaroplastyka – na czym polega i jakie daje efekty?

Sonoforeza – przebieg zabiegu, efekty, przeciwwskazania

Sonoforeza – przebieg zabiegu, efekty, przeciwwskazania

dziewczyna przy stole

Peptydy biomimetyczne – skuteczny sposób na walkę z upływającym czasem?

Najpopularniejsze

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Po co mężczyźnie sutki?

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł