Przejdź do treści

„Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia” – przekonuje dr Katarzyna Jasiewicz

Medycyna regeneracyjna
"Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia" - przekonuje dr Katarzyna Jasiewicz
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
5 sposobów, jak być fit bez wychodzenia z domu
Marcelina Zawadzka musiała się poddać zabiegowi po aplikacji sztucznych rzęs. Teraz ostrzega swoje fanki
Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki
Top 6 ziół, które zadbają o twoją cerę

– We wszystkich zabiegach medycyny regeneracyjnej pacjent jest jednocześnie dawcą i biorcą, a tym samym nie ma ryzyka odrzucenia prawidłowo podanego materiału czy wystąpienia reakcji alergicznych – wyjaśnia specjalistka medycyny estetycznej, dr Katarzyna Jasiewicz.

Klaudia Kierzkowska: Kobiety coraz częściej decydują się na zabiegi medycyny regeneracyjnej. Co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Katarzyna Jasiewicz: Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia, odmładzającym linie komórkowe, a nawet odbudowującym narządy i tkanki. To bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, wykorzystująca własne czynniki wzrostu i komórki macierzyste w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i pourazowych. Obiecujące wydają się procedury obejmujące użycie komórek macierzystych, inżynierię tkankową (czyli hodowle komórkowe) oraz tworzenie zastępczych – sztucznych narządów.

Medycyna regeneracyjna polega na wykorzystaniu materiału autologicznego, czyli pochodzącego od pacjenta – od osocza bogatopłytkowego przez naturalne białko i naturalną fibrynę, aż po autologiczną tkankę tłuszczową. We wszystkich zabiegach pacjent jest jednocześnie dawcą i biorcą, a tym samym nie ma ryzyka odrzucenia prawidłowo podawanego materiału czy wystąpienia reakcji alergicznych. Medycyna regeneracyjna wymaga od praktykujących ją lekarzy etycznego i odpowiedzialnego podejścia oraz rzetelnej wiedzy i kwalifikacji.

Katarzyna Jasiewicz

Katarzyna Jasiewicz/ Archiwum prywatne

Czym różni się od popularnej medycyny estetycznej?

Medycyna regeneracyjna w zakresie zastosowań estetycznych i usuwających defekty dąży do spowolnienia procesów starzenia i poprawy struktury skóry poprzez autologiczną odnowę komórkową, podanie białka, fibryny czy własnej tkanki tłuszczowej. W medycynie estetycznej zależy nam także na odnowie komórkowej i poprawie struktury skóry, jednak oddziałujemy urządzeniami i gotowymi preparatami. Cele obu dziedzin są podobne, sposoby ich osiągniecia zasadniczo odmienne. Ostateczny wybór powinien należeć do lekarza, który oceniając stan zdrowia i wiek pacjenta oraz dysponując wysokiej jakości separatorami komórkowymi i procedurami podawania, przewiduje bezpieczeństwo zabiegu, trwałość efektów i ich jakość. Medycyna regeneracyjna wymaga skrajnie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Takie podejście – poza oczywistym zapewnieniem bezpieczeństwa zabiegów – pozwala uniknąć sytuacji, w której  efekty zabiegów lub ich trwałość będą znikome. Warto podkreślić, że preparaty stosowane w medycynie estetycznej posiadają certyfikaty i opracowane na podstawie badań protokoły. W medycynie regeneracyjnej nie wiemy dokładnie, jakiej jakości materiałem pobranym od pacjenta dysponujemy. Zbadanie tego przed zabiegiem byłoby niezwykle kosztowne.

dziewczyna robiąca selfie

Jakie są wady, a jakie zalety medycyny regeneracyjnej?

Słabą stroną medycyny regeneracyjnej, która stosowana jest w celach estetycznych oraz spowalniających procesy starzenia, jest wrażliwość materiału autologicznego i fakt, że jego jakość może być uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjenta, sposobu pobrania i podania materiału, rodzaju jego opracowania oraz czasu, który upłynął od pobrania do podania preparatu. To wszystko wpływa na skuteczność terapii wykorzystującej materiał autologiczny. Na pewno niewątpliwą zaletą zabiegów jest brak odczynów alergicznych i „naturalność preparatu”. Jednak należy mieć na uwadze, że niektóre kwalifikacje do zastosowania komórek macierzystych wymagają szczególnej ostrożności.

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny regeneracyjnej?

Medycyna regeneracyjna, poprzez stymulację fibroblastów (najliczniejszych komórek tkanki łącznej właściwej), spowalniania procesy starzenia skóry. Sprawdza się jako terapia wspomagająca regenerację skóry i tkanki łącznej po zabiegach medycyny estetycznej. Odgrywa istotną rolę w odmłodzeniu skóry, stymulacji jej komórek do odbudowy. Wykorzystywana jest w leczeniu blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry oraz owrzodzeń. Redukuje rozstępy. Co ciekawe, osłabia procesy nadmiernego wypadania włosów. Zabiegi medycyny regeneracyjnej nie są jednak polecane osobom z chorobami krwi, nowotworami czy tym przyjmującym leki wydłużające czas krwawienia, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Słabą stroną medycyny regeneracyjnej, która stosowana jest w celach estetycznych oraz spowalniających procesy starzenia, jest wrażliwość materiału autologicznego i fakt, że jego jakość może być uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjenta, sposobu pobrania i podania materiału, rodzaju jego opracowania oraz czasu, który upłynął od pobrania do podania preparatu

Zabiegi niosą za sobą szkodliwe konsekwencje, czy są całkowicie bezpieczne?

Nieprawidłowe opracowanie pobranego materiału łączy się z ryzykiem podania niejałowego materiału, co może doprowadzić do powstania procesu zapalnego. Materiał autologiczny w procesie przygotowania do podania, narażony jest na liczne niebezpieczeństwa (złe wirowanie, złą temperaturę, złe opracowanie tkanki tłuszczowej, niewłaściwe lub zbyt późne podanie), co może pozbawić go cennych właściwości.

Podobnie jak w przypadku wypełniaczy, tak i podczas lipostransferu podanie zbyt dużej ilości materiału powoduje hiperkorekcję. Niewielka hiperkorekcja jest wskazana, część komórek nie przeżywa drogi od pobrania do podania,  jednak zabiegu nie można wykonać „na zapas”.

Które zabiegi cieszą się największą popularnością?

Najczęściej kobiety decydują się na podanie osocza bogotopłytkowego i skoncentrowanych czynników wzrostu, które są dobrą alternatywą dla osób obawiających się sztucznego efektu po źle wykonanych zabiegach medycyny estetycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się naturalne wypełniacze i zabiegi z fibryną, która regeneruje skórę, poprawia jej koloryt i nawilża. Bardzo wdzięcznym i mało obciążającym zabiegiem dającym naturalne efekty jest powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową. Obiecującą metodą jest terapia owłosionej skóry głowy, która pobudza wzrost włosów, wzmacnia ich strukturę i znacznie hamuje proces wypadania włosów.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Długość okresu rekonwalescencji zależy od rodzaju zabiegu. Efekty pojawiają się stopniowo, najczęściej widoczne są w przeciągu 2-4 tygodni, jednak przykładowo zabiegi podawania osocza wymagają większej ilości powtórzeń. Wszystko uzależnione jest od jakości materiału autologicznego, na którą składa się jakość pobranego materiału, jego obróbka oraz  sposób podania.

Rozumiem, że podrażniona skóra wymaga szczególnej troski.

Choć zabiegi medycyny regeneracyjnej są mało inwazyjne, to przykładowo po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Dlatego tak ważne jest ważne jest, aby przez kilka godzin po wyjściu z kliniki nie zabrudzić okolicy poddanej zabiegowi. Dopóki na skórze widoczny będzie rumień, obrzęk czy siniaki, nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Należy zrezygnować z gorących kąpieli, korzystania z sauny czy solarium.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nos siodełkowaty – wygląd i korekcja chirurgiczna. Kiedy można poddać się rynoplastyce? 

Zabiegi medycyny estetycznej latem – poznaj trzy zabiegi, które lepiej wykonać w ciepłej porze roku

Implanty piersiowe – jak je dobrać i powiększyć biust?

Zmarszczki palacza – jak pozbyć się „kodu kreskowego”, czyli zmarszczek przy ustach?

Agnieszka Włodarczyk

„To starość, droga pani”. Agnieszka Włodarczyk odpowiada na rady internautek

Elastyna jako składnik kosmetyków – jak stosować, efekty

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

78-letnia Lauren Hutton po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba! Wystąpiła w zachwycającej sesji topless

78-letnia Lauren Hutton w zachwycającej sesji topless! Po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba

Argirelina – jak działa i gdzie można ją znaleźć

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Paulina Stopczyk / arch. prywatne

Twoja skóra stała się sucha, zwiotczała i nieelastyczna? Powodem może być inflammaging, o którym tak rzadko się mówi

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Zabieg termoliftingu

Termolifting – efekty i bezpieczeństwo zabiegu

Linie marionetki – skąd się biorą, jak je usunąć, skuteczne ćwiczenia

Kobieta ze zdrową cerą

Żelazko do twarzy – działanie, przeciwwskazania, efekty

Microblading

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

Ceramidy

Ceramidy – funkcje, źródła i zastosowanie

Mukopolisacharydy w kosmetyce

Mukopolisacharydy – działanie i zastosowanie w kosmetyce i diecie

Kwasy BHA i kwasy PHA

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Anna Lewandowska i jej metamorfoza. Lekarz medycyny estetycznej ocenia, co trenerka zmieniła w swoim wyglądzie

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania. Jak zrobić masaż?

Po co mężczyźnie sutki?

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

mycie twarzy żelem do higieny intymnej

Mycie twarzy płynem do higieny intymnej? Kosmetolożka ocenia, czy to dobry pomysł

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

×