Przejdź do treści

Metoda kanapkowa – na czym polega, zalety, cena

Metoda kanapkowa
Metoda kanapkowa – na czym polega, zalety, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Metoda kanapkowa – znana również pod nazwą tape on –  jest najnowocześniejszym i jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem przedłużania i zwiększania objętości włosów. Dzięki niemu nawet posiadaczki włosów cienkich i przerzedzonych mogą po zaledwie godzinnej metamorfozie cieszyć się gęstymi fryzurami z długich włosów.

Przedłużanie włosów metodą kanapkową – na czym polega? 

Metoda kanapkowa (tape on) polega na przedłużaniu i zagęszczaniu włosów przy pomocy przezroczystych, lekkich taśm silikonowych o szerokości kilku centymetrów (zwykle od czterech do pięciu centymetrów).  Przytwierdzone są do nich pasma, które fryzjerka przykleja do nasady naturalnych kosmyków na głowie.

To właśnie od sposobu wykonywania zabiegu wzięła się potoczna nazwa tej stylizacji, czyli metoda kanapkowa. Pasmo naturalne znajduje się w środku owej kanapki – z obu stron przyklejone są do niego taśmy.

Do wykonania zabiegu fryzjer wykorzystuje taśmy o długości 40-60 cm. W zależności od gęstości twojej fryzury może wykonać od 10 do 30 doczepów, aby uzyskać oczekiwany efekt. Cała stylizacja trwa zaledwie jedną godzinę.

Nie obawiaj się, że twoja fryzura będzie wyglądać sztucznie, a kondycja naturalnych kosmyków się pogorszy. Nic bardziej mylnego! Ponieważ taśmy wykorzystywane w metodzie tape on są przezroczyste i lekkie – pozostają niewidoczne. Efekty tak wykonanej stylizacji nie pozostawiają po sobie śladów (w przeciwieństwie do przedłużania metodą keratynową czy micro-ring). Ponadto taśmy silikonowe nie obciążają fryzury oraz nie wyrywają ani nie plączą pasm włosów naturalnych (nawet podczas samodzielnie wykonywanych stylizacji).

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Przedłużanie włosów tape on (metoda kanapkowa) – przed i po zabiegu

Przedłużanie włosów metodą kanapkowa nie wymaga specjalnego przygotowania, a fryzura po stylizacji nie stwarza większych trudności w pielęgnacji.

Warto jednak przed zabiegiem umyć włosy profesjonalnym szamponem. Zapytaj fryzjerkę z salonu, w którym planujesz wykonać zabieg, jaki preparat będzie do tego celu najbardziej odpowiedni.

Po przedłużeniu i zagęszczeniu fryzury metodą tape on – pamiętaj o codziennym stosowaniu odżywek lub masek nawilżających. W końcówki kosmyków wcieraj dodatkowo olejek pielęgnacyjny (np. arganowy). Jest to konieczne, ponieważ pasma włosów doczepianych nie są odżywiane przez skórę głowy. Rozważ także spanie w luźnym kucyku lub warkoczu, co zapobiegnie plątaniu się kosmyków.

Do czesania wykorzystuj szczotkę przeznaczoną do włosów przedłużanych, ponieważ grzebień może negatywnie wpłynąć na ich estetyczny wygląd.

Pamiętaj przy tym, że taśmy przykleja się do nasady pasm naturalnych. Konieczne będzie więc powtarzanie zabiegu co około pięć tygodni, wraz ze wzrostem włosów. Poprawki wykonuje się przy wykorzystaniu tych samych taśm (można je powtórnie zastosować nawet pięciokrotnie).

Zagęszczanie włosów metodą kanapkową – zalety

Przedłużanie włosów metodą kanapkową cieszy się dużą popularnością wśród kobiet, które chcą nie tylko zwiększyć długość pasm, ale dodatkowo pragną nadać swojej fryzurze objętości.

Wśród największych zalet stylizacji metodą tape on należy wymienić:

 • szybki czas zabiegu (trwa zaledwie jedną godzinę),
 • naturalny i estetyczny wygląd fryzury,
 • ochrona naturalnych pasm włosów (nie są niszczone przez doczepiane taśmy),
 • niewidoczność doczepionych na taśmach pasm.

Tzw. kanapki czy taśmy z włosami do doczepienia ważą zaledwie 6 g. Fryzjerka podczas zabiegu wykorzystuje 10-30 sztuk. Oznacza to, że twoje naturalne włosy zostaną obciążone zaledwie 60-180 g. To mniej niż czapka, którą wkładasz na głowę w porze jesieni i zimy.

O tym, że metoda tape on jest bezpieczna dla twoich naturalnych pasm, świadczy także możliwość samodzielnego usunięcia doczepionych taśm. Wykorzystaj do tego celu specjalny preparat (remover), niezawierający acetonu. Po nałożeniu wystarczy odczekać pół minuty, a następnie odkleić silikon poprzez podważenie go zębami grzebienia lub paznokciem.

kobieta czesze włosy

Włosy: metoda kanapkowa – czy jest dla każdego?

Na zagęszczanie i przedłużanie włosów metodą kanapkową zdecyduj się, jeśli twoje włosy są:

 • cienkie i łamliwe,
 • przerzedzone,
 • przesuszone.

Ta forma stylizacji będzie również odpowiednia, jeśli twoje pasma rosną wolniej, niż byś tego oczekiwała, lub zostały ścięte zbyt radykalnie. Rozważ ponadto zabieg, gdy straciłaś część włosów, w efekcie czego cała fryzura prezentuje się nieestetycznie.

Niestety przedłużanie włosów metodą kanapkową nie zawsze może być przeprowadzone. Przeciwwskazaniami są m.in.:

 • uszkodzenia skóry głowy (otwarte rany, ostre stany zapalne),
 • alergia na preparaty stosowane do stylizacji,
 • alergia na silikon, z którego wykonane są doczepiane taśmy,
 • włosy krótsze niż 15 cm.

Zagęszczanie włosów – ceny. Ile kosztuje przedłużanie włosów metodą kanapkową?

Cena wykonania zagęszczania i przedłużania włosów metodą kanapkową jest zależna od długości i gęstości włosów naturalnych, a tym samym liczby taśm, jakie fryzjerka będzie musiała doczepić do nasady naturalnych pasm. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie stylisty oraz renoma samego salonu. Przeciętna cena wynosi 600-700 zł przy zabiegu wykonywanym na włosach średniej długości.

 

Źródła:

 1. Zagęszczanie przedłużanie włosów. 4 moduł Programu Praktyk w branży fryzjerskiej, Magdalenka 2012,
 2. T. Kulikowska-Jakubik, M. Richter A. Jakubik, Pracownia fryzjerska, WSiP, Warszawa 2015.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: