Przejdź do treści

Mydło marsylskie – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Mydło marsylskie - jakie ma właściwości i zastosowanie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydło marsylskie może występować w kostce lub w płynie. Można je stosować do pielęgnacji, w szczególności do mycia włosów i twarzy. Jest również odpowiednie do sprzątania, w tym mycia podłóg oraz naczyń. Oryginalne mydło marsylskie wywodzi się z Francji, ale dzisiaj możesz je bez problemu kupić w wielu miejscach w Polsce. Jakie właściwości ma to naturalne mydło i dlaczego warto je stosować na co dzień?

Oryginalne mydło marsylskie – co to jest?

Zgodnie z tradycją oryginalne mydło marsylskie produkowano w dawnych czasach tylko z oliwy z oliwek. Dzisiaj za prawdziwe mydło marsylskie uznaje się takie, które ma w swoim składzie co najmniej 72 proc. olejów roślinnych. Nie musi to być sama oliwa z oliwek. Dodatkową zaletą współczesnego mydła jest to, że dzięki połączeniu ze sobą różnych rodzajów olejów roślinnych, stało się produktem do pielęgnacji każdego typu skóry. Nadaje się nawet dla osób z wrażliwą cerą, ze skłonnością do alergii. Dlatego poleca się je dla noworodków i ogólnie dla małych dzieci. Najczęściej w składzie mydła marsylskiego poza oliwą z oliwek znajduje się olej palmowy, kokosowy oraz arganowy.

Jak zrobić mydło marsylskie?

Proces przygotowywania oryginalnego mydła marsylskiego polega na gotowaniu oliwy z oliwek z niewielką ilością ługu. Powstawał on przez rozpuszczanie i wielokrotne wygotowywanie popiołu roślinnego. Aktualnie zamiast ługu do produkcji mydła marsylskiego stosuje się wodorotlenek sodu lub potasu. Tak naprawdę oryginalne mydło czasami jest produkowane jeszcze w niewielkich zakładach w Prowansji. Jednak ta tradycja już powoli wygasa. Sód dodany do oliwy z oliwek powoduje, że można wytwarzać twarde kostki mydlane. Natomiast, gdy zamiast niego zastosuje się potas, to powstanie marsylskie mydło w płynie.  Czasami mydło marsylskie jest również nazywane kastylskim.

Jakie właściwości ma mydło marsylskie?

Mydło jest skuteczne i delikatne dla skóry. Dobrze ją nawilża, w przeciwieństwie do sztucznych detergentów. Po umyciu skóry na jej powierzchni pozostaje cienka warstwa ochronna, która stanowi między innymi barierę ochronną przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak wykorzystać mydło marsylskie do sprzątania?

Mydło marsylskie jest uniwersalnym środkiem do sprzątania. Możesz za jego pomocą wyczyścić między innymi blaty, podłogi, meble, dywany oraz inne powierzchnie w mieszkaniu. Gdy masz marsylskie mydło w płynie, to wystarczy, że wylejesz jego małą ilość na czystą ściereczkę. Natomiast, gdy kupiłeś mydło w kostce, to należy jego płatki rozpuścić w wodzie i tak przygotowanym preparatem spryskać powierzchnię, którą chcesz wyczyścić. Jeżeli zależy ci na tym, żeby mydło ładnie pachniało, to do tej mieszanki dodaj ulubiony olejek eteryczny. Pamiętaj o tym, aby zastosowana do domowej produkcji mydła marsylskiego w płynie, woda była gorąca, bo w przeciwnym razie płatki są w niej nie rozpuszczą.

Możesz zastosować również mydło marsylskie do mycia podłóg. W tym celu musisz rozpuścić w dwóch litrach gorącej wody 40 gramów płatków mydlanych. W tym przypadku również możesz dodać olejek eteryczny dla ładniejszego zapachu.

Ten rodzaj mydła jest również perfekcyjnym rozwiązaniem do mycia naczyń. Jeżeli chcesz zrobić z niego klasyczny płyn do mycia naczyń, to wymieszaj 30 gramów startego mydła z 300 ml gorącej wody. Tutaj również nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z ulubionym olejkiem eterycznym dla przyjemniejszego aromatu. Mydło marsylskie jest odpowiednie również do czyszczenia gąbek i szczotek. Wtedy nie rozpuszczaj go tylko bezpośrednio pocieraj nim zabrudzoną szczotkę lub gąbkę do mycia naczyń.

Mydło marsylskie do sprzątania jest bardzo uniwersalne, ponieważ poza tym zastosowaniem możesz je wykorzystać również do czyszczenia złotej biżuterii. Cały proces jest naprawdę bardzo prosty. Wystarczy, że rozpuścisz mydlane płatki z garnku z gorącą wodą. Następnie wrzuć do tej mikstury złotą biżuterię (maksymalnie na 15 minut). Po tym czasie ją wyjmij, opłucz chłodną wodą oraz pozostaw do naturalnego wyschnięcia.

Jak używać mydła marsylskiego do prania?

Mydło marsylskie w płynie możesz traktować jak klasyczny preparat do prania tkanin. To znaczy, że możesz w nim prać nawet delikatne tkaniny. Doskonale poradzi sobie między innymi z dziecięcymi ciuszkami oraz z zabrudzonymi pieluchami. Mydło marsylskie jest hipoalergiczne i antybakteryjne, więc nie musisz się martwić o skórę malucha. Jeżeli chcesz przygotować litr płynu do prania tkanin, to powinnaś przygotować 25 gramów mydła marsylskiego, łyżkę stołową sody oraz kilka kropli mydła marsylskiego. Pamiętaj o tym, że do przyrządzenia takiej mieszanki woda musi być gorąca. Gdy już mydło rozpuści się w wodzie i dobrze z nią połączy, to możesz zdjąć garnek z palnika i poczekać, aż całość ostygnie. Dopiero do zimnego roztworu możesz dodać sodę oraz olejek eteryczny. Gdy będzie on gorący, to soda spowoduje, że wszystko wykipi. Na jedno pranie będziesz potrzebowała 200 ml takiego mydlanego płynu.

Mydło marsylskie może być używa również jako odplamiacz do tkanin. Doskonale sobie poradzi między innymi z plamami po czekoladzie, sosach, czy kosmetykach. Jest odpowiednie również do prania ręcznego.

Jak stosować mydło marsylskie do włosów?

To mydło potrafi przywrócić dawny blask zbyt matowym włosom. Jego minusem jest to, że ze względu na zawartość w nim naturalnych olejów roślinnych, jest tłuste i trudne do zmycia. Możesz sobie z tym poradzić, stosując płukankę z octu jabłkowego do zmywania pozostałości mydła marsylskiego. Polecamy je w szczególności do mycia włosów suchych.

Mydło marsylskie – gdzie kupić?

Jest ono dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Prawdziwe mydło marsylskie możesz znaleźć w mydlarniach oraz w sklepach z kosmetykami naturalnymi. Cena takiego mydła to około 10 złotych, więc nie jest to duży wydatek, gdy weźmiesz pod uwagę jego uniwersalność.

 

Bibliografia:

  1. http://www.avignon-et-provence.com/en/museum/marseille-soap-museum-salon-de-provence
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2887775/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10406699/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: