Przejdź do treści

Mydło siarkowe – właściwości, zastosowanie i cena

Mydło siarkowe - właściwości, zastosowanie i cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydło siarkowe w płynie lub w kostce nie jest zbyt lubiane ze względu na swój charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Ma ono jednak wiele właściwości, które sprawiają, że mimo aromatu warto go używać. Pomaga między innymi na trądzik pospolity, poprawia stan włosów oraz zwalcza świerzb. Mydło siarkowe to także świetny kosmetyk dla osób, które zmagają się trądzikiem różowatym i rumieniem. Jak stosować ten kosmetyk i gdzie go kupić? Podpowiadamy.

Co to jest mydło siarkowe?

Mydło siarkowe to specjalny kosmetyk, który zawiera w sobie niewielkie stężenie siarki – od trzech do pięciu proc. Dzięki temu mydło to posiada szereg różnych właściwości, a do tych najważniejszych należą antybakteryjne i przeciwłojotokowe.

Mydło siarkowe – właściwości

Mydło siarkowe często stosuje się w kosmetyce ze względu na jego wszechstronne właściwości. Pozytywnie oddziałuje na skórę i przyspiesza proces jej regeneracji. Hamuje również starzenie się skóry. Siarczan baru często występuje w pudrach do twarzy, ponieważ ma silne właściwości kryjące. Natomiast siarczan magnezu ma właściwości ściągające, lekko znieczulające i przeciwzapalne. Mydło siarkowe może pomóc również przy poparzeniach słonecznych. Warto także wspomnieć o tym, że mydło siarkowe wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Ogólnie siarkę, w różnych postaciach chemicznych, możesz spotkać w wielu innych kosmetykach między innymi w solach do kąpieli, pastach do zębów, preparatach do depilacji czy płynach do higieny intymnej.

Mydło siarkowe – jak stosować?

Mydło siarkowe jest produktem specjalistycznym, więc występują inne zasady jego stosowania niż przy pozostałych produktach do mycia skóry. Zacznij od zwilżenia powierzchni skóry wodą, a następnie nanieś na nią niewielką ilość mydła i wykonuj koliste ruchy aż do momentu pojawienia się piany. Następnie dokładnie spłucz mydło. Uważaj, aby nie dostało się ono do oczu, ponieważ może wtedy wywołać ich podrażnienie. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, mydło powinno się stosować dwa razy dziennie.

Mydło siarkowe – efekty uboczne

Stosowanie mydła siarkowego systematycznie przez długi czas może prowadzić do wysuszenia skóry. W przypadku cery trądzikowej jest to związane z ryzykiem większej produkcji sebum. Siarka ma również nieprzyjemny zapach, co dla wielu osób może być problematyczne. Inne potencjalne efekty uboczne używania mydła siarkowego w płynie lub w kostce to: zaczerwienienie i podrażnienie skóry, obrzęk powiek. Regularne stosowanie mydła z siarką może pozbawić skórę warstwy ochronnej, co sprawi, że stanie się bardziej wrażliwa.

Czy mydło siarkowe pomaga na trądzik?

Siarka obok kwasu salicylowego i tlenku cynku jest często stosowana w kosmetologii, w terapiach przeciwtrądzikowych. Mydło siarkowe ma działanie wysuszające wypryski i nie powoduje zapychania się porów skóry. Dodatkowo siarka działa przeciwbakteryjnie i dzięki temu zmniejsza częstotliwość pojawiania się zmian trądzikowych.

Mydło siarkowe stosowane jest również przy trądziku różowatym. W połączeniu z sulfacemidem sodu skutecznie redukuje rumień i grudki.

Mydło siarkowe na włosy

Siarkę możesz znaleźć w szamponach przeciwłupieżowych i tych dla przetłuszczających się włosów. Mydło siarkowe skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy z łoju. Jest pomocne w leczeniu wielu chorób skórnych, które obejmują także głowę. Można tutaj również wymienić atopowe zapalenie skóry, egzemę czy łuszczycę.

Gdy włosy mają za mało siarki tracą swoją miękkość i blask. Mycie włosów mydłem siarkowym może przyspieszyć tempo wzrostu włosów. Staja się one bardziej błyszczące i mają ładniejszą strukturę. Mydło siarkowe pomaga również na łupież i na nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Aby zobaczyć pierwsze efekty, mydło siarkowe należy stosować co najmniej przez sześć tygodni w kilkudniowym odstępie.

Czy mydło siarkowe pomaga na świerzb?

Świerzb jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry na świecie. Jest to dolegliwość wywołana przez ludzkiego pasożyta Sarcoptes scabie. Objawem świerzbu jest swędzenie skóry po jej rozgrzaniu, na przykład po kąpieli. Na ciele pojawiają się grudki i krostki, które trochę przypominają uczulenie.

Zazwyczaj występują na bocznych powierzchniach palców rąk, w zgięciu łokciowym, w okolicy pępka, wokół narządów płciowych oraz na pośladkach. Przy świerzbie stosuje się leczenie zewnętrzne w postaci kremów, maści czy szamponów. Pomocne może być też mydło siarkowe. Wykazuje ono właściwości antybakteryjne, więc przeciwdziała rozprzestrzenianiu się choroby po całym ciele i zmniejsza już obecne stany zapalne.

Mydło siarkowe – cena, gdzie kupić

Cena mydła siarkowego nie jest wysoka, ponieważ kosztuje ono od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych. Mydło siarkowe możesz znaleźć w bardzo wielu drogeriach stacjonarnych i internetowych oraz w aptekach.

Źródła:

  1. https://trycholog.info/siarka-przyjacielem-wlosow/
  2. Kuciel-Lewandowska, K. Aleksandrowicz, B. Bogut, Paprocka-Borowicz, Siarka w medycynie i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2017 / vol. 6. Dostęp: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-5.pdf
  3. Kamuś, Leczenie trądziku pospolitego – charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego. Dostęp: https://www.woia.pl/dat/attach/1142_praca-specjalizacyjna-farmacja-apteczna-mkamus.pdf
  4. Piotr Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, Wybrane Problemy Kliniczne. Dostęp: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10068/8569

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: