4 min.
„Nigdy nie widziałam, żeby kobiety takie jak ja były modelkami, więc zostałam jedną z nich”. Kobieta z chorobą rybiej łuski promuje ciałopozytywność. Jej zdjęcia znalazły się w Vogue Italia!

Instagram @lyricallydiverse
„Moja skóra jest sztuką” – mówi Jeyza Garym. Modelka ma rzadką chorobę, która powoduje, że jej skóra złuszcza się co dwa tygodnie. Dwa lata temu kobieta pomimo posiadania rybiej łuski postanowiła kontynuować karierę modelki, aby szerzyć wiedzę o chorobach skóry. I wychodzi jej to świetnie. Podpisała kontrakt z agencją modelek i pojawiła się w Vogue Italia. Brawo!
Ludzie, którzy rodzą się z chorobami skóry mają dwa wyjścia. Mogą chować się za warstwą ubrań i nie pokazywać światu albo korzystać z życia, nie przejmując się opinią innych. Tę drugą opcję wybrała Jeyza Gary, która urodziła się z rzadką chorobą rybiej łuski.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jako dziecko kobieta nie zdawała sobie sprawy, że jest chora. Jej mama dbała o to, żeby córka miała normalne dzieciństwo i nie odczuwała, że różni się od innych dzieci. Dopiero, kiedy Jeyza dorosła, zrozumiała dlaczego ludzie nie przestają się na nią patrzeć. Kobieta przez nastoletnie lata starała się skrywać swoją dolegliwość pod warstwami makijażu, jednak w pewnym momencie powiedziała „dość”. Postanowiła zostać modelką i udało jej się to. Nietypowe schorzenie nie przeszkodziło jej, by pozować dla Vogue Italia. Modelka chce poprzez modę uświadamiać ludzi, że swoją chorobą skóry nie zaraża.

Print Screen Instagram @lyricallydiverse

Print Screen Instagram @lyricallydiverse
„Moja skóra jest sztuką. Są chwile, kiedy jest bardzo jasna, pomarańczowa i jasnobrązowa. Są chwile, kiedy jestem tak czekoladowa, jak chcę. Kocham obie wersje jednakowo. Jestem dumna ze swojej skóry. Jestem dumna z tego, że jednocześnie jestem w dwóch różnych odcieniach brązu”
– mówiła Jeyza Gary w wywiadzie dla Refinery24.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Rybia łuska – co to takiego?
Rybia łuska to choroba skóry, objawiająca się nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka wraz z zakłóceniem jego usuwania. Wskutek tego na skórze powstają zmiany, które przypominają rybią łuskę. Choroba ta występuje bardzo rzadko i może być uwarunkowana genetycznie lub powstać w skutek mutacji genetycznej. Możliwe jest również nabycie jej w momencie, kiedy organizm jest wyniszczony np. przez chorobę nowotworową. Rybia łuska może być także następstwem zespołu złego wchłaniania, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i chorób wątroby. Wyróżnia się kilka odmian rybiej łuski. Różnice polegają m.in. na stopniu nasilenia i rozległości zmian lub pojawieniu się pierwszych wykwitów. Warto podkreślić, że rybią łuską nie można się zarazić.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Obecnie nie są znane metody całkowitego wyleczenia rybiej łuski. Leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Osoby dotknięte nią muszą więc pogodzić się, że rybia łuska będzie towarzyszyć im już zawsze.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kobiety takie jak Jeyza Gary są dowodem na to, że moda i świat zmieniają się, wyznaczając nowe trendy, łamiąc dotychczasowe kanony piękna i otwierając się na różne karnacje, sylwetki czy wcześniej stygmatyzowane przypadłości lub choroby.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Masz podobną chorobę i chciałabyś podzielić się swoją historią? Napisz do mnie: e.wojciechowska@hellozdrowie.pl
Zobacz także

Rybia łuska – leczenie choroby. Rybia łuska arlekinowa u dzieci

Hello My Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

Pierwsza transpłciowa, niepełnosprawna modelka z porażeniem mózgowym na wybiegu. Kolejny przełom w świecie mody!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022