Przejdź do treści

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie złota Indian. Na co hydrolat z oczaru a na co stosować maść?

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie złota Indian Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oczar wirginijski, nazywany także „złotem Indian”, to roślina z rodziny oczarowatych wykorzystywana w medycynie i kosmetologii od setek lat. Dzięki zawartym w niej składnikom i ich właściwościom doskonale sprawdza się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Sięgnij po nią w szczególności wtedy, jeśli borykasz się z niedoskonałościami lub chcesz poprawić wygląd opuchniętej i zmęczonej skóry pod oczami. Jak jeszcze działa hydrolat z oczaru, a na jakie dolegliwości pomoże maść z oczaru wirginijskiego?

 

 

Oczar wirginijski – co to jest?

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to niewielkie drzewko (lub krzak) pochodzące z Ameryki Północnej. Spotkać można je tam w całym pasie wybrzeżnym Adriatyku. W Europie oczar wirginijski zaczął być popularny w XIX wieku, a do Polski trafił w 1808 roku. Sprowadzono go wówczas do krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Przyjmuje się, że niewielkie wymagania umożliwiają uprawę oczaru wirginijskiego w Europie, choć warto pamiętać, że roślina źle znosi długotrwałą suszę i nadmierne spadki temperatur.

Jako że właściwości oczaru odkryli i cenili rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, nazywany jest on niekiedy „złotem Indian”.

Hydrolat oczarowy

Oczar wirginijski – właściwości i wykorzystanie w kosmetyce

Zarówno w kosmetologii, jak i w medycynie wykorzystuje się przede wszystkim korę i liście oczaru wirginijskiego. Są one cennym źródłem garbników, flawonoidów, saponin, kwasu galusowego, kwasu elagowego i leukoantocyjanidów. Dzięki tym składnikom oczar wykazuje właściwości:

  • łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia,
  • przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • regulujące wydzielanie sebum,
  • zmniejszające cienie pod oczami,
  • ściągające,
  • zmiękczające naskórek,
  • wzmacniające naczynia krwionośne,
  • przyspieszające gojenie ran,
  • zwalczające łupież i zmniejszające wypadanie włosów,
  • łagodzące ukąszenia owadów.
Kobieta ogląda twarz w lustrze

Kosmetyki z oczarem wirginijskim doskonale sprawdzają się zatem przy pielęgnacji skóry trądzikowej – zmniejszając wydzielanie sebum i działając przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, nie tylko wyraźnie ograniczą widoczność nieestetycznych zmian, ale też  zapobiegną pojawianiu się nowych. To również doskonały sposób na poprawę wyglądu poszarzałej, przesuszonej skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Chcesz pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami? Zastosuj krem lub kompres z oczarem, a skutecznie zredukujesz oznaki zmęczenia.

Swoje zastosowanie oczar wirginijski znajduje także w pielęgnacji skóry naczyniowej, skutecznie uszczelnia bowiem naczynia krwionośne.

Trądzik - co to jest? Rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zastosowanie oczaru wirginijskiego

Wśród dostępnych na rynku kosmetyków z oczarem, które znajdziesz niemal w każdej stacjonarnej i internetowej drogerii lub aptece, na szczególną uwagę zasługuje hydrolat z oczaru wirginijskiego. Polecany do skóry problematycznej, zmęczonej, naczynkowej. Możesz stosować go po myciu jako tonik, aby przywrócić równowagę pH skóry lub jako bazę do przygotowania domowych kosmetyków. Idealnie sprawdzi się m.in. w połączeniu z glinkami i maseczkami w proszku.

Hydrolat oczarowy możesz także wykorzystać w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Spryskuj nim regularnie skalp lub całe pasma, aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów i pozbyć łupieżu. Możesz dodać go też do szamponu, odżywki lub maski.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego cieszy się też dobrymi opiniami jako sposób na komary – nie tylko pomoże je odstraszyć, ale też złagodzi świąd po ich ukąszeniu.

Kobieta nakłada maseczkę

Oczar wirginijski na hemoroidy

Dzięki właściwościom ściągającym i uszczelniającym naczynia krwionośne oczar wirginijski skutecznie pomaga w walce z hemoroidami. Jeśli borykasz się z tym kłopotliwym problemem, sięgnij po maści i żele z oczarem, które możesz stosować miejscowo. Pamiętaj jednak, że do zewnętrznych metod warto dodać np. ziołowe herbatki na hemoroidy, które wspierają żyły i naczynia krwionośne od wewnątrz, a także pomogą w prawidłowej pracy jelit, zwiększając ich korzystną mikroflorę. Na jakie zioła na hemoroidy warto zwrócić uwagę? Szczególnie polecane są: kasztanowiec, pokrzywa, babka lancetowata i krwawnik. Poza ziołami do picia pomocne mogą okazać się także ziołowe nasiadówki. Doskonale sprawdzi się m.in. napar z rumianku i szałwii.

Źródła:

  1. A. Amroziak-Krezymon, A. Czałbowska, Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, „Kosmetologia Estetyczna” 2018/6.
  2. J. Arct, K. Pytkowska, S. Dzierzgowski, M. Neofitna, Oczar wirginijski (Hamamelis virginiata) w kosmetyce, „Polish Journal of Cosmetology” 2018.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?