Przejdź do treści

Hydrolat oczarowy – co to jest? Jak go stosować? Działanie

Hydrolat oczarowy
Hydrolat oczarowy – co to jest? Jak go stosować? Działanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hydrolat oczarowy to woda roślinna o zachwycających właściwościach. Ze względu na jej wszechstronne działanie, podbiła serca nie tylko wielu kobiet, ale również i panów! I to na całym świecie. Dlaczego więc warto zdecydować się na pielęgnację hydrolatem oczarowym? W jaki sposób może pomóc Twojej skórze i w jaki sposób należy go stosować? Oto odpowiedź.

Hydrolat oczarowy – co to jest?

Hydrolat oczarowy to kosmetyk, który powstaje w wyniku destylacji z liści oczaru wirginijskiego, krzewu o żółtych kwiatach, który w naturalnych warunkach rośnie na terenie Ameryki Północnej. Roślina ta wyróżnia się subtelnym, leśno-ziołowym zapachem. Jej właściwości znali już Indianie z Ameryki Północnej – wiele wieków temu zauważyli oni, że przyspiesza ona gojenie się ran oraz łagodzi bóle reumatyczne. Okazuje się, że świetnie działa również na skórę.

Hydrolat do włosów i do twarzy

Hydrolat oczarowy – jak działa?

Hydrolat oczarowy znakomicie sprawdza się niemal przy każdym rodzaju cery. Wykazuje się on działaniem łagodzącym, a więc skutecznie koi podrażnienia.

Hydrolat oczarowy jest bardzo przydatny w pielęgnacji cery tłustej. Dlaczego? Chociażby dlatego, że skutecznie zmniejsza rozszerzone pory, oczyszczając je oraz ściągając. Hamuje również produkcję sebum, a przy okazji poprawia ukrwienie. To wszystko jest możliwe dzięki wysokiemu stężeniu garbników, które zawarte są w kosmetyku. Wśród tego typu związków warto wyróżnić hamamelitaninę, która posiada m.in. właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu ochrania skórę przed działaniem wolnych rodników.

Oczarowy hydrolat do twarzy przypadnie do gustu również posiadaczkom cery naczynkowej. Dlaczego? Ponieważ efektywnie obkurcza on naczynka krwionośne. Co więcej, pomaga on naprawić uszkodzone naczynka, zlokalizowane w skórze. Duże znaczenie ma także to, że wspaniale łagodzi on stany zapalne. Jak wykazały badania, działanie hydrolatu oczarowego jest porównywalne – pod tym względem – z działaniem pantenolu. Hydrolat koi także podrażnienia, które powstały za sprawą promieni UV.

Kobieta nakłada maseczkę

Hydrolat oczarowy – jak go stosować?

Jak używać hydrolatu oczarowego? Można to robić na wiele różnych sposobów – poniżej opisujemy kilka z nich.

  • Maseczka – hydrolat możesz wymieszać z glinką, tak, aby uzyskać konsystencję maseczki. Dodatkowo, możesz wzbogacić ją ulubionym olejem (i dolać do niej pół łyżeczki), a także algami morskimi, kwasem hialuronowym czy też olejkami eterycznymi.
  • Kompres na oczu – jeśli zauważysz, że okolice oczu są nieco opuchnięte, omawiany kosmetyk będzie dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji należy nawilżyć nim płatki kosmetyczne, nałożyć je na oczy, a następnie położyć się i trzymać je od 5 do 10 minut.
  • Mgiełka – hydrolat z oczaru doskonale sprawdzi się w roli odświeżającej mgiełki. Ze względu na jego właściwości orzeźwiające, docenisz go latem, podczas upałów.
  • Okład – zastanawiasz się, jak jeszcze można stosować hydrolat oczarowy? Na przykład w roli okładu, który przyda się w przypadku skaleczeń oraz niewielkich oparzeń. Pomoże on również przy ukąszeniach owadów oraz wszelkiego rodzaju obtarciach.
  • „Balsam” po goleniu – hydrolat z oczaru wirginijskiego znakomicie zda egzamin jako balsam po depilacji lub goleniu, ponieważ skutecznie koi on podrażnienia – z tego powodu docenią go również panowie, którzy mogą go z powodzeniem stosować jako wodę po goleniu lub tonik przed goleniem.
  • Tonik – w tym przypadku możesz korzystać z hydrolatu zarówno z rana, jak i wieczorem, można nim przecierać również okolice oczu oraz dekoltu i szyi.
  • Mgiełka lub wcierka do włosów – jako mgiełkę możesz hydrolat zastosować na całych włosach, a jako wcierkę – na skórze głowy, w ten sposób zrobisz przy okazji jej masaż i pobudzisz mikrokrążenie.
  • Dodatek do kremu – niewielką ilość wody roślinnej z powodzeniem możesz wymieszać z kremem do twarzy. Powinny wypróbować to zwłaszcza te kobiety z cerą tłustą, ponieważ przy zastosowaniu takiej mieszanki istnieje mniejsza szansa zatkania porów.

Warto pamiętać, aby hydrolatu nie stosować solo bezpośrednio na skórę – należy łączyć go z innymi kosmetykami lub rozcieńczać z wodą (w stosunku 1:1). Jeśli zastosujesz hydrolat nierozcieńczony, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214789/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19035659/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: