Przejdź do treści

Odsysanie tłuszczu – przebieg zabiegu, rekonwalescencja, cena

Odsysanie tłuszczu – przebieg zabiegu, rekonwalescencja, cena Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wraz z osiągnięciami medycyny estetycznej, rośnie zainteresowanie bardziej inwazyjnymi zabiegami, do których należy m.in. odsysanie tłuszczu. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, ponieważ jest to jeden z najpoważniejszych i obarczonych powikłaniami zabiegów. Co to jest liposukcja? Na czym polega odsysanie tłuszczu? Ile kosztuje liposukcja?

Liposukcja – co to jest?

Liposukcja, potocznie nazywana „odsysaniem tłuszczu”, to zabieg mający na celu usunięcie tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Już historia pierwszych zabiegów liposukcji może zniechęcić do tego zabiegu – pierwszy zabieg przeprowadzony w 1929 roku na łydce pacjentki zakończył się amputacją nogi. Rozpowszechnienie zabiegu liposukcji nastąpiło w latach 80., wraz z wprowadzeniem do zastosowania zabiegu kaniuli, czyli metalowej rurki o niewielkiej średnicy. Celem liposukcji nie jest usuwanie całego zbędnego tłuszczu z organizmu, a jedynie skorygowanie sylwetki przez usunięcie tłuszczu z fragmentu ciała, którego nie można wyszczuplić ćwiczeniami czy dietą (np. brzuch po ciąży lub podwójny podbródek).

Liposukcja – jak wygląda zabieg?

Liposukcja wymaga starannych przygotowań. Przed zabiegiem lekarz poinformuje o przebiegu zabiegu, spodziewanych efektach i ewentualnym ryzyku. Niezbędne do wykonania zabiegu odsysania tłuszczu będzie przygotowanie przez pacjentkę dokumentów z historią przebytych chorób, w szczególności przewlekłych – choroba tarczycy, serca, wątroby, płuc.  Jak wygląda liposukcja krok po kroku?

  1. Lekarz za pomocą flamastra zaznacza na ciele obszar, z którego będzie odsysany tłuszcz.
  2. W wyznaczonej okolicy wykonuje się niewielkie cięcia przez które wprowadza się kaniule.
  3. Kaniule prowadzone są pod skórą, drążąc zgromadzony tam tłuszcz.
  4. Podciśnienie w aparacie odsysa tłuszcz za pomocą kaniuli i węża.

Operacja odsysania tłuszczu trwa od dwóch do trzech godzin.

Liposukcja  – ile kg mogę stracić?

Podczas jednego zabiegu liposukcji  można maksymalnie odessać trzy litry tłuszczu. Taka ilość jest bezpieczna dla zdrowia pacjentki, jak i korzystna dla jej późniejszego wyglądu.

Liposukcja – rekonwalescencja

Rekonwalescencja po liposukcji trwa jeden lub dwa tygodnie. Po tym czasie pacjentka może np. wrócić do pracy. Jednak powrót do pewnych aktywności, np. ćwiczeń fizycznych, jest możliwy dopiero od dwóch do czterech tygodni po zabiegu. Przez okres od trzech tygodni do czterech miesięcy pacjent musi nosić specjalne ubranie uciskowe, które zapobiega powikłaniom i podtrzymuje skórę w nowym położeniu. Odsysanie tłuszczu zostawia niewielkie blizny, zwykle trzy- lub czteromilimetrowe, które z czasem ukryją się w naturalnych bruzdach ud i brzucha.

Jakie obszary można poddać liposukcji?

Teoretycznie zabieg liposukcji może być przeprowadzony na każdym obszarze ciała z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Największą skuteczność przynosi liposukcja ud, liposukcja brzucha, liposukcja podbródka. Trudniej przeprowadzić satysfakcjonującą liposukcję pleców, pośladek, bioder czy ramion.

Laserowa liposukcja brzucha

Odsysanie tłuszczu możliwe jest też metodą laserową. Zabieg polega na wprowadzeniu światła laserowego w tkankę tłuszczową w celu upłynnienia tłuszczu. Tak przygotowany tłuszcz można pozostawić do wchłonięcia przez organizm bez odsysania. Podobnie działa liposukcja ultradźwiękowa.

Tkanka tłuszczowa wisceralna

Odsysanie tłuszczu z brzucha – ceny

Cena zabiegu odsysania tłuszczu różni się w zależności od wielkości miasta i gabinetu. Koszt odsysania tłuszczu z brzucha zaczyna się od 4000 zł do nawet 13000 zł w renomowanej klinice w stolicy. Średni koszt liposukcji ud to ok. 5000. Porównywalnie najtańsze jest odsysanie tłuszczu z twarzyliposukcja podbródka to koszt ok. 2500 zł.

Czy liposukcja jest bezpieczna?

Przeprowadzenie zabiegu przez specjalistów (wyłącznie lekarzy!), w warunkach szpitalnych (klinice, prywatnych gabinetach lekarskich itd.) nie powinna skutkować powikłaniami. Niestety, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych ASPS,  wciąż 1 na 5000 zabiegów liposukcji kończy się powikłaniami. Do zabiegu liposukcji stosowane jest znieczulenie tumescencyjne TLA (nasiękowe). Ponieważ w tym znieczuleniu znajduje się adrenalina, zabieg z jej użyciem jest niebezpieczny dla osób z nadciśnieniem, chorobami tarczycy, chorobami wieńcowymi, czy osób w podeszłym wieku. Składnikiem znieczulenia jest też wodorowęglan sodowy, który może zaszkodzić pacjentom o niewydolności krążenia i nerek. Decydując się na zabieg liposukcji, trzeba pamiętać, że zabieg może nawet zakończyć się śmiercią. Według literatury medycznej śmiertelność osób poddających się zabiegowi sięga od 2,4 do nawet 20,6 przypadków na 100 000 zabiegów. Przyczyną śmierci w wyniku liposukcji są: zator płucny, zator tłuszczowy, zapalenie żył głębokich, niewydolność sercowo-naczyniowa, zakrzepica zatorowa żył. Wśród poważnych powikłań liposukcji wymienia się też perforację (pęknięcie) ściany brzucha i uszkodzenie nerwów. Jeśli chodzi o powikłania natury estetycznej, należy do nich nierówność powierzchni skóry, spadek jędrności skóry, asymetria ciała, co skutkuje niezadowoleniem pacjenta. Niebezpieczeństwo powikłań rośnie wraz z wielkością obszaru na którym wykonuje się zabieg.

 

Źródła:

  1. Noszczyk M., Medycyna piękności, PZWL, Warszawa 2016.
  2. Samojedny A., Liposukcja jako zabieg chirurgii kosmetycznej, „Kosmetologia Estetyczna” nr 3/2003 vol. 2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: