Olej żywokostowy z gojnikiem – właściwości, zastosowanie
Olej żywokostowy z gojnikiem stanowi kompozycję roślin, których unikalne właściwości były znane już tysiące lat temu. Doskonale działa na bóle kręgosłupa i stawy, zwichnięcia oraz złamania. Ze względu na to, że jest szybko wchłaniany przez skórę, stymuluje odbudowę zniszczonych komórek. Doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź.
Olej z żywokostem i gojnikiem – co to jest?
Olej żywokostowy z gojnikiem, określany też błędnie jako „olejek żywokostowy z gojnikiem” to olej łączący właściwości dwóch wspaniałych roślin: żywokostu oraz gojnika.
Żywokost lekarski to wieloletnia roślina z rodziny ogórecznikowatych. Rośnie ona na terenach Europy i środkowej Azji, można ją spotkać także w Ameryce Północnej. Występuje ona również i w Polsce, praktycznie na terenie całego kraju – wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i występuje żyzna gleba. Za jej prozdrowotne właściwości odpowiada głównie korzeń. Roślina od setek lat sprawdza się przy problemach z tkaną kostną, ułatwia też leczenie kręgosłupa, stawu biodrowego, jak również i kolan. Już w poprzednich epokach sporządzano z niej maści na stłuczenia i obolałe miejsca, a także lecznicze okłady.
Gojnik to z kolei szałwia libańska, nazywana też „herbatką górską”. Można ją spotkać m.in. w górach Krymskich, na Półwyspie Iberyjskim czy na Bałkanach. Jest ona cennym źródłem antyoksydantów oraz składników mineralnych. Często stosowana jest w celu podnoszenia odporności przy sezonowych przeziębieniach. Dodaje sporo energii i witalności oraz eliminuje uczucie zmęczenia. Przygotowany z niej napar ma właściwości regenerujące i uspokajające.
Olej żywokostowy z gojnikiem – działanie i właściwości
Olej żywokostowy posiada działanie rozgrzewające. Głównymi jego składnikami są alantoina oraz kwas rozmarynowy. Alantoina stymuluje wytwarzanie komórek, przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi stany zapalne. Do tego wygładza i zmiękcza skórę. Podobne właściwości mają znajdujące się w oleju auksyny, czyli hormony łatwo tworzące nowe tkanki oraz leczące rany. Kwas rozmarynowy wykazuje się z kolei właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, do tego stabilizuje błony biologiczne oraz zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W oleju znajdują się również garbniki o działaniu antybakteryjnym oraz antyseptycznym. Dodatkowo zawarte w nim kleje roślinne łagodzą dolegliwości bólowe.
Gojnik zawiera wiele składników mineralnych, w tym: magnez, żelazo, cynk, miedź, sód, potas, kobalt. Jest także bogatym źródłem antyoksydantów, olejków eterycznych oraz tanin, które oddziałują na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz niwelują powstawanie wolnych rodników. Gojnik opóźnia procesy starzenia się, wspomaga układ krążenia, pomaga pozbywać się toksyn z organizmu oraz reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Nie można zapomnieć, że w oleju znajdują się: witaminy C, K, B 1, B2, B6, A, E, P, kwas foliowy, flawony oraz flawonoidy. Zawiera on także alkaloidy, przez co nadaje się on jedynie do użytku zewnętrznego.
Olej żywokostowy z gojnikiem – zastosowanie
Olej żywokostowy z gojnikiem doskonale sprawdzi się przy takich problemach, jak:
- dyskopatia,
- bóle reumatyczne,
- cellulit,
- bóle menstruacyjne,
- bóle karku i kręgosłupa,
- bóle stawów,
- owrzodzenia żylakowe nóg,
- zapalenie kaletki maziowej kolana,
- blizny pooperacyjne,
- żylaki,
- swędzenie,
- obrzęki,
- zaczerwienienia,
- rwa kulszowa,
- zapalenie korzonków nerwowych,
- nerwobóle,
- siniaki,
- zwichnięcia i skręcenia,
- stłuczenia,
- odmrożenia i oparzenia,
- naciągnięcie ścięgien.
Olej z żywokostu z gojnikiem w kosmetyce
Na co jeszcze pomaga olej z żywokostu z gojnikiem? Jak się okazuje, znajduje on szerokie zastosowanie w kosmetyce – świetnie sprawdza się jako składnik produktów na skórę twarzy, dłonie oraz całe ciało. Wyróżnia się m.in. działaniem ujędrniającym. Często można go spotkać w serach do twarzy i oczu, a także maściach i balsamach o działaniu pobudzającym i rozgrzewającym. Dzięki niemu można również łatwiej wyeliminować cellulit.
Warto olej stosować na zmarszczki oraz pomarszczoną skórę wokół oczu – skutecznie ją regeneruje, napina oraz pobudza jej mikrocyrkulację. Staje się ona dzięki niemu bardziej świeża, promienna i nawilżona. Olej odbudowuje tkankę oraz redukuje przebarwienia, a także niweluje efekty starzenia. Pomaga w przypadku oparzeń skóry, niweluje też blizny. Świetnie działa na stłuczenia oraz siniaki. Z powodzeniem można aplikować go na włosy – zwłaszcza, jeśli są one suche i zniszczone. Wówczas najlepiej wykorzystać w postaci wcierek. Czasem miesza się olej żywokostowy nie tylko z gojnikiem, ale i podagrycznikiem – wówczas zyskuje on dodatkowe właściwości.
Olej z żywokostu z gojnikiem – jak stosować?
W przypadku bólów kręgosłupa należy kilka kropli oleju wklepać lub wsmarować w ciało – najlepiej powtarzać tę czynność dwa lub trzy razy dziennie. Następnie warto przykryć go opatrunkiem i pozostawić na około trzy godziny. Wklepywanie i wsmarowywanie tego oleju świetnie zda egzamin również w przypadku innych, obolałych części ciała.
Jeśli chcesz zastosować olej z żywokostu z gojnikiem w celach kosmetycznych, wystarczy nanieść niewielką ilość na skórę, a następnie delikatnie ją wmasować. Tak jak zostało wspomniane, olej ten przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie należy go stosować na otarcia oraz otwarte rany. Pod żadnym pozorem nie należy przyjmować go doustnie. Znajdują się w nim pirolizydyny oraz alkaloidy, które prowadzą do destrukcji wątroby i płuc, jak również do nowotworów. Rak może się rozwinąć nawet przy krótkim kontakcie z toksycznymi dawkami.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491633/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3580139/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6116054/
Polecamy
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Olej z ostropestu – właściwości, przeciwwskazania, cena
5 rzeczy, które sprawiają, że cellulit się powiększa. Jedną z nich mogą być zbyt ciasne i źle dopasowane ubrania
Kwas stearynowy – właściwości i zastosowanie w kosmetologii
się ten artykuł?