5 min.
Olejek oregano – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Olejek oregano – pochodzenie, właściwości, zastosowanie Pexels.com
18.05.2022
Jak ujędrnić skórę pod oczami?
17.05.2022
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
13.05.2022
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
13.05.2022
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
13.05.2022
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów
Olejek oregano powstaje podczas naturalnej destylacji parą wodną bez udziału żadnych środków chemicznych. Oregano, które kojarzone jest powszechnie z kuchnią, dzięki swoim właściwościom jest także pospolitym zielem leczniczym. W postaci olejku oregano można wykorzystać je także do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza skóry problematycznej. Jakie właściwości ma olejek oregano? Jakie jest jego zastosowanie?
Olej oreganowy – pochodzenie
Olejek oregano powstaje z lebiodki pospolitej, nazywanej powszechnie oregano. Zioło to, dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi i posmakowi chętnie wykorzystywane jest w kuchni. Oregano jest także rośliną leczniczą, znaną i cenioną już w starożytności. Substancją biologicznie czynną lebiodki jest olejek eteryczny. Warto dodać, że olejek oregano uznawany jest za jeden z najsilniejszych olejków eterycznych.
Olej oreganowy powstaje na skutek gotowania świeżego lub suszonego oregano w destylowanej wodzie i zbierania – za pomocą specjalnych rurek – pary. W kolejnym etapie para ta jest skraplana pod wpływem obniżenia temperatury. Taka ciecz pozostawiana jest do odstania – z czasem olej oregano samodzielnie oddziela się od frakcji wodnej. Należy wówczas bardzo dokładnie i delikatnie go odseparować, zebrać i tak otrzymuje się gotowy do wykorzystania olejek eteryczny oregano. Proces jest zatem dość żmudny i czasochłonny, a do produkcji jednego litra oleju oregano potrzeba niemal tony liści rośliny.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Olejek oregano – właściwości
Olejek oregano ma liczne właściwości prozdrowotne – działa wykrztuśnie, rozkurczająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wzmacnia także odporność i posiada wiele witamin – w tym z grupy B, A, C, E oraz minerałów – sód, potas, żelazo, czy wapń. Chętnie wykorzystywany jest więc w medycynie naturalnej.
Za najważniejsze składniki olejku oregano uważa się jednak karwakol oraz tymol. Należą one do grupy fenoli, będących silnymi antyoksydantami. Odpowiadają one także za właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne.
Olejek oregano – zastosowanie
Właściwości olejku oregano powodują, że warto sięgnąć po niego także podczas codziennej pielęgnacji. Możesz stosować go na włosy, twarz i inne części ciała.
Olejek oregano na włosy
Po wyciąg z oregano warto sięgnąć podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy. Możesz stosować go jako wcierkę i mieszając z innymi olejkami nałożyć na skórę. Szczególnie korzystne będzie działanie olejku z oregano, jeśli borykasz się z łupieżem. Nie tylko wyrówna on pH skóry, ale też pobudzi krążenie i w efekcie przyczyni się do wzrostu włosów.
Olejek oregano na twarz
Olejku oregano z powodzeniem możesz używać także do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wykazując właściwości podobne do antybiotyku zwalcza bowiem grzyby, bakterie i wirusy. Przyspiesza ponadto gojenie się ran i oczyszcza skórę, poprawiając ogólny jej wygląd.
Możesz nakładać go punktowo na zmiany skórne, najlepiej jednak łącząc go z innym olejkiem.
Olejek oregano na skórę
Kilka kropel olejku oregano możesz także dodać do kąpieli. Skóra stanie się dzięki temu oczyszczona, gładka i miękka w dotyku. Potwierdzone jest także działanie olejku oregano na grzybicę. Jak go stosować? Nanieś kilka kropel na zajętą grzybem część ciała. Możesz powtórzyć to nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Rozwiązaniem jest także dodanie olejku oregano do kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Jak stosować olejek oregano?
Stosując olejek oregano w czystej postaci pamiętaj, że jest to bardzo silnie działający olejek. Dlatego koniecznie rozpuść go w wodzie lub innym olejku. Wskazuje się, że stężenie olejku oregano nie powinno być większe niż 1 proc. W ten sposób możesz stosować go punktowo na zmiany skórne, wcierać w skórę całej głowy lub dodawać go kąpieli.
Olejek oregano możesz również dodać do gotowych produktów – kremów, balsamów, a nawet łączyć go z płynami micelarnymi lub tonikami, co ułatwi przecieranie nim twarzy. Nałóż nieco płynu na wacik, przetrzyj i gotowe.
Na rynku znajdziesz także kapsułki zawierające ekstrakt z oregano. Jakie są właściwości kapsułek z olejkiem oregano? Nie różnią się one od tych, które posiada olejek w buteleczce, inne jest jedynie sposób suplementowania. Kapsułki przeznaczone są do doustnego przyjmowania, możesz jednak płynną zawartość zastosować tak, jak olejek w kropelkach.
Gdzie kupić olejek z oregano?
Olejek oregano kupisz w sklepach zielarskich i aptekach. Jego cena waha się od dwudziestu złotych wzwyż za trzydzieści mililitrów. Zależy ona przede wszystkim od producenta i sposobu pozyskiwania – olejek oregano z ekologicznych upraw ziela jest znacznie droższy.
Źródła:
- O. Kosakowska, K. Bączek, A. Geszprych, Z. Węglarz, Ocena składu chemicznego olejku eterycznego dziko rosnących populacji lebiodki pospolitej, Polish Journal of Agronomy, 2013.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022