Przejdź do treści

Olejek oregano – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Olejek oregano – pochodzenie, właściwości, zastosowanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek oregano powstaje podczas naturalnej destylacji parą wodną bez udziału żadnych środków chemicznych. Oregano, które kojarzone jest powszechnie z kuchnią, dzięki swoim właściwościom jest także pospolitym zielem leczniczym. W postaci olejku oregano można wykorzystać je także do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza skóry problematycznej. Jakie właściwości ma olejek oregano? Jakie jest jego zastosowanie?

Olej oreganowy – pochodzenie

Olejek oregano powstaje z lebiodki pospolitej, nazywanej powszechnie oregano. Zioło to, dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi i posmakowi chętnie wykorzystywane jest w kuchni. Oregano jest także rośliną leczniczą, znaną i cenioną już w starożytności. Substancją biologicznie czynną lebiodki jest olejek eteryczny. Warto dodać, że olejek oregano uznawany jest za jeden z najsilniejszych olejków eterycznych.

Olej oreganowy powstaje na skutek gotowania świeżego lub suszonego oregano w destylowanej wodzie i zbierania – za pomocą specjalnych rurek – pary. W kolejnym etapie para ta jest skraplana pod wpływem obniżenia temperatury. Taka ciecz pozostawiana jest do odstania – z czasem olej oregano samodzielnie oddziela się od frakcji wodnej. Należy wówczas bardzo dokładnie i delikatnie go odseparować, zebrać i tak otrzymuje się gotowy do wykorzystania olejek eteryczny oregano. Proces jest zatem dość żmudny i czasochłonny, a do produkcji jednego litra oleju oregano potrzeba niemal tony liści rośliny.

Olejek oregano – właściwości

Olejek oregano ma liczne właściwości prozdrowotnedziała wykrztuśnie, rozkurczająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wzmacnia także odporność i posiada wiele witamin – w tym z grupy B, A, C, E oraz minerałów – sód, potas, żelazo, czy wapń. Chętnie wykorzystywany jest więc w medycynie naturalnej.

Za najważniejsze składniki olejku oregano uważa się jednak karwakol oraz tymol. Należą one do grupy fenoli, będących silnymi antyoksydantami. Odpowiadają one także za właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne.

Olejek oregano – zastosowanie

Właściwości olejku oregano powodują, że warto sięgnąć po niego także podczas codziennej pielęgnacji. Możesz stosować go na włosy, twarz i inne części ciała.

Olejek oregano na włosy

Po wyciąg z oregano warto sięgnąć podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy. Możesz stosować go jako wcierkę i mieszając z innymi olejkami nałożyć na skórę. Szczególnie korzystne będzie działanie olejku z oregano, jeśli borykasz się z łupieżem. Nie tylko wyrówna on pH skóry, ale też pobudzi krążenie i w efekcie przyczyni się do wzrostu włosów.

Szałwia

Olejek oregano na twarz

Olejku oregano z powodzeniem możesz używać także do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wykazując właściwości podobne do antybiotyku zwalcza bowiem grzyby, bakterie i wirusy. Przyspiesza ponadto gojenie się ran i oczyszcza skórę, poprawiając ogólny jej wygląd.

Możesz nakładać go punktowo na zmiany skórne, najlepiej jednak łącząc go z innym olejkiem.

Olejek oregano na skórę

Kilka kropel olejku oregano możesz także dodać do kąpieli. Skóra stanie się dzięki temu oczyszczona, gładka i miękka w dotyku. Potwierdzone jest także działanie olejku oregano na grzybicę. Jak go stosować? Nanieś kilka kropel na zajętą grzybem część ciała. Możesz powtórzyć to nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Rozwiązaniem jest także dodanie olejku oregano do kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Jak stosować olejek oregano?

Stosując olejek oregano w czystej postaci pamiętaj, że jest to bardzo silnie działający olejek. Dlatego koniecznie rozpuść go w wodzie lub innym olejku. Wskazuje się, że stężenie olejku oregano nie powinno być większe niż 1 proc.  W ten sposób możesz stosować go punktowo na zmiany skórne, wcierać w skórę całej głowy lub dodawać go kąpieli.

aromaterapia Nabea

Olejek oregano możesz również dodać do gotowych produktów – kremów, balsamów, a nawet łączyć go z płynami micelarnymi lub tonikami, co ułatwi przecieranie nim twarzy. Nałóż nieco płynu na wacik, przetrzyj i gotowe.

Na rynku znajdziesz także kapsułki zawierające ekstrakt z oregano. Jakie są właściwości kapsułek z olejkiem oregano? Nie różnią się one od tych, które posiada olejek w buteleczce, inne jest jedynie sposób suplementowania. Kapsułki przeznaczone są do doustnego przyjmowania, możesz jednak płynną zawartość zastosować tak, jak olejek w kropelkach.

Gdzie kupić olejek z oregano?

Olejek oregano kupisz w sklepach zielarskich i aptekach. Jego cena waha się od dwudziestu złotych wzwyż za trzydzieści mililitrów. Zależy ona przede wszystkim od producenta i sposobu pozyskiwania – olejek oregano z ekologicznych upraw ziela jest znacznie droższy.

 

Źródła:

  1. O. Kosakowska, K. Bączek, A. Geszprych, Z. Węglarz, Ocena składu chemicznego olejku eterycznego dziko rosnących populacji lebiodki pospolitej, Polish Journal of Agronomy, 2013.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: