Przejdź do treści

Olejek sesa na włosy – właściwości, efekty, jak go stosować?

Tekst o właściwościach i stosowaniu olejku sesa. Na zdjęciu: Osoba trzymająca butelkę płynu - HelloZdrowie
Olejek sesa na włosy - właściwości, efekty, jak go stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek sesa poprawia stan włosów. Może zapobiegać przedwczesnemu siwieniu, zwiększa ich objętość oraz zmniejsza wypadanie. Ma też wiele innych właściwości. Sprawdź, czym dokładnie jest olejek sesa, skąd pochodzi i jak go stosować.

Co to jest olejek sesa?

To znany od wieków olejek. Przepis na niego można było znaleźć już starodawnych ajurwedyjskich pismach. Składa się z samych naturalnych składników. Oryginalny olejek sesa składa się z 18 ziół, pięciu olejków i mleka. Znajdujące się w olejku sesa zioła są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Najważniejsze witaminy to C i E. Witamina E jest znana jako „witamina młodości”. Wykazuje ona silne właściwości antyutleniające. Ze względu na to, że witamina E działa korzystnie na włosy, ma ona również pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy – hamuje występowanie łupieżu, czy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Witamina E występująca w olejku sesa może być również pomocna przy wypadających i osłabionych włosach, ponieważ skutecznie je zregeneruje oraz wzmocni.

Witamina C również jest silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że łagodzi stres oksydacyjny i opóźnia proces starzenia się włosów. Witamina C jest potrzebna do tego, aby twoje ciało mogło wytwarzać kolagen, który stanowi część włosów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że witamina C jest pomocna we wchłanianiu żelaza. Jest ono odpowiedzialne za wzrost włosów oraz skutecznie zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.

Olejek sesa to esencja ziołowo-olejkowa. Tradycyjnie olejek sesa jest tworzony w zgodzie z procesem Kshir Pak Vidhi. Cały proces polega na tym, że starannie dobrana mieszanka ziół jest łączona z mlekiem. Następne cała ta mikstura jest aktywowana przy pomocy olejków.

Olejek sesa – jak go używać?

Na samym początku dokładnie umyj włosy i delikatnie osusz je ręcznikiem. Następnie zaaplikuj olejek sesa na skórę głowy. Najlepiej wykonaj masaż, wtedy olejek lepiej się wchłonie i będzie działał skutecznie. Masaż powinien trwać maksymalnie 20 minut. Kolejnym etapem stosowania olejku sesa jest zaaplikowanie go na końcówki włosów. Olejek sesa należy pozostawić na nich na całą noc, a rano umyć włosy. Dlatego radzimy, żebyś używała olejku wtedy, gdy masz więcej czasu na pielęgnację włosów, na przykład w weekendy lub wtedy, gdy po prostu musisz je umyć.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o stosowaniu olejku sesa? Najlepsze efekty będziesz mogła osiągnąć, powtarzając rytuał z olejkiem sesa dwa lub trzy razy w tygodniu. Natomiast jeżeli masz problemy z łupieżem, z wypadaniem włosów albo z mocno przesuszonymi kosmykami,  najlepsze rezultaty dostrzeżesz, gdy będziesz go używała codziennie. Jeżeli chcesz umyć włosy w ciągu dnia, zaaplikuj olejek sesa na włosy na dwie lub na trzy godziny przed zaplanowanym myciem. Zaletą olejku sesa jest fakt, że łatwo się on zmywa i zazwyczaj wystarczy jego mycie zwykłym szamponem, aby usunąć jego pozostałości.

Olejek sesa – efekty

Olejek sesa odżywia i wzmacnia mieszki włosowe. Nie tylko stymuluje wzrost włosów, ale również ogranicza ich wypadanie. Zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów, dzięki zawartości henny w składzie. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne na skórę głowy. Może być również pomocny w walce z łupieżem. Olejek sesa nawilża skórę głowy oraz zwiększa objętość włosów. Jego regularne stosowanie sprawia, że włosy są błyszczące i o wiele łatwiej się rozczesują. Jest dobrym wyborem dla osób, które ciągle walczą z rozdwajającymi się końcówkami włosów. Stosowanie olejku sesa poprawia też krążenie skóry głowy.

Zaletą olejku sesa jest to, że ma naturalny skład. Nie obciąża włosów, co jest szczególnie ważne w przypadku włosów kręconych oraz ze skłonnością do przetłuszczania się. Olejek sesa jest niezwykle wydajny. Mogą go używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najwięcej skorzystają na jego stosowaniu posiadaczki cienkich i wypadających włosów.

Olejek sesa na porost włosów – czy działa?

Dzięki zawartości aż 18 ziół, mleka oraz nawilżających olejków, sesa bardzo korzystnie wpływa na wzrost włosów. Stymuluje je i sprawia, że włosy zwiększają swoją naturalną objętość. Nie bez znaczenia jest również fakt, że olejek sesa jest bardzo bogaty w witaminę E i C, które są wyjątkowo silnymi antyoksydantami.

Olejek sesa czy khadi?

Najważniejszym zadaniem olejku khadi jest zmniejszenie wypadania włosów oraz przyspieszenie tempa ich wzrostu. Oba olejki są wręcz identyczne, jeżeli chodzi o sposób ich stosowania, natomiast znacznie różnią się one składem. W olejku do włosów khadi znajdują się między innymi: olej sezamowy, kokosowy i rycynowy. Olej sezamowy skutecznie wnika w głąb włosów oraz odżywia je od cebulek aż po same końce. Olej kokosowy jest odpowiedzialny za odżywienie i zregenerowanie włosów, a olej rycynowy za ich przyrost. Olejek khadi ma w swoim składzie również amlę, która sprawia, że włosy są wyraźnie wzmocnione i pełne blasku. Amla poprawia również kondycję skóry głowy. Kolejnym ciekawym składnikiem olejku khadi jest olej z wyciągiem z rozmarynu, który ma wyjątkowo silne właściwości odkażające.

 

 

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31144371/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30547302/

 

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?